reklama

Vybíráme sekačku

Dosloužila vaše stará sekačka, nebo uvažujete o koupi svého prvního pomocníka? Máme pro vás několik rad, které vám pomohou při rozhodování jakou sekačku, na který typ trávníku a na jakou práci si ji pořídit.

Vybíráme sekačku

Sekačky, které se na trhu objevují, je možno rozdělit do několika skupin:

  • elektrické – většinou bez pojezdu – se sběrným košem na posečenou trávu;
  • motorové – vybavené motory od různých výrobců a různých výkonů, s pojezdem, nebo bez pojezdu;
  • vřetenové – ruční, nebo motorové;
  • rotační bez koše (s pojezdem nebo bez pojezdu), které posečenou trávu buď mulčují, nebo ji vyhazují na trávník;
  • rotační se sběrem posečené trávy – s pojezdem nebo bez pojezdu – zde je možné další rozdělení na pouhý sběr, mulčování zadní výhoz trávy nebo kombinace těchto možností;
  • vznášedlové;
  • bubnové;
  • lištové;
  • solární a akumulátorové;
  • traktory
  • ridery.

Nebojte se kvalitní značky

Sekačku je třeba vybírat nejen podle toho, co od ní očekáváme, ale i podle značky a výrobce. Každý solidní výrobce má určitá specifika, která nám nejen usnadní práci, ale u konkrétních výrobků zvyšují bezpečnost obsluhy a ergonomii práce se sekačkou. I u renomovaných výrobců lze pořídit sekačky s velmi příznivým poměrem ceny a výkonu. Např. firmy Husqvarna, Stihl , Honda, ATCO, či Stiga nabízejí sekačky vysoké kvality s řadou možností pro perfektní údržbu trávníku.

Nepodceňujte výkon

Při výběru vhodné sekačky je nutno v prvé řadě přihlédnout k velikosti travnaté plochy, kterou chceme udržovat. Zde je třeba kalkulovat i s určitou rezervou výkonu motoru sekačky. Je lépe pořídit si sekačku se silnějším motorem, než trápit slabší sekačku na velké ploše. Motor je na sekačce nejdražší položkou a zde bychom určitě neměli šetřit při jejím výběru.

Pokud uvažujeme o koupi elektrické sekačky, neměli bychom mít sečenou plochu větší jak 300 m2. Pro větší plochu vybereme už sekačku se spalovacím motorem. Zde platí další zásada: čím větší plocha, tím by sekačka měla mít větší záběr sečení a s tím souvisí i větší výkon motoru. Toto platí zhruba do 1000 m2. Pokud máme plochu trávníku větší, je vhodné uvažovat o nákupu buď traktorové sekačky, nebo rideru. (V tomto případě už nejde pouze o výkon sekačky, ale pokud sečeme plochu cca 1000 m2, pak za sekačkou nachodíme až 3 km.) Bateriové (akumulátorové) sekačky zvládnou, dle typu akumulátoru, až 1000 m2.

Nepodceňujte výkon
Nepodceňujte výkon

Co od sekačky očekáváte?

Další rada pro výběr vhodného typu sekačky může být například kvalita sečení. Pokud chcete mít reprezentativní okrasný trávník, pak správná volba padá na vřetenové sekačky. Ty mají díky svému systému sečení trávy lepší výsledky při posuzování zdravotního stavu trávníku. Vřetenové sečení zaručí hustší a zelenější trávu (konce trav jsou ustřižené podobně, jako bychom je stříhali nůžkami). S těmito sekačkami je nutné sekat trávník častěji a neodstraňovat více jak 1/3 délky listů trav. Rozhodně se nehodí na sečení vysoké, přerostlé trávy. Vřetenové sekačky se nabízejí v podobě jednoduchých ručních modelů (Husqvarna, ATCO), nebo jako motorové (ATCO). Cena motorových vřetenových sekaček je ve srovnání s cenou motorových rotačních typů poněkud vyšší.

Další informace najdete na našem partnerském webu Toolscomp.cz.

Publikováno: 18. 7. 2009, Autor: Toolscomp (text a foto), Profil autora: Redakce