reklama

Rozkvetlý trávník se vrací do módy

Zelený pažit jako na golfovém hřišti už pomalu vychází z módy a na jeho místo nastupuje opět ten klasický, plný nejrůznějších travin a květin. Ruku na srdce, nepřijde vám anglický trávník nudný a nezajímavý? Oč krásnější a veselejší je rozkvetlý trávník plný barev. Takový trávník má právo se nazývat král trávníků.

i (Zdroj: Depositphotos)
Rozkvetlý trávník se vrací do módy (Zdroj: Depositphotos)

Jak si představit krále trávníků?

Mnozí zahrádkáři a pěstitelé vám řeknou, že králem trávníků je jednolitý posekaný a zelený anglický trávník, ve kterém jsou všechna travní stébla seřazena podle velikosti, nic nevyčnívá, nic nepřekáží, tráva je jasně zelená a celá ta plocha působí jaksi nepřirozeně. Ale není takový trávník nudný? Navíc je s ním spousta mnohdy zbytečné dřiny, protože stačí suché a horké léto a váš zelený pažit se promění ve vyprahlou step, kterou nadto nesmíte kvůli nedostatku vody zalévat. A máte po parádě a na jaře můžete začít znovu. 

Sedmikrásky
i (Zdroj: Depositphotos)
Sedmikrásky vykvetou zjara a vydrží v trávníku až do podzimu

Anglický trávník

Zkušení pěstitelé a botanici vám řeknou, že takový trávník je prakticky k ničemu, snad jen na tu parádu. Nepřitahuje hmyz. Jsou z něj vyčleněny nekulturní traviny a rostliny a vznikne tak jakási zelená poušť. Nevýhodou kromě neustálého udržování je i jeho krátká životnost - takový anglický trávník je potřeba přibližně každé 3 roky obnovovat. Údržba je náročná časově i finančně. Kromě neustálého sekání je potřeba tyto trávníky pravidelně zalévat, hnojit a ošetřovat proti chorobám a škůdcům. Velmi často je napadán plísní sněžnou. Chemikálie, které do tohoto trávníku vpravujeme, jsou na bázi fungicidů, shromažďují se v půdě a mohou pronikat i do spodních vod. Navíc si tento trávník dokáže vypěstovat odolné choroby obilovin, se kterými si neporadí běžné prostředky, ale silné pesticidy, mnohdy nepovolené. 

Anglický trávník
i (Zdroj: Depositphotos)
Péče o anglický trávník je zdlouhavá a nákladná

Založení trávníku

Pokud se vzdáme snu o sterilním anglickém trávníku a vsadíme na přirozenost, založíme si trávník plný barev a rostlin. Aby byl i takový trávník nazýván králem trávníků, musíme začít při zakládání od základu, tedy od nosné vrstvy. Ta by měla být dostatečné pevná, aby nedocházelo k prošlapání trávníku. Její tloušťka by měla být 10-15 cm. 

Aby se nám na trávníku nehromadila srážková voda, vytvoříme drenážní vrstvu - písek a drobné kamení. Drobné kamínky nebo oblázky vytvoří ve vrstvě 10-15 cm drenáž, písek ve vrstvě 3-8 cm filtr. 

Trávník
i (Zdroj: Depositphotos)
Anglický trávník se buď seje, nebo zakládá z travních pásů

Výsev travního semena se provádí ve vhodném druhovém složení a používám především ty traviny, které mají regenerační schopnost, jsou odolné proti zatížení a sešlapání.

Jsou to zejména tyto druhy travin:

  • lipnice luční (Poa pratensis)
  • kostřava červená výběžkatá (Festuca rubra genuina)
  • jílek anglický (Lolium perene)
  • jetel plazivý (Trifolium repens)
  • psineček výběžkatý (Agrosíis stolonifera)
  • psárka luční (Alopecurus pratensis)
Kopretiny
i (Zdroj: Depositphotos)
Luční kvítí by v trávníku nemělo chybět

Velmi zajímavě pak vypadají trávníky obohacené lučním kvítím nebo bylinami. Vzpomeneme v první řadě sedmikrásku chudobku, která tvoří v zelené mase trávy maličké bílo růžové body, smetanku lékařskou čili pampelišku, kopretinu, luční zvonek, kerblík, lomikámen, chrpy nebo vlčí mák. Tyto rostliny kvetou od jara do léta. Na podzim pak můžeme do trávníku zakomponovat cibule narcisů nebo modřence, které brzy z jara vykvetou a posléze po odkvětu se zatáhnou zpět do cibulí a uvolní místo letničkám.

Pampelišky
i (Zdroj: Depositphotos)
Smetanka lékařská ve vašem trávníku je zdrojem lučního medu

Trávníky medonosné a motýlí louky

Kromě rozmanitých barev má tento trávník mnoho dalších pozitivních vlastností. Je především medonosný - přiláká na naši zahradu užitečný hmyz, který květy nejen opyluje, jako třeba včely, ale květní nektar si rádi vychutnají i čmeláci, motýli, slunéčka sedmitečná a další hmyz, který pak na oplátku bude eliminovat škůdce. A kde je hmyz, jsou také ptáci. I ti mají na naší zahradě důležitou funkci právě ve sběru škodlivých druhů hmyzu. Další podstatnou vlastností je složení květnatého trávníku, který obsahuje velké množství nejrůznějších bylin, využitelných v lidovém léčitelství i v kuchyni. Toto přírodní bohatství je potřeba chránit a pečovat o něj.

Luční kvítí
i (Zdroj: Depositphotos)
Oživte zelenou barvu trávníku lučním kvítím a vytvořte krále trávníků

Odborníci se shodují v tom, že zakládat na zahradách květnaté trávníky je vcelku složitý úkol. I těmto trávníkům je potřeba věnovat péči, jinak dojde k masivnímu nárůstu dvouděložných plevelů, které upozadí květinové druhy. Proto je ideální zasít letničky nebo směsi bylin. Tyto trávníky mají daleko větší odolnost a chrání půdu před erozí. Některé druhy květnatých trávníků se označují jako motýlí louky - ty se téměř nekosí, nepoužívají se zde průmyslově vyráběná hnojiva, pesticidy ani mechanizace na údržbu trávníku. 

Narcisy
i (Zdroj: Depositphotos)
Jarní cibuloviny jsou v trávníku velmi krásné

Z hlediska významu ekologického je tedy po právu králem trávníků nazýván ten, který má pro přírodu i lidstvo užitek a který skýtá pohled na barevnost a rozmanitost. Takové trávníky spolehlivě zajistí biodiverzitu v přírodě, jsou ale nevhodné pro alergiky a mohou v sobě ukrývat větší množství škodlivého hmyzu, který přenáší i nepříjemné choroby, například klíšťata.

Jak pečovat o trávu na louce?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 4. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová