reklama

Nápady pěstované v nádobách

V dnešní době již není žádným problémem obstarat si dostatečné množství balkonových rostlin, které rozzáří a provoní od jara do podzimu okna, balkony, terasy, ale i předzahrádky. Balkonové a nádobové rostliny jsou vlastně našimi velkými pomocníky. Nejen že svými kouzelnými barvami dokreslují celkový ráz jednotlivých zákoutí, ale jejich neúnavné kvetení umí optimisticky naladit nejednu smutnou mysl.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květiny v nádobách jsou rozšířeným trendem. Svými kouzelnými barvami dokreslují celkový ráz jednotlivých zákoutí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tento článek je připravený ve spolupráci s naším partnerem hobbymarkety OBI.

K tomu, abyste dosáhli kýžených výsledků a rostliny vám zdárně prospívaly, nesmíte zapomínat na mnoho důležitých činností. Blíže vám je nastíní následující řádky. 

Začněte plánováním. Rozmyslete si především barevnost a vzrůstové požadavky jednotlivých rostlin. I takové pelargonie by svými výraznými barvami neměly narušovat celkovou koncepci balkonu a zahrady. Měly by ladit např. k barvě fasády domu a oken. Většině fuchsií se nebude dařit na jižním okně, kde po většinu dne svítí přímé slunce. Pokud věnujete přípravám, výsadbě i péči dostatek času, odvděčí se vám letničky svou krásou po několik měsíců.

Květiny pěstované v nádobách
Vhodnými nádobami pro výsadbu balkonových květin jsou samozavlažovací truhlíky (Zdroj: OBI)
Květiny pěstované v nádobách
Výsadbu provádějte vždy jen do prostorných nádob (Zdroj: OBI)

Váš nákupní seznam

  • balkonové rostliny, truhlíky nebo jiné pěstební nádoby, podmisky, závěsy pro upevnění truhlíku, substrát pro balkonové rostliny, pomalu rozpustné hnojivo, hnojivo pro růst a květ
  • výsadbová lopatka, gumové rukavice, konev

Balkonové rostliny pro truhlíky

 

Název rostliny Převislá Vzpřímená Slunce Polostín Stín
Bidens ano - ano ano -
Impatiens New Guinea - ano - ano ano
Begonia Semperflorens - ano ano ano ano
Verbena Temari ano - ano ano -
Fuchsia ano ano - ano ano
Petunia - ano ano ano -
Million Bells ano - ano ano -
Surfinia ano - ano ano -
Bacopa ano - ano ano ano
Plectranthus ano - ano ano ano
Lobelia ano1 ano ano ano -
Osteospermum - ano ano ano -
Tagetes - - ano ano ano
Pelargonium peltatum ano - ano ano ano
Pelargonium zonale - ano - ano ano

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

Osázení truhlíku pro stinná místa

Délka truhlíku 100 cm.

Osázení truhlíku pro stinná místa
i (Zdroj: OBI)
Osázení truhlíku pro stinná místa

Osázení truhlíku pro slunná místa

Délka truhlíku 100 cm.

Osázení truhlíku pro slunná místa
i (Zdroj: OBI)
Osázení truhlíku pro slunná místa

Osázení truhlíku pro slunná místa

Délka truhlíku 100 cm.

Osázení truhlíku pro slunná místa
i (Zdroj: OBI)
Další varianta osázení pro slunná místa

Osázení truhlíku pro polostinná místa

Délka truhlíku 100 cm.

Osázení truhlíku pro polostinná místa
i (Zdroj: OBI)
Osázení truhlíku pro polostinná místa

Tipy

Velmi vhodnými nádobami pro výsadbu balkonových květin jsou samozavlažovací truhlíky. Za horkých letních dnů a v období dovolených jsou tyto nádoby velmi dobrou alternativou běžných truhlíků. Fungují na principu dvojitého dna, pod kterým se nachází zásoba vody. Vláha je k rostlinám dopravována pomocí speciálních knotů. Tím je znemožněno úplné vyschnutí substrátu. Množství vody v zásobní nádrži je nutno občas zkontrolovat a popř. doplnit.

Výsadbu provádějte vždy jen do prostorných nádob. Mladé rostliny nevysazujte příliš těsně k sobě. Ponechte jim dostatečný odstup: přinejmenším na šíři dlaně. Silně rostoucí rostliny, jako jsou surfinie nebo petunie, potřebují prostoru ještě o něco více. Do úzkých truhlíků vysazujte rostliny jen do jedné řady.

Rostliny po zakoupení co nejdříve přesaďte do pěstebních nádob a speciálního substrátu. Substrát můžete obohatit ještě pomalu rozpustným hnojivem, které působí přibližně po dobu šesti měsíců, kdy postupným rozpouštěním dodává rostlinám potřebné živiny. Speciální substráty obsahují výživné látky přibližně na šest týdnů. Poté je nutno přibližně jedenkrát týdně přidat do zálivky hnojivo. U každého hnojiva si vždy pečlivě prostudujte návod k použití! Nezapomínejte na pravidelnou zálivku.

Zvadlé květy a uschlé části rostlin pravidelně odstraňujte. Působí velice nevzhledně a tvorba semen by snížila kvetení. Květy vyštipujte včetně semeníků.

Nádoby s rostlinami vždy bezpečně ukotvěte. Případný pád může nenávratně poškodit samotné rostliny i nádoby, ale především zranit osoby. K ukotvení používejte např. speciální závěsy nebo háky, které jsou určeny pro různé tvary zábradlí a parapetů.

Publikováno: 23. 10. 2021, Autor: OBI (text, foto), Profil autora: Redakce