reklama

Solární plachta na bazén aneb i jednoduché věci fungují skvěle

Někdy je léto prostě takové jako letos: sluníčko se ukazuje jen nakrátko, vítr po zahradě rozfoukal posekanou trávu a ještě se vyrojí jepice. Všechno to napadá do bazénu. Není divu, že vlézt do něj nás neláká, voda je studená a nejdřív bychom ji museli stejně vyčistit. Přitom je tu jednoduchá pomoc.

Solární plachta na bazén aneb i jednoduché věci fungují skvěle

Nečistoty se do vody nedostanou, pokud jim zabráníme na hladinu napadat. A nejméně tepla z vody unikne, když ji zakryjeme. Dokonce to můžeme udělat tak chytře, že se teplo z vody nebude ztrácet, ale ještě tu bude, pěkně „pod pokličkou“, narůstat. Prostředek k tomu se jmenuje vznešeně, ale jeho princip je prostý: jen na to přijít.

Nepochybně si většina z nás pamatuje, jak jsme se v dětství snažili lupou, nebo třeba čočkou ze starých brýlí, něco zapálit. Dokonce střep z láhve může v době velkého sucha vznítit starou trávu. Ano, soustředěné sluneční paprsky přeměňují světlo na teplo. A bublinková fólie je vlastně plocha, pokrytá pravidelným shlukem miniaturních čoček.

Solární plachta na bazén aneb i jednoduché věci fungují skvěle
Solární plachta na bazén aneb i jednoduché věci fungují skvěle

Co je solární plachta

Solární plachta je speciální bublinková tepelně-izolační fólie. Na hladinu bazénu se klade bublinkami dolů. Jak přitahuje sluneční paprsky, ohřívá vodu a v době, kdy bazén nepoužíváme, hladinu chrání před vychladnutím a ještě před napadáním běžných nečistot. Tak se pod hladinu dostane teplo, nikoliv však světlo, a ve vodě se proto nemohou rozvíjet obávané řasy a sinice.

Jako krycí plachta, kterou bazén zakrýváme dlouhodobě nebo mimo sezonu, toto zařízení přirozeně sloužit nemůže. Solární plachty se samozřejmě vyrábějí ve tvarech standardních bazénů, tedy kulaté, čtvercové i obdélníkové, ale střihnout se dají i na míru. K překrytích větších bazénů se používá naviják.

Co je solární plachta
Co je solární plachta
Co je solární plachta
Co je solární plachta

Solární plachtu si nepleťte s plachtou překrývací, která chrání hladinu bazénu proti napadání nečistot

Pokud je léto chladnější, nebo plné bláznivých teplotních výkyvů, je solární plachta dobrý tip. Proti různým typům zastřešování ji pořídíme lacino a účinnost přitom bude překvapující. Nápad přitom možná skutečně vznikl ze vzpomínky na dětské paličské hrátky s lupou: „Jak prosté, milý Watsone.“

Pepův Tip:
  • Novou solární plachtu je dobré nechat položenou na hladině asi dva dny, kdy povolí a dá se pak lépe tvarovat přesně podle okraje bazénu.
  • Naviják, který je k zakrývání a odkrývání velkého bazénu nejvhodnější, můžeme upevnit na jeho okraj a nebo vybavit kolečky.
  • Plachtu vždy srolujeme: na přímém slunci by nám jinak velmi rychle spálila trávník a vodou nechlazené bublinky by popraskaly.

Více se o těchto doplňcích dozvíte na www.marimex.cz

Publikováno: 23. 7. 2009, Autor: Jiří Jan, Marimex (text), Marimex (foto) , Profil autora: Redakce