reklama

Zbavte se nevítaných hostů

Spousta chatařů a chalupářů nemůže své domečky využívat celoročně, a tak své milované letní byty dobře zazimují a sem tam si udělají výlet, aby se přesvědčili, jestli jsou v pořádku. Znáte to nejspíš i vy. Blížíte se k chatě nebo chalupě a přemýšlíte, zda ji nenavštívili zloději. Již zdálky se díváte, jestli smrk za chalupou vydržel pod tíhou sněhové peřiny a nezřítil se na střechu. A pak si oddechnete. Okna i dveře jsou zavřené, strom stojí v plné kráse a ve sněhu jsou jen stopy od zajíců a ptáků.

Zbavte se nevítaných hostů

Odemknete. Vejdete do vymrzlé kuchyně, vyndáte hrnek, abyste si po cestě uvařili šálek čaje nebo kávy. Otevřete dvířka skříňky s potravinami a ustrnete nad tou spouští. Z rozervaných sáčků se sype mouka, po cukru a čaji ani památky a po celé skříňce je rozsypaný kmín. Při bližším ohledání zjistíte, že nejde o kmín, ale o myší trus. A váš vztek ještě více vypění, když chcete ten nepořádek uklidit, sáhnete do vedlejší skříňky pro utěrku a z celého štůčku zbyla jen cupanina, ze které si myšky udělaly teplý pelíšek.

Přitom jste všude rozestavěli pasti s chutnou návnadou. U kuchyňské linky, za sporákem, na schodech do sklepa, u dveří do spíže… Také jste zajistili možné přístupy – větrací okénka, otvor do komínu krbu. A přesto sem vetřelci vnikli. Procházíte domkem, abyste se podívali, jak to s pastičkami vypadá, když tu ucítíte něco, co vás znepokojí. Není to zatuchlina v nevětrané místnosti. Je to něco mnohem, mnohem horšího – to se na půdě usídlila kuna a zařídila si tu ložnici, hernu i nezbytné WC, podle kterého jste právě její přítomnost odhalili.

Zbavit se těchto v přírodě jistě roztomilých zvířátek, ale velmi nepříjemných spolubydlících, je někdy úkol vskutku nadlidský. Osvědčené triky s lidskými vlasy a psími chlupy na kuny někdy na čas zaberou, ale ani dobře rozmístěné pasti na myši po dobu mezi kontrolami objektu nestačí, pokud už se myšky dostaly dovnitř a našly všechny ty dobroty, které jste pro ně v kuchyni a ve spíži zanechali. Přitom na trhu je hned několik typů odháněčů drobných hlodavců na síťové i bateriové napájení. Na našich stránkáchjsme o nich již informovali. Jestli už máte všech těch škod plné zuby, můžete si některý z nich při své příští kontrolní návštěvě chaloupky nainstalovat. Ultrazvukové plašiče jsou skvělou volbou!
Zbavte se nevítaných hostů aneb Ultrazvukový plašič
Zbavte se nevítaných hostů aneb Ultrazvukový plašič
Zbavte se nevítaných hostů aneb Ultrazvukový plašič
Zbavte se nevítaných hostů aneb Ultrazvukový plašič

Jde například o akustické odháněče drobných hlodavců od firmy Format 1, které pracují jak na baterie, tak na síťové napájení. Stačí vybrat si model podle místa, které chcete před hlodavci ochránit. Některé typy vydávají slyšitelný tón (OdM), ale jeho hlasitost se dá regulovat tak, že v době, kdy se v chráněném prostoru budete pohybovat, nebude slyšet. Energii čerpá jak ze sítě, tak z baterií. Pak je tu model (OdM3) bez přelaďování zvuku. Ten zapojte pouze v době, kdy budete mimo objekt, protože jinak spolehlivě vyžene z domu i vás, stejně jako ultrazvukový plašič (Odh1 „slyšitelný“). Pod jednou střechou vydržíte s modelem OdH1 „tichý“. Vydává přelaďované, nepravidelně dlouhé ultrazvukové vlny s nepravidelně dlouhými přestávkami. Přestože hlasitost je stálá, jsou tyto přístroje lidmi neslyšitelné nebo pouze velmi slabě slyšitelné. Skvěle se proto hodí i do kanceláří, sklepů, malých skladů, garáží, zkrátka všude tam, kde se pohybují lidé. Všechny modely odháněčů ochrání prostor o ploše okolo 100 m2. A výrobce přišel na trh také s přístroji, určenými pro hospodářské objekty.

Za pár měsíců tu bude jaro a v přírodě se objeví plno mláďátek, z nichž se brzy mohou stát nevítaní návštěvníci a obyvatelé vašich chat a chalup, ale také trávníků a zahrádek. Jestli se s nimi odmítáte dělit o střechu nad hlavou i o zásoby potravin, a zároveň je vám proti srsti je hubit, naučte se je od svého prahu odhánět. O výše zmíněných výrobcích se dozvíte více na www.format1.cz

Publikováno: 9. 2. 2009, Autor: Elena (text), SK, JK a PePa (foto), Profil autora: Redakce