reklama

Příprava a osévání pařeniště první jarní sadbou

S prvními jarními paprsky se už každý začíná těšit na čerstvou zeleninu – salát, ředkvičky, kedlubny... Ty je ideální brzy z jara vysévat do pařeniště. Pařeniště je však potřeba ještě před výsadbou důkladně připravit. Nejen pařeniště jako takové, ale zajistit také kvalitní zeminu, aby vysazená zelenina dobře prospívala, a my jsme mohli brzy sklízet první výpěstky. Poradíme vám, jak si s přípravou a osevem pařeniště poradíte.

i (Zdroj: archiv Prima DOMA)
Příprava a osévání pařeniště první jarní sadbou (Zdroj: archiv Prima DOMA)

Příprava pařeniště pro osev

Vždy je nutné před výsevem do pařeniště dobře připravit zeminu. Je nutné ji prokypřit a obohatit o důležité živiny a minerály, které rostliny ke svému dobrému růstu potřebují. Nestačí jim tedy pouze prokypřit již stávající zem. Dejte si s přípravou trochu více práce, odměnou vám bude bohatá úroda.

organický revitalizační substrát
Organický revitalizační substrát dokáže díky svému složení udržet v půdě větší množství vláhy a navíc obsahuje důležité živiny (Zdroj: archiv FTV Prima)
přenosné pařeniště
My máme výhodu v možnosti využití přenosného pařeniště, které umístíme přímo na záhonek (Zdroj: archiv FTV Prima)

Kvalitní zemina je základ

Stávající zeminu je ideální promísit s vhodným organickým substrátem. Na trhu je jich na výběr velké množství. My jsme zvolili Revitalizační organický substrát. Je to úplná novinka na trhu a díky jeho unikátnímu složení nám pomůže v půdě udržet více vláhy. Což je v dnešní době, kdy se potýkáme s nedostatkem srážkové vody, opravdu výhoda.

Co substrát obsahuje a čím je výjimečný

  • Je bohatý na vododržné minerály – díky své nasákavosti přijímají větší množství vody a živin, které se v období sucha pozvolně uvolňují zpět do půdy. Rostliny tak získají vláhu a výživu i v nepříznivé době a jsou mnohem odolnější před negativními vlivy, jako jsou například choroby. 
  • Obsahuje dlouhodobá hnojiva – uvolňují živiny postupně v průběhu celé vegetace.
  • Rašelinový extrakt s mořskou řasou – díky huminovým látkám rostliny rychleji a efektivněji přijímají výživu, která je nutričně navíc obohacená o mořskou řasu.

Do takto obohacené zeminy můžeme přikročit k samotnému výsevu.

YAN_4434
i (Zdroj: Rašelina a.s.)
Revitalizační organický substrát pomáhá zadržet vodu

Sadba vhodná do pařeniště

Pařeniště je ideální pro výsadbu ředkviček, kedlubnů, ale hlavně všech druhů salátů – klasického hlávkového, ale můžete si zkusit vypěstovat i oblíbený salát ledový, polníček, rukolu nebo římský salát. Pařeniště je také vhodné využití pro předpěstování ostatních druhů zeleniny, jako jsou třeba okurky nebo rajčata.

sadba pro pařeniště
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Tradičně už naše babičky do pařeniště vysévaly ředkvičky, kedlubny, ale hlavně saláty

Jak na výsadbu

I když jsme již půdu obohatili o kvalitní substrát, který nám pomůže lépe udržet vláhu a rostliny díky němu získají potřebné živiny pro svůj zdravý růst, přeci jenom je vhodné popřemýšlet ještě o využití hnojiva. Ideální jsou například přírodní organická hnojiva, která vznikají působením kalifornských žížal. Hnojivo, které je granulované, jednoduše při samotné výsadbě v množství asi jedné lžičky nasypeme přímo do sadební jamky.

přírodní organické hnojivo
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Na dno sadební jamky přidáme lžičku přírodního organického hnojiva

Předpěstované rostlinky salátu nebo kedlubnů opatrně, abychom nepoškodili kořenový bal, vyjmeme ze sadbovače a vložíme je do sadební jamky. Přihrneme zeminu, ale musíme dávat pozor, abychom nezahrnuli i srdíčko sazenice. Střed musí zůstat volný, jedině tak bude rostlinka dobře růst. Dodržujeme mezi jednotlivými rostlinami vhodné vzdálenosti - u salátů je to asi 25 centimetrů.

sázení salátu
i (Zdroj: archiv Prima DOMA)
U všech sazenic dejte pozor, aby středová část, srdíčko, zůstalo volné

Teď už nezbývá než výsadbu zalít, pařeniště zaklopit a těšit se na úrodu!

Jak na přípravu a osev pařeniště

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 4. 2020, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková