reklama

Sázení stromu s kořenovým balem má svá specifika. Poradíme vám!

U nového nebo rekonstruovaného domku většinou zakládáme nebo obnovujeme zahradu a kromě květin a keřů sázíme i nové stromky, ať už okrasné nebo ovocné. Abychom se z jejich vzhledu i plodů mohli těšit, je třeba při výsadbě dodržet určité zásady.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zasaďte si strom s kořenovým balem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Budete potřebovat:

  • kůly, půlky kůlů na příčky
  • sekeru nebo kladívko
  • jutový popruh, tkaloun o šířce asi 4 cm
  • pásmo
  • krumpáč, lopatu
  • štafle
  • palici, pilku, hřebíky - menší „papíráky“, větší asi 80 mm, nůžky

Výsadby provádíme na jaře a na podzim. Dbáme o to, abychom rostliny a dřeviny po nákupu dostali do půdy co nejdříve. Pokud je musíme nějakou dobu přechovávat nevysazené, je třeba je v čistých balech (tedy bez kontejnerů a květináčů) přikrýt zeminou - založit. Pravidelně a vydatně je zaléváme.

Postup:

Podle výsadbového plánu změříme střed jámy, do které má být strom vysazený. Vykopeme jámu, která bude po obvodu asi o 10 až 15 cm širší, než je bal stromu, abychom zeminu dostali řádně k balu. Hloubku jámy nám opět určí bal. Pokud je země hodně tvrdá, je vhodné ji v jámě nakopat, aby do ní kořeny mohly lépe prorůstat.

Správné usazení stromku do jámy. Při usazování posuzujeme kromě hloubky také vzhled stromu (tedy jak jej natočit). Zasypáváme pečlivě a pokud možno směsí lepší zeminy s původní.

Nejprve vykopeme jámu, která nesmí být ani příliš velká či malá. Její velikost se odvíjí podle velikosti balu
Nejprve vykopeme jámu, která nesmí být ani příliš velká či malá. Její velikost se odvíjí podle velikosti balu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po vykopání jámy odpovídajcí velikosti odstraníme případnou nádobu a stromek opatrně vložíme do země
Po vykopání jámy odpovídajcí velikosti odstraníme případnou nádobu a stromek opatrně vložíme do země (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Průběžně udusáváme, aby nevznikala kolem balu vzduchová bublina. Po zasypání balu utvoříme kolem stromu mísu, aby voda při zalévání neodtékala ven.

Zeminu přisypáváme postupně a důkladně pěchujeme kolem kmenu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zeminu přisypáváme postupně a důkladně pěchujeme kolem kmenu

Menší stromky připevňujeme k jednomu kůlu. Kůl zatloukáme mimo bal stromu, šikmo, pohledově vhodně. V místě, kde se kůl dotýká kmínku, omotáme kmen pruhem juty. Zabráníme tak odření mladé kůry stromu. Tou samou jutou pak přivazujeme kůl ke kmínku. V tomto případě „na osmu". Větší stromy budeme připevňovat až na tři kůly s příčkami. Kůly zatloukáme svisle a na stejnou výšku. Opět je zatloukáme mimo bal stromu! Příčky si odměříme a delšími hřebíky přitlučeme pohledově vodorovně k vrškům kůlů.

Menší stromky hravě udrží jediný kůl
Menší stromky hravě udrží jediný kůl (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Větší strom je potřeba vyvázat k dřevěné konstrukci, která zabrání jeho pohybu
Větší strom je potřeba vyvázat k dřevěné konstrukci, která zabrání jeho pohybu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kmen omotaný jutou připevníme postupně ke kůlům tkalounem, který zajistíme proti posunutí krátkým hřebíkem. Strom tím srovnáme.

Kmen uvážeme k opoře pomocí jutového pruhu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kmen uvážeme k opoře pomocí jutového pruhu

Nakonec strom hodně prolejeme vodou. Zálivku opakujeme častěji, zvláště při suchém počasí. Čerstvě vysazeným rostlinám nějaký čas trvá, než prokoření do okolní země a začnou brát vláhu z ní.

Zdroj informací: FOX

Publikováno: 13. 6. 2022, Autor: FOX (text a foto), Profil autora: Redakce