reklama

Nejen červená řepa je zdrojem trvalé vitality

Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by neměl rád nakládanou červenou řepu. U nás se dokonce pěstuje a zpracovává ve velkém, aby jí byl dostatek na celou zimu. Vyséváme odrůdy kulaté i oválné vždy v několika termínech, aby byla k dispozici pro postupnou sklizeň.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Řepa nemusí být jen červená (Zdroj: Ludmila Dušková)

Řepa nemusí být jen červená

Kromě minerálních látek zásadité povahy obsahuje červená řepa látky tzv. lipotropní, které jsou účinné především proti kornatění cév a chorobám jater. Je vhodná při nemocech ledvin a žlučníku. V současné době se objevily v sortimentu i odrůdy, které se výrazně liší od stávajících odrůd netradičním vybarvením dužniny. Můžeme proto pěstovat řepu žlutou, bílou a dokonce proužkovanou. Nové odrůdy nebarví svou šťávou nálev tak intenzívně, jak je tomu u původních odrůd, přesto je jejich kvalita i nutriční hodnota na stejné úrovni. Zavedení nových odrůd bude spíš otázka zvyku a chuti zkoušet, pěstovat a zpracovávat novinky.

Řepa-barvy
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Základní barvy řepy - červená, růžová a žlutá

Pěstování

Červená řepa má průměrné nároky na půdu a dá se říci, že se jí daří ve všech polohách. Nesnáší hnojení čerstvým hnojem, proto ji zařazujeme do druhé trati, zpravidla jako následnou plodinu. Nejlépe jí svědčí neutrální půdní reakce. V případě potřeby je možné vyvápnit pozemek ještě na jaře. Snáší chlor, reaguje však velmi citlivě na nedostatek boru. V osevním sledu by neměla být zařazována po sobě, ale také ne po špenátu a mangoldu.

Je méně odolná vůči mrazu, při časných jarních výsevech rostliny předčasně vybíhají do květu. Takové rostliny je třeba z porostu odstranit. Proto by výsev měl začít nejdříve koncem května přímo na záhony, osivo poměrně rychle a dobře klíčí a není příliš vhodné pěstovat právě řepu z předpěstované sadby. Vyséváme tedy do řádků vzdálených od sebe 30 –35 cm do hnízd po třech na 20 cm od sebe. Po vzejití se rostlinky vyjednotí, takže v každém hnízdě zůstane vždy jen jedna rostlina.

Pěstování
i (Zdroj: Depositphotos)
Řepa nemá vcelku žádné velké nároky na pěstování

Během vegetace záhony kypříme a odplevelujeme, vhodné je i přihnojení ledkem amonným s vápencem v dávce 30 g a NPK v dávce 65 g na 1 m2. Závlahu rostliny vyžadují jen v suchém letním období.

Červená řepa má vegetační dobu 90 – 140 dní, takže již koncem léta ji můžeme začít sklízet pro přímou spotřebu. Před příchodem mrazů by se však měla sklidit najednou. Ukroutíme listy tak, aby nedošlo k poškození srdéčka. Při vyrývání postupujeme opatrně, aby nedošlo k poranění bulev a hlavního kořene, což má za následek zahnívání během uskladnění. Sklizené bulvy upotřebíme ke konzervaci nebo je uložíme do vlhkého písku ve sklepě. V suchém prostředí velmi rychle vadnou a tím se značně znehodnocují.

Červená řepa řez
i (Zdroj: Depositphotos)
Červená řepa má vysoký obsah vitamínů

Doporučené odrůdy 

Červená kulatá – tradiční a také nejpěstovanější výnosná polopozdní odrůda. Bulva je kulovitá s intenzívně fialovým povrchem, Jemná dužnina je výborné chuti, krvavě červená se širokými, poněkud světlejšími pruhy. Má univerzální použití a dobrou odolnost proti chorobám.

Červená kulatá
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Červená kulatá je tradiční a nejpěstovanější odrůda řepy

Kahira - nová odrůda červené salátové řepy. Má ploše kulovitou bulvu, která je na povrchu hladká, tmavě červené barvy. Dužnina je pak barvy sytě červené. Kromě konzervárenského využití je atraktivní pro použití v gastronomii jako barevná příloha hlavních jídel a jako dekorativní součást salátů. Tato odrůda má velmi jemnou chuť jak nakládaná, tak i v syrovém stavu.

Kahira
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Řepa Kahira má využití také jako barevná příloha hlavních jídel

Alexis -  polopozdní až pozdní odrůda, která tvoří bulvy válcovité. Dužnina je červená bez výrazných kruhů, velmi jemné chuti. Má dobrou odolnost proti chorobám i vybíhání. Rostlina je středního až slabšího vzrůstu. Vegetační doba 130 dní.

Alexis
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Červená řepa s velmi jemnou chutí

Monopoly – kulatá červená řepa s jednoklíčkovým osivem. Tvoří dobře vybarvené bulvy, odolné proti vybíhání. Odrůda je ve tvaru, velikosti i hladkosti povrchu bulev velmi vyrovnaná. Vnitřní vybarvení je intenzívně červené. Vyséváme v dubnu až květnu do sponu 30x10 cm, výsev může být přesný, vzhledem k jednoklíčkovému osivu odpadá jednocení. Vyžaduje však rovnoměrnou závlahu.

Žlutá červená řepa

Burpees Golden je nová odrůda s ploše kulovitou bulvou, která je na povrchu hladká, světlehnědé barvy. Dužnina je pak barvy jasně žluté. Kromě konzervárenského využití je atraktivní pro použití v gastronomii jako barevná příloha hlavních jídel a jako dekorativní součást salátů. Tato odrůda má velmi jemnou chuť jak nakládaná, tak i v syrovém stavu.

Žlutá červená řepa Burpees Golden
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Žlutá řepa je atraktivní pro použití v gastronomii jako barevná příloha

Směs barev

Zahrnuje směs odrůd řepy salátové ve 4 základních barvách - červenou, růžovou, žlutou a bílou. Všechny mají kulovitý tvar a velmi zajímavé vybarvení dužniny. Odrůda s červenými kruhy v bílé dužnině nese název Tonda di Chioggia.

Řepa proužkovaná Tonda di Chioggia
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Atraktivní proužkovaná řepa růžovo bílé barvy
  • Osivo řepy je klubíčko, tvořené z několika semen. Aby odpadlo pracné jednocení, byly již vyšlechtěny a jsou v sortimentu odrůdy jednoklíčkové, jako např. Monopoly, nebo Pablo F1.
  • Řepu vyséváme obvykle v dubnu až květnu, z hustých červnových výsevů lze vypěstovat malé bulvičky pro konzervaci vcelku.
  • Na 10 m2 počítáme s potřebou 10-20 g osiva.

Z řepy si můžeme vyrobit třeba malinovku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 3. 2020, Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Ludmila Dušková