reklama

Velikonoční výzdoba na zahradu

Velikonoční výzdoba na zahradu nemusí být ryze tematická, tedy spojená s kraslicemi. Velikonoce jsou spjaty s jarem, takže vše, co do vaší stále ještě rozespalé zahrady přinese jaro, je vítáno. Máme pro vás návod, jak si takové jaro do své zahrady přivést. Vyrobte si s námi vertikální zahradu z palet. Můžete ji osadit typickými jarními květinami.

i (Zdroj: Depositphotos)
Velikonoční výzdoba na zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Velikonoční výzdoba na zahradu vyrobená z palet

Velikonoční výzdoba na zahradu vyrobená z palet je finančně dostupná, esteticky zajímavá a vlastně i ekologická, protože při její výrobě zrecyklujete staré palety. Květinová stěna se přitom hodí nejen na zahradu, ale i na balkon či terasu. Můžete ji přitom zavěsit na stěnu nebo ji jen postavit na zem. Výroba takové vertikální zahrady přitom není nic složitého.

Stěna závěsná
i (Zdroj: Depositphotos)
Stěna z palet se dá zavěsit na zeď

Co budete potřebovat?

Na výrobu vertikální zahrady potřebujete především paletu, kterou seženete na internetu, ve skladech, ve výrobních halách. Vyhněte se takovým, které jsou označeny písmeny HB, protože u nich byly při výrobě použity chemikálie.

Palety
i (Zdroj: Depositphotos)
Na výrobu květinové stěny použijeme euro palety

Jak na výrobu takové stěny

  1. Podle toho, jak velkou stěnu chcete mít, použijete jednu nebo více palet.
  2. Vybranou paletu očistěte. Zbavte ji vyčnívajících hřebíků. Zbruste a natřete bezbarvým lakem, případně barevným nátěrem, vhodnou volbou je i impregnace na dřevo.
  3. To, co bylo původně spodní stranou, se nyní promění v police. Aby tomu tak bylo, je však nejprve nutné na každou přihrádku zespodu přibít desku.
  4. Vnitřní strany pořádně vyložte černou netkanou textilií ve dvojité vrstvě a přisponkujte. Sponkujte po krátkých úsecích, aby bylo dno dobře vytvarováno. Pokud nemáte textilii, můžete použít i černý igelitový pytel na odpadky.
  5. Nyní můžete do jednotlivých přihrádek vysadit vybrané květiny. Do každé řady zasaďte asi 6 rostlin. Pečlivě je zahrňte zeminou a upěchujte hlínu okolo rostlinky. Při výsadbě pamatujte, že větší rostliny by měly být ve spodní části, aby neclonily těm menším. Vhodné je i kombinovat vzpřímené rostliny s těmi převislými.
  6. Jeden týden nechte paletu na zemi, po týdnu ji zvedněte do úhlu 45 stupňů a kolmo ji zvedněte po dalším týdnu.
Opracování
i (Zdroj: Depositphotos)
Palety obrousíme a natřeme

Jaké květiny se hodí do vertikální zahrady

Do vertikální zahrady z palety se hodí vzrostlé rostliny o velikosti asi 9 centimetrů. Pokud jste si jisti bezpečností úpravy palet, můžete v nich pak pěstovat i bylinky a jahody.

Bylinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Kromě květin můžeme založit i bylinkový záhon

Z palety můžete vyrobit třeba i praktický organizér na nářadí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 4. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová