reklama

Pusťte si do zahrady tuto liánu s povzbudivými účinky

Tato liána původem z Asie má jednoduché střídavé listy a pravidelné bělavé květy. Její zralé červené či lehce oranžové bobule jsou velmi dekorativní, mají příjemnou vůni, jsou šťavnaté a mají nasládlou a lehce nakyslou chuť.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klanopraška čínská pochází z Číny, ale oblíbená je i u nás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Klanopraška čínská (Schizandra Chinensis)

Pochází z Asie. Je to opadavá liána, která v listnatých lesích šplhá do koruny stromů. Je známa po mnoho staletí hlavně v Číně pro své vlastnosti podobné ženšenu. U nás rostlinu pěstujeme v kyselé propustné půdě, např. v rašelině s kompostem nebo rašelině s rozleželým hnojem. Vysazujeme do jámy o rozměru 50×50 cm do hloubky 50 cm. Má ráda polostinné stanoviště, ale vydrží i na slunci. V takovém případě na jaře dříve kvete a je nebezpečí poškození květů jarními mrazíky.

Rostlina potřebuje nějakou oporu, po které by se vinula. Může to být pergola, dřevěná konstrukce, starý strom, plot, ocelová lanka apod. Za dobrých podmínek dorůstá až do 3 m. Zmlazování starších rostlin děláme na podzim po opadu listů. Mladé rostliny neořezáváme. Hnojení provádíme v jarních měsících v březnu až dubnu hnojivem na jehličnany nebo hnojivem na kiwi.

Bobule klanoprašky působí na lidský organismus povzbudivě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bobule klanoprašky působí na lidský organismus povzbudivě

Podobně jako ženšen není ani schizandra léčivá rostlina. Zařazujeme ji mezi rostliny s povzbuzujícími účinky. Látky obsažené v rostlině působí proti únavě, stresu, zlepšuje dýchání, zlepšuje ostrost zraku a celkově povzbuzuje organizmus. Užívají se plody a listy (popřípadě mladé výhonky). Plody, které se podobají červenému rybízu, dozrávají v polovině srpna.

Užívají se buď přímo čerstvé, nebo se suší a přidávají do čajových směsí. Z plodů vyrábíme sirupy nebo je můžeme po dobu 3 týdnů na slunci louhovat v lihu (v silnějším lihu se rostlina více vylouhuje). Asi 10 až 15 kapek užíváme ráno a v poledne. Na večer se užívání nedoporučuje (pro povzbuzující účinky). Listy obsahují méně účinných látek než plody.

Zdroj informací: Tropic Hukvaldy; Stanislav Rek

Publikováno: 3. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce