reklama

Oprava trávníku po zimě

Péče o trávník musí být započata již ve chvíli, kdy se zima konečně rozhodla předat svou vládu jaru. S příchodem teplých dnů není na co více čekat. Čím později byste totiž s jeho opravou začali, tím by to pro vás bylo náročnější i finančně nákladnější. Nevíte si rady? V našem článku najdete vše, co potřebujete vědět k jeho úspěšné opravě.

i (Zdroj: Depositphotos)
Oprava trávníku po zimě (Zdroj: Depositphotos)

Péče o trávník po zimě

Péče o trávník začíná již od chvíle, kdy sleze sníh a přijde jaro. Pokud chcete mít pěkný zelený koberec, musíte se o něj pečlivě starat v průběhu roku. Pokud je to potřeba, tak ho i obnovovat. Na opravu trávníku nemusíte být profesionál, zvládnou to s trochou znalostí i laici. Pokud není trávník poškozený více než z 50 %, vždy jej ještě můžete zachránit a opravit. Trávník je možné opravit nejen po zimě, ale kdykoliv v průběhu roku. Ideální dobou pro jeho opravu je období od dubna do konce října. V létě je oprava trávníku náročnější, protože se neobejde bez vydatné zálivky.

Poškozený trávník
i (Zdroj: Depositphotos)
Péče o trávník začíná s příchodem jara

Jak na opravu poškozeného trávníku?

S opravou začněte ve chvíli, co se oteplí a teplota se ustálí nad 10 °C. Před zahájením oprav začněte nejprve s očistou trávníku hráběmi. Trávník hrabejte zlehka, abyste ho ještě více nepoškodili. Na jaře je důležité trávník také zbavit plísně sněžné. U malého poškození plísní trávník opravíte vertikutací, jinak si budete muset pomoci fungicidním přípravkem. To samé platí i o odstraňování mechu z trávníku. Odstranit je tedy třeba zbytky listů, větve, suchou trávu, mech a další nečistoty. Trávník poté pokoste ho na výšku dvou až čtyř centimetrů.

Vertikutace
i (Zdroj: Depositphotos)
Trávníku ve značné míře dokáže pomoci vertikutátor

Před opravou zvažte, zda by nebylo dobré trávník prořezat vertikutačními hráběmi - do hloubky dvou až čtyř milimetrů. Těžší půdy pak odlehčete křemičitým pískem a lehké půdy naopak obohaťte rašelinou.

Zálivka
i (Zdroj: Depositphotos)
Zdravý trávník se neobejde bez pořádné závlahy

Oprava poškozeného trávníku

Potom, co jste si celou plochu trávníku připravili, přesejte trávník travním osivem. K osetí použijte zhruba 4 kilogramy kvalitního travního osiva na 100 m2. Mělo by jít o stejné osivo, které jste použili při zakládání trávníku. Rozhodně při opravě trávníku nepoužívejte jiné druhy osiv nebo nějaké levné travní náplasti, nevyplatilo by se vám to. Místo pěkného pažitu budete mít flekatý trávník, jímž může prorůstat plevel. Po zasetí nového osiva trávník pohnojte dlouhodobým hnojivem. Vhodným typem hnojiva jsou ta s vysokým obsahem draslíku a prodlouženou působností.

Sekání
i (Zdroj: Depositphotos)
Před opravou trávníku je nutné ho nejprve posekat

Dobré je i trávník potáhnout jemnou vrstvičkou trávníkového baleného substrátu. Vhodné použité množství se pohybuje okolo 50 litrů substrátu na 10 m2. Klidně ho můžete i rozválcovat. Nakonec je zapotřebí obnovený trávník zavlažit. Tou nejlepší závlahou je samozřejmě déšť. Pokud neprší, musíte trávník zavlažovat sami, substrát musí být stále vlhký. Tak nové osivo vzejde nejrychleji a nejrovnoměrněji.

Trávník pokoste až potom, co původní tráva přesáhne 8 centimetrů. Zkraťte ho na 5 centimetrů. Při sekání trávníku je vhodné provést i aerifikaci.

Osivo
i (Zdroj: Depositphotos)
Poškozená místa opravte shodným osivem, jež jste použili při zakládání trávníku

Jak opravit vyšlapaný trávník

Pokud jde o opravu vyšlapaného a proschlého trávníku, není to snadné, ale není to ani nemožné. Jedinou cestou k jeho možné záchraně je jeho provzdušnění. Pomohou vám v tom vertikutátory nebo vertikutační hrábě, které trávník provzdušní. Nože travní odnože přesekají, čímž je donutí k růstu a “díry” pustí ke kořenům vláhu, živiny i vzduch. Vertikutátor si poradí i se suchými a tvrdými půdami. Z povrchu odstraní i zplstnatěnou vrstvu. Pomoci mu můžete i přihnojením hnojivem s vyšším obsahem draslíku.

Holá místa
i (Zdroj: Depositphotos)
Opravit můžete i vyšlapaný trávník

Vyzkoušeli jste někdy ošetřit trávník pivním roztokem?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 3. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová