reklama

Příprava a osévání pařeniště první jarní sadbou

S prvními jarními paprsky se už každý začíná těšit na čerstvou zeleninu – salát, ředkvičky, kedlubny... Ty je ideální brzy z jara vysévat do pařeniště. Pařeniště je však potřeba ještě před výsadbou důkladně připravit. Nejen pařeniště jako takové, ale zajistit také kvalitní zeminu, aby vysazená zelenina dobře prospívala, a my jsme mohli brzy sklízet první výpěstky. Poradíme vám, jak si s přípravou a osevem pařeniště poradíte.

Příprava a osévání pařeniště první jarní sadbou (Zdroj: archiv Prima DOMA)

Příprava pařeniště pro osev

Vždy je nutné před výsevem do pařeniště dobře připravit zeminu. Je nutné ji prokypřit a obohatit o důležité živiny a minerály, které rostliny ke svému dobrému růstu potřebují. Nestačí jim tedy pouze prokypřit již stávající zem. Dejte si s přípravou trochu více práce, odměnou vám bude bohatá úroda.

organický revitalizační substrát
Organický revitalizační substrát dokáže díky svému složení udržet v půdě větší množství vláhy a navíc obsahuje důležité živiny (Zdroj: archiv FTV Prima)
přenosné pařeniště
My máme výhodu v možnosti využití přenosného pařeniště, které umístíme přímo na záhonek (Zdroj: archiv FTV Prima)

Kvalitní zemina je základ

Stávající zeminu je ideální promísit s vhodným organickým substrátem. Na trhu je jich na výběr velké množství. My jsme zvolili Revitalizační organický substrát. Je to úplná novinka na trhu a díky jeho unikátnímu složení nám pomůže v půdě udržet více vláhy. Což je v dnešní době, kdy se potýkáme s nedostatkem srážkové vody, opravdu výhoda.

Co substrát obsahuje a čím je výjimečný

  • Je bohatý na vododržné minerály – díky své nasákavosti přijímají větší množství vody a živin, které se v období sucha pozvolně uvolňují zpět do půdy. Rostliny tak získají vláhu a výživu i v nepříznivé době a jsou mnohem odolnější před negativními vlivy, jako jsou například choroby. 
  • Obsahuje dlouhodobá hnojiva – uvolňují živiny postupně v průběhu celé vegetace.
  • Rašelinový extrakt s mořskou řasou – díky huminovým látkám rostliny rychleji a efektivněji přijímají výživu, která je nutričně navíc obohacená o mořskou řasu.

Do takto obohacené zeminy můžeme přikročit k samotnému výsevu.

YAN_4434
Revitalizační organický substrát pomáhá zadržet vodu (Zdroj: Rašelina a.s.)

Sadba vhodná do pařeniště

Pařeniště je ideální pro výsadbu ředkviček, kedlubnů, ale hlavně všech druhů salátů – klasického hlávkového, ale můžete si zkusit vypěstovat i oblíbený salát ledový, polníček, rukolu nebo římský salát. Pařeniště je také vhodné využití pro předpěstování ostatních druhů zeleniny, jako jsou třeba okurky nebo rajčata.

sadba pro pařeniště
Tradičně už naše babičky do pařeniště vysévaly ředkvičky, kedlubny, ale hlavně saláty (Zdroj: archiv FTV Prima)

Jak na výsadbu

I když jsme již půdu obohatili o kvalitní substrát, který nám pomůže lépe udržet vláhu a rostliny díky němu získají potřebné živiny pro svůj zdravý růst, přeci jenom je vhodné popřemýšlet ještě o využití hnojiva. Ideální jsou například přírodní organická hnojiva, která vznikají působením kalifornských žížal. Hnojivo, které je granulované, jednoduše při samotné výsadbě v množství asi jedné lžičky nasypeme přímo do sadební jamky.

přírodní organické hnojivo
Na dno sadební jamky přidáme lžičku přírodního organického hnojiva (Zdroj: archiv FTV Prima)

Předpěstované rostlinky salátu nebo kedlubnů opatrně, abychom nepoškodili kořenový bal, vyjmeme ze sadbovače a vložíme je do sadební jamky. Přihrneme zeminu, ale musíme dávat pozor, abychom nezahrnuli i srdíčko sazenice. Střed musí zůstat volný, jedině tak bude rostlinka dobře růst. Dodržujeme mezi jednotlivými rostlinami vhodné vzdálenosti - u salátů je to asi 25 centimetrů.

sázení salátu
U všech sazenic dejte pozor, aby středová část, srdíčko, zůstalo volné (Zdroj: archiv Prima DOMA)

Teď už nezbývá než výsadbu zalít, pařeniště zaklopit a těšit se na úrodu!

Jak na přípravu a osev pařeniště

příprava záhonu
Nejprve je nutné připravit zeminu a pařeniště, samotný záhonek stačit nebude (Zdroj: archiv FTV Prima)
zalévání záhonu
Po výsadbě pařeniště vydatně zalijeme (Zdroj: archiv FTV Prima)
přenosné pařeniště
Na úplný závěr nezbývá, než pařeniště přiklopit a těšit se na první výpěstky (Zdroj: archiv FTV Prima)
YAN_4434
YAN_4434 (Zdroj: archiv FTV Prima)

Publikováno: 4. 4. 2020, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková