reklama

Co byste měli vědět o domácím pěstování ananasu

Ananas je chutné tropické ovoce, které se konzumuje syrové, v podobě kompotů či šťáv a džusů. Ananas se v našich končinách nepěstuje, musíme ho dovážet. Přesto si můžeme doma ananas vypěstovat. Poradíme vám, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos)
Ananas chocholatý je rostlina z čeledi bromeliovitých (Zdroj: Depositphotos)

Ananas je rostlina z čeledi bromeliovitých (bromeliaceae). Pochází z Brazílie. Šlechtěné odrůdy ananasovníku netvoří semena, nebo jen velmi vzácně (1 semeno asi na 10 000 plodů). Chceme-li si ananasovník vypěstovat sami doma, můžeme ho množit také listovou růžicí na horní části plodenství. Řeznou ránu listové růžice ihned zasypeme dřevěným nebo živočišným uhlím a necháme asi 5 dní zaschnout na teplém suchém místě. Pokud tak neučiníme, riskujeme zahnívání růžice. Po zaschnutí zasadíme do propustného substrátu s pískem v poměru 1:1. Pozor na přelévání, rostlina by mohla zahnívat. Ananas pěstujeme v kyselé půdě. Velikost květináče pro dospělou rostlinu je 20–25 cm.

ANANAS (Ananas Comosus)
i (Zdroj: Depositphotos)
Ananas si můžeme vypěstovat i v domácích podmínkách

Ananas, jako jediná rostlina z čeledi bromeliovitých (kam patří např. tillandsie a bromelie) neroste na stromě, ale koření v půdě. Protože však kořenový systém není dostatečně rozvinut, ve veliké nádobě bychom rostlinu přemokřovali a došlo by k jejímu uhynutí. U menšího květináče toto nehrozí. Ananas vyžaduje co nejvíce světla a tepla. Ideální pro pěstování je jižní okno. Rostlině nevadí ani polední úpal, roste ještě i kolem 40 °C, kdy už většina tropických rostlin zpomaluje nebo zastavuje růst. Ananasu nevadí ani suchý a teplý vzduch v blízkosti ústředního topení.

Zaléváme vždy až po krátkém vyschnutí substrátu. Během vegetace, kdy má rostlina vyšší teploty nad 25 °C, zaléváme a hnojíme i do listové růžice. K hnojení používáme tekutá hnojiva, ta se dají přesněji ředit a nevytváří solnou usazeninu na okraji květináče, jako například tyčinkové hnojivo. Hnojíme od března do konce září, a to 1x za 2 týdny.

ANANAS (Ananas Comosus)
i (Zdroj: Depositphotos)
K hnojení používáme spíše tekutá hnojiva

Ananas má jednu velikou výhodu, že se dá ke kvetení donutit uměle. Toto se běžně využívá na ananasových plantážích, které se už v dnešní době většinou sklízí kombajnem. Zajistí se tím stejnoměrná doba dozrávání plodů pro sklizeň. Pokud máme dostatečně velikou rostlinu, můžeme se o umělé donucení ke kvetení pokusit pomocí nejběžnějšího typu prodávaného práškového stimulátoru „AS 1“, který obsahuje kyselinu naftyloctovou, používanou i na plantážích. Stimulátor, smíchaný s vodou v poměru 1:1, nalijeme do listové růžice. Podmínkou kvetení je kromě stimulátoru ještě vyšší teplota 25–30 °C. Ke kvetení se dá ananas přinutit i přisušením.

Pokud máme skleník nebo fóliovník, můžeme ho v jarních a letních měsících využít. Při teplotách kolem 30 °C ananas kvete ochotněji. Pokud chceme vypěstovat plodenství o váze 1 kg a více, musíme mít rostlinu o průměru listové růžice alespoň 80 cm. Plodenství vypěstovaná v bytě jsou daleko chutnější než kupovaná, neboť dozrávají přímo na rostlině. Takové plodenství má krásně žlutou barvu a v době dozrávání nádherně provoní prostor, kde se rostlina pěstuje. Velkou výhodou ananasu je, že není napadám žádnými škůdci. I proto je jeho pěstování v bytech tak oblíbené a rozšířené.

ANANAS (Ananas Comosus)
i (Zdroj: Depositphotos)
Doma vypěstovaný plod je daleko chutnější

Stanislav Rek, www.tropichukvaldy.cz.

Publikováno: 13. 10. 2020, Autor: Tropic Hukvaldy (text a foto), Profil autora: Redakce