Okrasné jabloně a třešně mají velmi široké uplatnění, hodí se do atrií, dvorů, zahrad i parků. Jsou oblíbené zejména díky nádherným, vysoce dekorativním květům a relativně snadnému pěstování. Stromy nejlépe vyniknou v solitérním použití v trávníku, případně s podrostem trvalek a cibulovin.
Na trhu je k dispozici celá škála půvabných druhů a kultivarů. Najdeme zde druhy vzpřímeně rostoucí, keřovité i převislé.
Před výběrem a nákupem konkrétní dřeviny bychom se měli vždy seznámit s tvarem koruny a požadavkem na prostor. Koruna může být široká, sloupovitá, trychtýřovitá, s převislým charakterem růstu. Některé malé stromky, zejména ty, které jsou štěpované v korunce, mohou mít výšku kolem 1,5 metru, jiné dorostou 3-6 metrů. S tím vším je potřeba počítat a dobře zvolit správný druh či kultivar dopředu. Pořizovací cena bývá vyšší a vždy bychom měli volit materiál předpěstovaný v kontejneru.

Výběr nejkrásnějších druhů
Okrasné třešně a jabloně mají velké množství druhů a kultivarů s tím, že jejich velikost může být velmi variabilní. Jsou poměrně nenáročné, vyžadují slunné místo a snesou i znečištěné prostředí městských ulic. Jejich velkým plusem je jejich proměnlivost během roku. Krásně a bohatě kvetou a na podzim se jejich listy pestře zbarvují do odstínů červené, oranžové a žluté barvy. Téměř všechny z nich mají ještě pěkné dekorativní plody, rovněž v nejrůznějším barevném provedení.

Mezi osvědčené druhy patří:
Prunus sargentii Accolade,
Prunus serrulata Kiku-shidare-sakura
Prunus subhirtella Autumnalis
Prunus cerasifera Nigra
Malus floribunda
Malus x purpurea

K třešním patří i střemcha obecná (Prunus padus). Tento strom, typický v našich lužních lesích se výborně hodí do menších zahrad, preferuje stín a vlhčí půdu. Květy jsou v dlouhých bílých hroznech, omamně voní. Pěstuje se jako jednokmen i ve vícekmenné verzi. Kultivar Colorata má růžové květy a červenozelené listy. Ve stromové formě dorůstá výšky kolem 10 metrů.

Tip – okrasným jabloním a třešním je charakterem podobná magnólie - šácholan (Magnolia). Jedná se o mohutný keř, který v plném květu připomíná obří kytici. Hodí se zejména do předzahrádek a malých zahrad. Tato podmanivá dřevina pochází jihovýchodní Asie a části Ameriky. Jde o vývojově velmi starou dřevinu, počátky jejího vzniku se datují až doby před sto milionem let.

Existuje přibližně 120 různých druhů a také kultivarů odlišujících se dobou a velikostí květu, charakterem růstu, velikostí listů i jinými faktory. Nejznámější je patrně m. Soulangeova - Magnolia x Soulangeana, kterou najdete na většině našich zahrádek, vyniká velkými květy tvaru lotosu v barvě bílé, odstínech růžové až po temně vínovo-fialovou. Pokud však máte rádi čistě bílou barvu květů, pak se vám zalíbí Magnolia stellata, dorůstající výšky maximálně kolem 3 metrů. Kvete poměrně časně, už v březnu. Magnóliím vadí větrná lokalita na otevřeném prostoru nebo místo, kam praží slunce.
Vzor japonské třešně se dá namalovat i na látku či papír pomocí PET lahve
Publikováno: 25. 3. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková