reklama

Jaká je správná práce se srpem a jak o něj pečovat?

K jaru neodmyslitelně patří hřejivé paprsky sluníčka, první jarní květy, pučící větve stromů a keřů, ale také svěží zeleň nového trávníku. Abychom ho zahustili a měli ho pěkně upravený, je potřebná péče hned od začátku sezóny. Trávníku určitě prospěje zálivka, když samovolně nezaprší, kvalitní hnojivo a také pravidelné kosení. A pro špatně dostupná místa můžete použít klasický srp, se kterým pracovaly už naše babičky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jaká je správná práce se srpem a jak o něj pečovat? (Zdroj: Depositphotos)

Srp je tradiční zemědělský nástroj, který používali lidi od nepaměti. Podobá se dlouhému do oblouku zahnutému noži, kterým snadno uříznete stvoly trávy nebo obilí. Pro použití na velké plochy je nevhodný, práce s ním by byla zdlouhavá a namáhavá. V takovém případě je lepší kosa, která má větší záběr, nebo ještě lépe moderní motorové nástroje pro kosení.

Na malých plochách se s ním pracuje ale velmi dobře. U těžko přístupných míst, například kolem stromů či keřů, těsně u domu, případně když potřebujete useknout jenom určitou část a přesný trs, je srp ideálním pomocníkem. Snadno si tak nasekáte bylinky na sušení, trávu a býlí pro zvířata, nebo jen začistíte okolí plotu a chodníku. 

Sekání trávy
i (Zdroj: Depositphotos)
Chodit na trávu se srpem je práce poněkud obtížná

Podle čeho vybírat

Pokud máte srp po prarodičích, hýčkejte si ho, může vám ještě dlouho dobře sloužit. Pokud takové dědictví nevlastníte, poohlédněte se po nabídce těch moderních. Tak jako s každým nástrojem, i se srpem se vám musí dobře a pohodlně pracovat.

  1. Čepel by měla být z kvalitní oceli a ideálně tepelně zušlechtěná po celé ploše.
  2. Pevné ukotvení čepele v rukojeti, ideálně se zajištěním rozpěrnými křídly.
  3. Rukojeť povrchově opracovaná, aby byla příjemná do ruky.
  4. Kvalitní materiál rukojeti, buď ze dřeva, nebo pevného plastu.
  5. Správná varianta podle toho, zda s ním bude pracovat pravák nebo levák.
  6. Nízká váha celého srpu.
  7. Možnost v případě potřeby srp reklamovat.
Srp
i (Zdroj: Depositphotos)
O srp je potřeba se umět starat

Jak se srpem pracovat

S dobře naostřeným srpem se pracuje snadno. Jednou rukou uchopíte trs rostlin, které chcete odstranit a srpem v druhé ruce jej rychlým pohybem useknete. Nic víc není potřeba, kromě šikovnosti potřebujete už jenom opatrnost. Při práci stůjte pevně nebo si klekněte. Tělo mějte vždy v pohodlné poloze, ale co nejdál od ostří. Sklon seknutí veďte tak, abyste se nezranili, tedy směrem od těla. Dbejte také na bezpečí osob ve svém okolí.

Sekání obilí
i (Zdroj: Depositphotos)
Se správně nabroušeným srpem snadno odstraníte i trs suché trávy

Srp je nástroj pro mechanickou práci a jako každý se časem může opotřebit. Pravidelně jeho čepel naostřete kamenným brouskem nebo kotoučovým ostřičem pro kosy. Kdysi se čepel srpu také naklepávala, co prodloužilo ostrost nástroje. U moderních srpů je to také možné a je to často doporučováno, ale vždy se poraďte s prodejcem a řiďte se pokyny výrobce.

Velkými výhodami tohoto nástroje je jeho snadné uskladnění, přenášení a práce s ním je skoro nehlučná.

Polní práce
i (Zdroj: Depositphotos)
V Asii sklízí i v dnešní době srpem celé plantáže

A proč sekat trávu kosou?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 4. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná