reklama

Vertikutace přivede po zimě trávník k životu

Jarní práce na zahradě startují. Teď bychom neměli zapomínat ani na trávník, protože i ten si po zimním spánku zaslouží důkladnou péči. Vertikutace pomáhá značně zlepšit jeho stav, ale pokud přemýšlíme nad nákupem stroje, dáme přednost variantě, která má možnost jak vertikutovat, tak provzdušňovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vertikutace přivede po zimě trávník k životu (Zdroj: Depositphotos)

K čemu slouží vertikutátor

Vertikutátor je stroj, nezbytný pro pravidelné jarní oživení trávníků. Svou činností rozrušuje travní drn a dokáže vyseparovat spoustu hmoty, která vznikla nejen mulčováním, ale i přirozeným odumíráním zelených stébel. Velmi vhodné je vlastnit stroj, který umí jak klasické provzdušňování, tak vertikutaci.

Rozdíl mezi vertikutací a provzdušňováním

Vertikutace představuje technologii vertikálního řezu trávníku. Ostré čepele, nasazené na otočnou klec nebo pracovní otočnou hřídel se zařezávají do povrchu trávníku. Dochází k narušení škraloupu, který brání průniku vody a živin. Čepele zároveň částečně odstraní travní plsť a mech, což jsou prvky, které značně brání v růstu trávníku. Vertikutátor používáme vždy v předjaří, ještě než se trávník zazelená. Touto operací jej připravíme na sezonu, kdy se do něj následně dostanou jak živiny, tak vláha a vzduch. Zelený koberec sice po vertikutaci nevypadá moc dobře, velmi rychle se ale zazelená a zhoustne. Na trávnících, kde roste mech nebo kde častěji mulčujeme, je pravidelná péče vertikutátorem naprostou nezbytností.

Vertikutátor
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pracovní efekt vertikutace je vidět na první pohled

Provzdušňování spočívá v separaci nečistot z trávníku a provádí se ocelovými pružinami, zavěšenými na pracovní hřídeli nebo válci. Otáčením je z trávníku odstraněn mech a zbytky posekané trávy, částečně je také nakypřen prostor mezi travními stébly. Tato činnost se provádí na podzim a často vyřkne úplnou pravdu o stavu našeho trávníku. Velké množství vyčesané hmoty znamená, že trávník není v úplně dobrém stavu a měli bychom se o něj více zajímat. Přihnojení rozhozením prosítovaného kompostu a jarní dosetí může znamenat jeho zázračné oživení.

Vertikutátor 2
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Stroj pomůže dokonale vyčistit i hodně zanesený travní drn

Lehké elektrické stroje

Dostupnou variantou je malý a lehoučký elektrický stroj s jednofázovým elektromotorem o příkonu do 2 kW a plastovým šasi. Takový stroj je obratný, snadno ovladatelný i pro ženy a zároveň levný. Výměnné hřídele, demontovatelné po uvolnění dvou šroubů nebo rychloupínače znamenají, že stroj je na trávníku uplatnitelný jak na jaře, tak na podzim. Jediné na co musíme dávat pozor při práci, je fakt, že nesmíme přejet strojem šňůru. Většina elektrických strojů je vybavena centrálním nastavením pracovní hloubky a prodyšným textilním vakem pro zachycení hmoty.

Jednoúčelové vertikutátory se spalovacím motorem

Tyto vertikutátory jsou proti elektrickým verzím podstatně robustnější. Vzhledem k tomu, že je používáme na jaře i na podzim, někteří z výrobců nelenili a zkonstruovali takové stroje, které mají jeden pracovní válec, vybavený jak pružinovými hrabicemi, tak ostrými ocelovými čepelemi. Centrální nastavení pracovní hloubky je řešeno otočným ovladačem a všechny ovládací prvky jsou umístěné na rukojeti. Kolečka jsou již uložena na valivých ložiscích. Spalovací motor je horizontální konstrukce, u značkových produktů výhradně vybavený motory profesionální konstrukce, což znamená ocelovou vložku válce, uložení hřídele motoru do valivých ložisek a zdvojenou vložku vzduchového filtru pro delší životnost a menší opotřebení motoru v průběhu let.

Jak správně vertikutovat trávník na jaře?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 4. 2020, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaromír Malich

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.