reklama

Pěstujeme japonské javory

Mezi japonské javory řadíme asijské druhy javorů, které charakterizuje nižší dekorativní růst, často keřovitého vzezření a drobné lístky. Listy mohou být nejrůznějšího tvaru i vybarvení.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstujeme japonské javory (Zdroj: Depositphotos)

Krásné japonské javory

K nejznámějším druhům, které řadíme mezi japonské javory, patří javor dlanitolistý (Acer palmatum). Tento keř či menší stromek pochází z Japonska a Koreje, kde dorůstá až 8 metrů. V našich podmínkách však zřídka přesáhne 4 metry. Nejen ve své domovině, ale téměř po celém světě, kde jsou vhodné podmínky pro jeho pěstování, je velmi oblíben. Snad žádná „japonská zahrada“ se bez něj neobejde. Patří mezi nejcennější materiál pro tvorbu bonsají. Jeho krása je dána elegantní stavbou keře, tvarem listů, nádherným zbarvením při rašení, v průběhu roku a hlavně na podzim, kdy je celý javor zářivě červený nebo zlatožlutý.

Acer palmatum
i (Zdroj: Depositphotos)
Zelenolistá forma Acer palmatum

Acer palmatum je velmi variabilní a nabízí značné množství kultivarů. Liší se zejména barvou olistění, která přechází od žluté přes oranžovou, růžovou, zelenou až k temně červené. Časté jsou rovněž kombinace barev červeno-zelená, bílo-růžovozelená atd. Běžná je též proměna barev během vegetace: jiné zbarvení je na jaře, v průběhu roku a na podzim. Také tvar listů se od kultivaru mění, běžné jsou pěti, sedmi, devíti laločnaté, ale setkáme se i s kultivary s jedenácti laločnatými listy. Nejrůznější je rovněž velikost, tvar okraje listové čepele, barva řapíků a podobně. Kultivar také ovlivňuje výšku a habitus. Z toho vyplývá, že kultivarů je skutečně mnoho a stále se šlechtí nové.

Červenolisté javory
i (Zdroj: Depositphotos)
Červenolistá forma Atropurpureum

Podmínky pro růst

Pro jeho úspěšný růst je třeba vybrat vhodné stanoviště, které má být polostinné. Nejlepší je lehké  přistínění od jihu. Absolutně nevhodný je celodenní úpal. Půda by měla být mírné vlhká s kyselým pH. Vysychavá, písčitá zem s obsahem vápníku javorům nesvědčí. Rovněž se nedoporučuje zem jílovitá, studená a zamokřená. Místo volíme chráněné od silného větru. Musíme pamatovat na to, že se jedná o keř teplomilný, proto v našich podmínkách je pro něj nejvhodnější poloha do 400 metrů nad mořem, tj. dubový vegetační stupeň, tomu odpovídá kukuřičný a řepařský výrobní typ. V okrajovějších podmínkách je vhodná zimní přikrývka. Přikrývku, která má spíše stínící účel, volíme tam,  kde je keř vystaven silnému slunci z jara a v zimě - chráníme tím tak javor před nebezpečím vzniku mrazových desek. Z vlastních zkušeností mohu i pro okrajovější podmínky doporučit základní druh javoru dlanitolistého. S úspěchem jej pěstuji již několik let v Podkrkonoší. Nemá žádnou zvláštní péči ani zimní kryt a prospívá výborně. Obecně platí, že čím bizarnější kultivar, tím náročnější.

Podzim
i (Zdroj: Depositphotos)
Úžasná podzimní scenerie listů japonských javorů

Množení

 Je možné výsevem semene, řízkováním, roubováním a očkováním. Pro většinu zahrádkářů, kteří si chtějí vypěstovat svůj vlastní javor, bude nejsnadnější výsev osiva.

Osivo skladujeme v suchu a teprve před výsevem - v březnu či dubnu jej na 24 hodin namočíme do vlažné vody nebo několik dní stratifikujeme (tj. osivo smícháme s vlhkým pískem). Vhodný substrát je směs rašeliny a písku v poměru 1:1. Vyséváme 0,5-1 cm pod povrch půdy. Zalitý truhlík nebo květináč s výsevem  umístíme na okno v bytě či ve skleníku. První zimu chráníme semenáčky před silným mrazem. Semena mají malou klíčivost, proto musíme semenné stromy dobře vybírat. Kvalitní semena z ověřených keřů lze rovněž zakoupit v zahrádkářské prodejně. V praxi se běžně využívá množení řízky nebo roubováním ve skleníku na základní druh. Pro tento způsob množení je však nutná praxe, zručnost a vhodné pěstitelské prostředí. Japonské javory lze samozřejmě také koupit, nevýhodou je poměrně vysoká cena a menší sortiment nabízených kultivarů. Většina výpěstků se k nám dováží zejména z Holandska. Největší nabídka je na jaře. Z jara je také nejlepší dovezené javory nakupovat a sázet. Přes léto se aklimatizují a stihnou do zimy zakořenit. Hledá-li někdo zajímavé kultivary, které nejsou k dostání v zahradnictví, může také využít nabídky některých našich soukromých pěstitelů či specialistů.

Podzimní listy javorů
i (Zdroj: Depositphotos)
Dokonalý podzimní efekt

O použití japonských javorů bylo již stručně řečeno na začátku. Japonské javory jsou nádherné jako solitéry, v kombinaci s kameny a zejména v blízkosti vodní hladiny. Také se můžete pokusit vytvořit sbírku japonských javorů, která bude jistě patřit k nejkrásnějším částím zahrady. Pro svůj orientální vzhled se tyto javory stále více vysazují i u moderních staveb a architektury. Pěstování je možné i v nádobách na terase či balkoně.

Pěstujeme-li japonský javor jako bonsai, je vhodné v červnu-červenci nůžkami odstříhat listy tak, aby na větévce zbyla část řapíku. Podpoříme tak vyrašení nových lístků, které jsou drobnější, mají svěží jarní barvu a na podzim se lépe vybarvují.

Acer Dissectum
i (Zdroj: Depositphotos)
Jemnolistá forma, podzimní vybarvení ´Dissectum´

 Některé kultivary:

´Atropurpureum´- liší se od původního druhu barvou listů, které jsou temně červené.

´Butterfly´- vzpřímeně rostoucí nižší keřík s drobnými zeleno-růžovo-bílými listy.

´Dissectum´ - stěsnaný polokulovitý vzrůst, listy 5-7-9 laločnaté, až k bázi hluboce rozeklané, jednotlivé laloky rozstříhané.

´Dissectum Garnet´- vzrůst a olistění je jako u ´Dissectum´, listy jsou červené.

´Dissectum Nigrum´- je nepravidelně křovitý, listy jako u ´Dissectum´ jsou na jaře zářivě, přes léto tmavě a na podzim jasně červené.

´Dissectum Ornatum´ - dorůstá do výšky i šířky až 4 m, listy jsou hnědočervené, později světlejší.

´Filigree´ - pomalu rostoucí druh dosahuje maximální výšky 1,5 m, listy jsou vroubkované, hluboce dělené, světle zelené se stříbrným odstínem, na podzim jsou žluté.

´Linearilobum´- vzrůst do 3 m, listy mají 5-7 laloků, jsou úzké a dělené, svěže zelené, na podzim nádherně žluté.

Javor dlanitolistý
i (Zdroj: Depositphotos)
Javory je možné pěstovat i jako bonsaje

´Red Pygmy´ - vzrůst je zakrslý, olistění je podobné ´Linearilobum´, barva listů je červenohnědá.

´Phoenix´ - listy růžovozeleno skvrnité. Nové výhony a zjara rašící jsou zbarveny růžově. Listy jsou pěkné, pětilaločnaté, po okraji mírně zubaté.

Jak pěstovat javor stříbrný?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 3. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková