reklama

Víte, kdy vysévat ředkvičky?

Ředkvičky jsou snad nejoblíbenější první jarní zeleninou. Nyní je právě příhodná doba k výsevu ředkviček na záhon, do skleníku nebo pařeniště. Výběr druhů ředkviček je skutečně široký. Liší se barvou ale i chutí a vlastnostmi. Zasít můžeme ředkvičky ty nejznámější červené, ale také bílé, žluté nebo dokonce fialové. Pochutnat si můžete na kulatých, oválných nebo podlouhlých ředkvičkách, ale také sladkých nebo palčivých. Jaké ředkvičky máte nejraději vy? A umíte si poradit s jejich výsevem?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)
Víte, kdy vysévat ředkvičky? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)

Odrůdy ředkviček

Zmíníme jen některé odrůdy ředkviček, které jsou vhodné pro jarní výsev, a které bývají u pěstitelů velmi oblíbené. Při pěstování, ale můžeme rozhodně pustit uzdu fantazii a zasadit i další odrůdy, které překvapí své konzumenty především chutí, ale také tvarem či barvou.

fialové ředkvičky
Konzumenty překvapí zejména svou barvou fialové ředkvičky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)
bílé ředkvičky
Pěstování bílých ředkviček zvládnou i začátečníci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)

Obecně však pro všechny druhy ředkviček platí, že jsou zdraví velmi prospěšné a měli bychom je konzumovat kdykoliv k tomu máme příležitost. Obsahují velké množství vitamínů – C, B, spoustu minerálních látek, fosfor, síru a hlavně hořčičné silice, které podporují trávení.

odrůdy ředkviček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)
Na trhu je opravdu velký výběr osiva ředkviček pestrý co do barev, velikosti, tak chuti ředkviček

Ředkvičky LADA patří mezi nejčastěji pěstované. Lze je vysazovat a sklízet prakticky celou sezónu – na jaře, v létě i na podzim. Jejich výhodou je, že nejdou do květu. Mají kulaté plody, krásnou červenou barvu a výraznou palčivou chuť.

Odrůdy ředkviček RIA a FARAON jsou ideální odrůdou k rychlení. Mají velmi krátkou vegetační dobu. Již po 28 – 33 dnech můžete sklízet jejich první úrodu. Mají výraznou šťavnatou chuť.

odrůdy ředkviček
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Nejoblíbenějšími odrůdami ředkviček jsou mezi našimi pěstiteli LADA, RIO a FARAON

Jak na výsev ředkviček

Vzhledem k počasí a venkovním teplotám je první výsevy vhodné provádět do skleníku nebo pařeniště. Až později je možné ředkvičky vysévat také přímo na záhon. Nejprve je důležité si připravit osevní plochu.

příprava záhonu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)
Osevní plochu je nejprve nutné řádně připravit
  • na podzim zrytou osevní plochu je nyní nutné prokypřit, to můžeme udělat buď pěkně ručně motyčkou nebo si můžeme pomoci moderními stroji v podobě zahradního kultivátoru

Zahradní kultivátor je ideální nejen pro přípravu záhonu pro výsev ředkviček, ale obecně pro přípravu jakékoliv osevní plochy. Jeho obrovskou výhodou je, že práce s ním je jednoduchá, poměrně rychlá a nenáročná.

Při pořizování kultivátoru můžeme vybírat s ohledem na velikost zeleninové zahrady buď z velkých benzínových strojů, které jsou ideální pro úpravu opravdu velkých ploch. Pro domácí podmínky bude ideální menší aku nebo elektrický kultivátor.

kultivátor
Kultivátor je ideálním pomocníkem pro přípravu záhonů, rozmělní velké hroudy a půdu prokypří (Zdroj: archiv FTV Prima)
zahradní kultivátor
Použití kultivátoru při přípravě osevní plochy nám ušetří spoustu času a námahy (Zdroj: archiv FTV Prima)

Tento šikovný zahradní pomocník dokáže během chvíle připravit osevní plochu – rozmělní nežádoucí hroudy a půdu prokypří až do hloubky 15 – 20 centimetrů, což je pro osev úplně ideální.


  • povrch následně srovnáme hráběmi do jedné roviny
  • provázkem vyznačíme osevní plochu
příprava záhonu
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Provázek nám pomůže při vytyčení osevní plochy
  • připravíme si jednotlivé řádky – tady nám výborně poslouží řádkovač
řádkování
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)
Pravidelné řádkování nám usnadní použití řádkovače
  • následně přikročíme k samotnému výsevu – u ředkviček se určitě vyplatí řidší výsev, abychom rostlinky později nemuseli jednotit. Můžeme si pomoci secím strojkem, kde se dá jednoduše nastavit velikost semen, která budou propadávat a pak už jen jedeme po řádku a semínka sama vypadávají do příslušné vzdálenosti
vyséváme ředkvičky
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Všechny odrůdy ředkviček se vyplatí vysévat spíše řidčeji
  • nakonec celou plochu uválcujeme
válcování půdy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)
Po výsevu plochu uválcujeme
  • na úplný závěr nesmíme zapomenout celou plochu důkladně zalít
  • první sklizeň ředkviček na nás bude v závislosti na odrůdě čekat již za 30 dní

Poradíme vám, jak na výsev ředkviček

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 4. 2020, Autor: Andrea Drobílková (text), archiv FTV Prima, Prima DOMA MEDIA (foto), Profil autora: Andrea Drobílková