reklama

Sakura čili okrasná třešeň je skutečnou okrasou

Sakury jsou původem z Asie, ale přesto již zdomácněly i u nás a zdobí nejeden park nebo zahradu rodinného domu. Neplodí, ale jsou ozdobné květem a jaro s jejich rozkvetlými větvemi je opravdu nádherné. Dopřejte si i vy nevšední krásu okrasných třešní a naučte se je pěstovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Sakura čili okrasná třešeň je skutečnou kráskou (Zdroj: Depositphotos)

Krátce o sakuře ozdobné

Třešeň pilovitá (Cerasus serrulata, Prunus serrulata) je krásný opadavý strom s vejčitou korunou. Pochází z Asie, rozšířená a oblíbená je zejména v Japonsku, Číně, Indii, Vietnamu a Koreji. Sakury jsou v podstatě okrasné slivoně a jsou tedy blízkými příbuznými našich třešní a višní. Dosahují výšky okolo 3-7 metrů. Nejkrásnější jsou na ní její květy, které bohatě obalují celý strom. Kvetení připadá na období dubna a května a není krásnější pohled než na alej rozkvetlých sakur. Květy sakur mohou být v závislosti na kultivaru různě velké, bílé nebo růžové, jednoduché, poloplné či plné. Stromy mají dvojí hlavní období působnosti. Jedním je jaro, kdy kvetou a druhým je podzim, kdy se stromy vybarvují. Podzimní zbarvení listů může být zlaté, oranžové i lehce do červena.

Sakura
i (Zdroj: Depositphotos)
Sakury jsou původem z Asie, ale zdomácněly i u nás

Využití

Využití sakur je velmi široké. Hodí se do malých i velkých zahrad a samozřejmě rovněž do předzahrádek. Představují nejlepší volbu pro stromy do městských ulic a alejí. Hodí se i k reprezentativním budovám a na významná místa. Najdeme je v parcích, promenádách i na lázeňských kolonádách.

Sakurová alej
i (Zdroj: Depositphotos)
Sakurová alej je velmi dekorativní

Nároky

Sakury rostou na slunci i v mírném polostínu, ale nejlépe kvetou, mají-li dostatek sluníčka. Vzhledem k tomu, že se jedná o původem asijské druhy, preferují přeci jen teplejší klima a stanoviště chráněné před silným větrem. Vyhneme se vysazování do velmi jílovité půdy nebo do lokality mrazové kotliny. Sakury preferují hlinitopísčitou půdu se zásaditým pH. Struktura půdy by měla být propustná, ideální jsou hlubší živné půdy. V těžkých a mokrých se jim dařit nebude. Ideální nejsou ani velmi suché a písčité půdní profily. V parném létě hrozí přeschnutí a musíme stromy zalévat. Letní zálivka je potřeba i v prvních třech letech po vysazení mladých stromků na stanoviště.

Květy sakur
i (Zdroj: Depositphotos)
Sakury vykvétají v dubnu

Výsadba

Nejlepší dobou výsadby je jaro. Na jaře se stromy nejlépe ujímají a také jich je největší výběr v zahradnictvích. Navíc stihnou zakořenit do zimy a je menší nebezpečí, že vymrznou. Vysazujeme do prostorné velké jámy, kterou důkladně prolijeme vodou ještě před výsadbou a necháme všechnu vodu vsáknout. Polovinu zeminy v jámě nahradíme kvalitním substrátem s rozloženou organickou hmotou. Stromy pro výsadbu vybíráme pečlivě. V zahradnictví zkontrolujeme všechny výpěstky a vybereme ten, který má stejnoměrnou korunu a silný nepopraskaný kmen. Neřídíme se tolik  počtem květů, ale kvalitou stromku samotného.

Po nákupu stromek ihned zasadíme a vytvoříme zálivkový okraj, okolo vybudujeme bezpečnostní ohrádku ze tří kůlů, která kotví kmen stromu v půdě.

Květ sakury
i (Zdroj: Depositphotos)
Prunus serulata kiku shidare sakura

Sakury - okrasné třešně bez plodů

Třešně sakury jsou poměrně nenáročné, vyžadují slunné místo a snesou i znečištěné prostředí městských ulic. Velkým plusem je jejich proměnlivost během roku. Krásně a bohatě kvetou a na podzim se jejich listy pestře zbarvují do odstínů červené, oranžové a žluté barvy.

Mezi osvědčené druhy patří:

Prunus serrulata Amanogava, který má sloupovitou, velmi úzkou korunu a květy plné a narůžovělé.

Prunus serrulata Kiku-shidare-sakura má obloukovité, lehce převislé větve a plné narůžovělé květy.

Prunus serrulata 'Albo Plena' je krásně široce rostoucí strom s téměř horizontálním větvením, květy jsou plné a bílé.

Prunus serrulata 'Kanzan' s růžovými plnými květy a trychtýřovitou korunou.

Sakura
i (Zdroj: Depositphotos)
Sakury jsou symbolem pomíjivosti života

Symbolika sakury

V Japonsku a Číně jsou sakury, a to zejména jejich květy, často spjaty se symbolikou. V Číně symbolizují květy ženskou krásu a něžnost, v Japonsku zase pomíjivost života.

Sakurová malba
i (Zdroj: Depositphotos)
Sakurové květy jsou námětem mnoha maleb

Květy jsou oblíbeným vzorem na oblečení, jako jsou kimona. Najdeme je na nesčetných malbách, vymalované na hedvábí a porcelánu. Stejně jako sushi, saké, bonsaje, postavička Hello Kitty a vlak šinkanzen je i sakura symbolem či atributem Japonska a jeho kultury.

Publikováno: 16. 4. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková