reklama

Velikonoční výzdoba na zahradu

Velikonoční výzdoba na zahradu nemusí být ryze tematická, tedy spojená s kraslicemi. Velikonoce jsou spjaty s jarem, takže vše, co do vaší stále ještě rozespalé zahrady přinese jaro, je vítáno. Máme pro vás návod, jak si takové jaro do své zahrady přivést. Vyrobte si s námi vertikální zahradu z palet. Můžete ji osadit typickými jarními květinami.

Velikonoční výzdoba na zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Velikonoční výzdoba na zahradu vyrobená z palet

Velikonoční výzdoba na zahradu vyrobená z palet je finančně dostupná, esteticky zajímavá a vlastně i ekologická, protože při její výrobě zrecyklujete staré palety. Květinová stěna se přitom hodí nejen na zahradu, ale i na balkon či terasu. Můžete ji přitom zavěsit na stěnu nebo ji jen postavit na zem. Výroba takové vertikální zahrady přitom není nic složitého.

Stěna závěsná
Stěna z palet se dá zavěsit na zeď (Zdroj: Depositphotos)

Co budete potřebovat?

Na výrobu vertikální zahrady potřebujete především paletu, kterou seženete na internetu, ve skladech, ve výrobních halách. Vyhněte se takovým, které jsou označeny písmeny HB, protože u nich byly při výrobě použity chemikálie.

Palety
Na výrobu květinové stěny použijeme euro palety (Zdroj: Depositphotos)

Jak na výrobu takové stěny

  1. Podle toho, jak velkou stěnu chcete mít, použijete jednu nebo více palet.
  2. Vybranou paletu očistěte. Zbavte ji vyčnívajících hřebíků. Zbruste a natřete bezbarvým lakem, případně barevným nátěrem, vhodnou volbou je i impregnace na dřevo.
  3. To, co bylo původně spodní stranou, se nyní promění v police. Aby tomu tak bylo, je však nejprve nutné na každou přihrádku zespodu přibít desku.
  4. Vnitřní strany pořádně vyložte černou netkanou textilií ve dvojité vrstvě a přisponkujte. Sponkujte po krátkých úsecích, aby bylo dno dobře vytvarováno. Pokud nemáte textilii, můžete použít i černý igelitový pytel na odpadky.
  5. Nyní můžete do jednotlivých přihrádek vysadit vybrané květiny. Do každé řady zasaďte asi 6 rostlin. Pečlivě je zahrňte zeminou a upěchujte hlínu okolo rostlinky. Při výsadbě pamatujte, že větší rostliny by měly být ve spodní části, aby neclonily těm menším. Vhodné je i kombinovat vzpřímené rostliny s těmi převislými.
  6. Jeden týden nechte paletu na zemi, po týdnu ji zvedněte do úhlu 45 stupňů a kolmo ji zvedněte po dalším týdnu.
Opracování
Palety obrousíme a natřeme (Zdroj: Depositphotos)

Jaké květiny se hodí do vertikální zahrady

Do vertikální zahrady z palety se hodí vzrostlé rostliny o velikosti asi 9 centimetrů. Pokud jste si jisti bezpečností úpravy palet, můžete v nich pak pěstovat i bylinky a jahody.

Bylinky
Kromě květin můžeme založit i bylinkový záhon (Zdroj: Depositphotos)

Z palety můžete vyrobit třeba i praktický organizér na nářadí

Publikováno: 12. 4. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová