Ředkvičky jsou snad nejoblíbenější první jarní zeleninou. Nyní je právě příhodná doba k výsevu ředkviček na záhon, do skleníku nebo pařeniště. Výběr druhů ředkviček je skutečně široký. Liší se barvou ale i chutí a vlastnostmi. Zasít můžeme ředkvičky ty nejznámější červené, ale také bílé, žluté nebo dokonce fialové. Pochutnat si můžete na kulatých, oválných nebo podlouhlých ředkvičkách, ale také sladkých nebo palčivých. Jaké ředkvičky máte nejraději vy? A umíte si poradit s jejich výsevem?
Odrůdy ředkviček
Zmíníme jen některé odrůdy ředkviček, které jsou vhodné pro jarní výsev, a které bývají u pěstitelů velmi oblíbené. Při pěstování, ale můžeme rozhodně pustit uzdu fantazii a zasadit i další odrůdy, které překvapí své konzumenty především chutí, ale také tvarem či barvou.


Obecně však pro všechny druhy ředkviček platí, že jsou zdraví velmi prospěšné a měli bychom je konzumovat kdykoliv k tomu máme příležitost. Obsahují velké množství vitamínů – C, B, spoustu minerálních látek, fosfor, síru a hlavně hořčičné silice, které podporují trávení.

Ředkvičky LADA patří mezi nejčastěji pěstované. Lze je vysazovat a sklízet prakticky celou sezónu – na jaře, v létě i na podzim. Jejich výhodou je, že nejdou do květu. Mají kulaté plody, krásnou červenou barvu a výraznou palčivou chuť.
Odrůdy ředkviček RIA a FARAON jsou ideální odrůdou k rychlení. Mají velmi krátkou vegetační dobu. Již po 28 – 33 dnech můžete sklízet jejich první úrodu. Mají výraznou šťavnatou chuť.

Jak na výsev ředkviček
Vzhledem k počasí a venkovním teplotám je první výsevy vhodné provádět do skleníku nebo pařeniště. Až později je možné ředkvičky vysévat také přímo na záhon. Nejprve je důležité si připravit osevní plochu.

- na podzim zrytou osevní plochu je nyní nutné prokypřit, to můžeme udělat buď pěkně ručně motyčkou nebo si můžeme pomoci moderními stroji v podobě zahradního kultivátoru
Zahradní kultivátor je ideální nejen pro přípravu záhonu pro výsev ředkviček, ale obecně pro přípravu jakékoliv osevní plochy. Jeho obrovskou výhodou je, že práce s ním je jednoduchá, poměrně rychlá a nenáročná.
Při pořizování kultivátoru můžeme vybírat s ohledem na velikost zeleninové zahrady buď z velkých benzínových strojů, které jsou ideální pro úpravu opravdu velkých ploch. Pro domácí podmínky bude ideální menší aku nebo elektrický kultivátor.


Tento šikovný zahradní pomocník dokáže během chvíle připravit osevní plochu – rozmělní nežádoucí hroudy a půdu prokypří až do hloubky 15 – 20 centimetrů, což je pro osev úplně ideální.
- povrch následně srovnáme hráběmi do jedné roviny
- provázkem vyznačíme osevní plochu

- připravíme si jednotlivé řádky – tady nám výborně poslouží řádkovač

- následně přikročíme k samotnému výsevu – u ředkviček se určitě vyplatí řidší výsev, abychom rostlinky později nemuseli jednotit. Můžeme si pomoci secím strojkem, kde se dá jednoduše nastavit velikost semen, která budou propadávat a pak už jen jedeme po řádku a semínka sama vypadávají do příslušné vzdálenosti

- nakonec celou plochu uválcujeme

- na úplný závěr nesmíme zapomenout celou plochu důkladně zalít
- první sklizeň ředkviček na nás bude v závislosti na odrůdě čekat již za 30 dní
Poradíme vám, jak na výsev ředkviček

Publikováno: 3. 4. 2020, Autor: Andrea Drobílková (text), archiv FTV Prima, Prima DOMA MEDIA (foto), Profil autora: Andrea Drobílková