reklama

Okrasné jabloně a třešně

Okrasné jabloně a třešně mají velmi široké uplatnění, hodí se do atrií, dvorů, zahrad i parků. Jsou oblíbené zejména díky nádherným, vysoce dekorativním květům a relativně snadnému pěstování. Stromy nejlépe vyniknou v solitérním použití v trávníku, případně s podrostem trvalek a cibulovin.

i (Zdroj: Depositphotos)
Okrasné jabloně a třešně (Zdroj: Depositphotos)

Na trhu je k dispozici celá škála půvabných druhů a kultivarů. Najdeme zde druhy vzpřímeně rostoucí, keřovité i převislé. 

Před výběrem a nákupem konkrétní dřeviny bychom se měli vždy seznámit s tvarem koruny a požadavkem na prostor. Koruna může být široká, sloupovitá, trychtýřovitá, s převislým charakterem růstu. Některé malé stromky, zejména ty, které jsou štěpované v korunce, mohou mít výšku kolem 1,5 metru, jiné dorostou 3-6 metrů. S tím vším je potřeba počítat a dobře zvolit správný druh či kultivar dopředu. Pořizovací cena bývá vyšší a vždy bychom měli volit materiál předpěstovaný v kontejneru.

Prunus cerasifera
i (Zdroj: Depositphotos)
Prunus cerasifera

Výběr nejkrásnějších druhů

Okrasné třešně a jabloně mají velké množství druhů a kultivarů s tím, že jejich velikost může být velmi variabilní. Jsou poměrně nenáročné, vyžadují slunné místo a snesou i znečištěné prostředí městských ulic. Jejich velkým plusem je jejich proměnlivost během roku. Krásně a bohatě kvetou a na podzim se jejich listy pestře zbarvují do odstínů červené, oranžové a žluté barvy. Téměř všechny z nich mají ještě pěkné dekorativní plody, rovněž v nejrůznějším barevném provedení.

Divoká jabloň
i (Zdroj: Depositphotos)
Jabloně mají i na podzim dekorativní plody

Mezi osvědčené druhy patří:

Prunus sargentii Accolade,

Prunus serrulata Kiku-shidare-sakura

Prunus subhirtella Autumnalis

Prunus cerasifera Nigra

Malus x robusta Red Sentinel

Malus floribunda

Malus x purpurea

Okrasná jabloň
i (Zdroj: Depositphotos)
Okrasné jabloně mají dekorativní jasně růžové květy

K třešním patří i střemcha obecná (Prunus padus). Tento strom, typický v našich lužních lesích se výborně hodí do menších zahrad, preferuje stín a vlhčí půdu. Květy jsou v dlouhých bílých hroznech, omamně voní. Pěstuje se jako jednokmen i ve vícekmenné verzi. Kultivar Colorata má růžové květy a červenozelené listy. Ve stromové formě dorůstá výšky kolem 10 metrů.

Střemcha
i (Zdroj: Depositphotos)
Jemné květy střemchy vynikají svěží vůní

Tip – okrasným jabloním a třešním je charakterem podobná magnólie - šácholan (Magnolia). Jedná se o mohutný keř, který v plném květu připomíná obří kytici. Hodí se zejména do předzahrádek a malých zahrad. Tato podmanivá dřevina pochází jihovýchodní Asie a části Ameriky. Jde o vývojově velmi starou dřevinu, počátky jejího vzniku se datují až doby před sto milionem let.

Okrasná třešeň
i (Zdroj: Depositphotos)
Okrasné třešně na jaře zkrášlí sady množstvím květů

Existuje přibližně 120 různých druhů a také kultivarů odlišujících se dobou a velikostí květu, charakterem růstu, velikostí listů i jinými faktory. Nejznámější je patrně m. Soulangeova - Magnolia x Soulangeana, kterou najdete na většině našich zahrádek, vyniká velkými květy tvaru lotosu v barvě bílé, odstínech růžové až po temně vínovo-fialovou. Pokud však máte rádi čistě bílou barvu květů, pak se vám zalíbí Magnolia stellata, dorůstající výšky maximálně kolem 3 metrů. Kvete poměrně časně, už v březnu. Magnóliím vadí větrná lokalita na otevřeném prostoru nebo místo, kam praží slunce.

Vzor japonské třešně se dá namalovat i na látku či papír pomocí PET lahve

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 3. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková