reklama

Péče o zahradu i za plotem

Zahrádka je s nadcházející sezónou jako z cukru, ale co její okolí? Zahrada je totiž i za plotem. Mnozí zahrádkáři dělají chybu, že tomuto prostoru nevěnují příliš pozornosti. V neudržovaném okolí zahrad se totiž množí různí škůdci, kteří následně dělají nájezdy na naše záhonky. Odtud se do zahrady také dostává množství plevelů a náletů. Kultivace okolí našich pozemků má ještě jiné výhody. Věděli byste, jaké?

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Péče o zahradu i za plotem (Zdroj: archiv FTV Prima)

Pozornost věnujte živému plotu

Živý plot před naším pozemkem a doslova před plotem má zpravidla estetickou funkci a dotváří přívětivé okolí. Je však nutné o něj pečovat. Je důležité mít možnost dostat se například křovinořezem i do hůře dostupných míst a zabránit prorůstání plevele a množení náletových rostlin. To nám ale živý plot, který se časem proměnil v neproniknutelné křovisko, příliš neumožňuje.

nůžky na živý plot
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
I živý plot před zahradou si zaslouží péči, přirozený střih vypadá dobře a přitom upraveně

Tento živý plot nemusíme tvarovat ve stylu „střihorukého Edwarda“ do roztodivných tvarů. Bohatě postačí jeho zástřih vhodnými zahradnickými nůžkami na živý plot. Jediné, na co je důležité dávat pozor, je mírný kónický střih – širší u země o trochu užší u vrchu. Je to z toho důvodu, aby nedocházelo k vyholování, a i ke spodním větvím se dostalo dostatek světla a živin.

úprava živého plotu
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Abychom předešli vyholování spodních větví, provedeme střih postupně - širší dole, užší nahoře

Takto upravený živý plot bude skvěle vypadat, nebude prorůstat do plotu a také například směrem do cesty. Navíc se bez problémů dostaneme sekačkou nebo křovinořezem do míst, kde by se mohly vysemeňovat plevele a odtud se přenášet do naší krásné užitkové zahrady.

Náletové keře, stromky a rostliny

Pokud před plotem vznikla neproniknutelná džungle z náletových rostlin, pak je ideální čas vzít mačetu a tento prostor s ní jednoduše vyčistit. Mačeta se ideálně hodí i k osekávání větví ze vzrostlejších dřevin.

práce s mačetou
Mačeta nám snadno pomůže udělat z neprostupné džungle náletových křovin znovu kultivované okolí zahrady (Zdroj: archiv FTV Prima)
mačeta fiskars
Mačeta se výborně hodí i k osekávání větví (Zdroj: archiv FTV Prima)

Vzrostlé nálety

Pokud je okolí opravdu zanedbané a náletové stromky a keře nám už doslova a do písmene přerůstají přes hlavu, pak nezbyde nic jiného než vzít mačetu – osekat boční větve a sekerkou pak stromek zlikvidovat. Pokud neodstraníme celý kořenový systém, tak stromek nebo keř samozřejmě znovu vyrostou. Proto je nutná pravidelná údržba. Zpravidla na jaře a případně i na podzim.

sekerka
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
S opravdu vzrostlými náletovými stromky a keři pomůže už jenom sekerka

Úklid na závěr

Samozřejmě nemůžeme odstraněný materiál nechat jen tak volně ležet. To bychom si příliš nepomohli a poskytli bychom jen další prostor pro výskyt škůdců a živnou půdu pro růst plevelů. Vše tedy sneseme na hromadu a ideálně v drtičce rozdrtíme. Takto vzniklou štěpku můžeme bez problémů použít například do kompostu. Silnější větve nakrátíme, později si na nich můžeme třeba opéct buřtíky.

 

Péče o okolí zahrady za plotem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 4. 2020, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková