reklama

Střecha na bazén je praktická záležitost

Venkovní bazény už zdobí prakticky každou zahradu. Pokud si ale chcete letní koupání v bazénu opravdu do sytosti vychutnat, pořiďte si nad bazén střechu. Je mnoho praktických důvodů, proč si jí pořídit a estetická stránka je až tou poslední.

i (Zdroj: Depositphotos)
Střecha na bazén je praktická záležitost (Zdroj: Depositphotos)

Střecha na bazén

Venkovní bazény mají spoustu výhod, ale také několik nevýhod. Mezi nevýhody se dá zařadit otevřená hladina vody v bazénu, která se může stát přistávací plochou pro listí, pyl, semena, utonulý hmyz, prach a kdesi cosi. Naštěstí existuje jednoduché, ale praktické řešení - střecha na bazén.

Spadané listí
i (Zdroj: Depositphotos)
Při zastřešení nebudete muset listí a nečistoty řešit

Než si jí pořídíme, měli bychom se nejprve trochu zamyslet a stanovit si kritéria pro její výběr. Především řešíme:

  • velikost
  • tvar
  • výběr materiálu
  • ukotvení
  • mobilitu
  • cenu

Plachta jako náhradní řešení

Pokud řešíme finanční situaci, můžeme se spokojit s natahovací plachtou, která bývá součástí nadzemních bazénů a dá se dokoupit přímo na váš typ bazénu. Cenová relace je v řádech stokorun, avšak nutno podotknout, že krycí plachta je spíše nouzovým řešením. Kromě ochrany před spadem nečistot neřeší vůbec nic, a naopak je zde velké riziko, že pokud do bazénu zakrytého plachtou spadne dítě nebo zvíře, může dojít k utonutí, neboť tato plachta bude mít tendenci se při zatížení ovinout okolo zátěže. Praktičtější a bezpečnější variantou je nafukovací plachta, která se vyklene do tvaru velké bubliny a udrží dokonce i vrstvu sněhu. Déšť po ní steče a sebere sebou i všechny napadané nečistoty. Je jasné, že pod touto nafukovací plachtou není možné se koupat, takže v období léta je potřeba jí vždy sundat a večer zase nafouknout a ukotvit okolo bazénu.

Plachta
i (Zdroj: Depositphotos)
Plachta je cenově dostupná, ale ne vždy úplně bezpečná

Pevné střechy na bazén

Proto budeme raději uvažovat o pevné a stabilní střeše, která bude ochraňovat bazén před nečistotami, ale také zabrání tepelným ztrátám, ušetří finance za nákup chemie do bazénů a ochrání děti a zvířata před utonutím. Jistým řešením jsou střechy lamelové. Zde je na místě připomenout, že lamely mají omezenou nosnost, a i když udrží sníh nebo nános listí, rozhodně neudrží dítě nebo zvíře, takže i zde hrozí nebezpečí pádu do vody. Lamely jsou plastové, ochrání před spadem nečistot a zabrání tepelným ztrátám. 

Pevné zastřešení je záležitost finančně náročnější, ale nese s sebou řadu výhod. U menších nadzemních bazénů můžeme uvažovat o přenosném zastřešení, které poslouží nejen nad bazénem, ale zároveň je využitelné jako přístřešek pro další předměty. Dva lidé s ním dokážou bez problémů manipulovat. Přenosné zastřešení je vyrobeno z odlehčené hliníkové konstrukce a polykarbonátových desek, které mají celou řadu skvělých vlastností - jsou odolné vůči povětrnostním vlivům i UV záření, jsou barevně stálé, lehké, ale pevné. Podle přání zákazníka je možné tyto konstrukce a zastřešení dodávat v mnoha barevných variantách.

Oblouková střecha
i (Zdroj: Depositphotos)
Střecha z polykarbonátu je lehká, a přitom pevná a odolná

Pevné zastřešení typu zimní zahrady je vyrobeno z kolejnicové přístavby. Lze ho vyrobit na téměř všechny typy bazénů, atypické je nutno konzultovat s výrobcem. Jedno nebo dvou kolejnicový systém dovoluje zastřešení zcela nebo částečně otevřít. Značnou výhodou je možnost koupání za jakéhokoliv počasí, zastřešení prodlužuje životnost bazénu, udržuje stálou teplotu vody i její čistotu. Takové zastřešení je možné vyrobit v půlobloukovém nebo plochém provedení, nosná konstrukce je vyztužená, aby odolala povětrnostním podmínkám všeho druhu. Další výhodou je připojení solárních panelů, které mohou i v zimních měsících vyhřívat vnitřek bazénu. Tím se značně prodlouží koupací sezóna a bazén je možno využít po celý rok. Díky zastřešení také odpadá neustálé pobíhání okolo se síťkou a lovení napadaného smetí z vody. Ušetří se i za spotřebu bazénové chemie, neboť voda nepřichází do styku s okolím a zůstává čistá. Polykarbonátové desky pak znemožní pád do vody a díky tomu si užijeme pobyt v bazénu jako relax.

Konstrukce
i (Zdroj: Depositphotos)
Konstrukce zastřešení dovolí koupání i v zimě

Střecha na bazén je tedy jasnou výhrou, pokud chceme mít letní i zimní koupání bez stresu a v pohodě. Pevné zastřešení je sice finančně náročnější, ale po spočítání všech vedlejších nákladů na udržení křišťálově čisté vody se rozhodně vyplatí.

Co s bazénem po zimě?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 4. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová