reklama

Využití dešťovky doma i na zahradě

Využití dešťové vody je široké, ekologické a hospodárné. Dokáže dost výrazně snížit výdaje za spotřebu vody. Dešťová voda je totiž zdarma, a i když není vhodná pro pití, je vhodná k jinému upotřebení. Pojďte se podívat, k čemu všemu můžete dešťovou vodu používat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Využití dešťovky doma i na zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Využití dešťové vody

Využití dešťové vody je možné jak na zahradě, tak i v domě. Použít ji můžete pro zálivku i na úklid. Bez ostychu s ní můžete umýt třeba auto. Dešťovou vodu můžete použít na splachování toalety a praní. Mimochodem praní dešťovou vodou má řadu pozitiv. Dešťová voda nezanáší tolik pračku ani potrubí, a jelikož je měkká, tak na praní potřebujete menší množství pracího prášku. V konečném výsledku tak můžete spotřebu pitné vody snížit až o polovinu. Zachytáváním dešťové vody take ochraňujete svůj pozemek před podmáčením, což je praktické zvláště tam, kde je jílovité podloží.

Déšť
i (Zdroj: Depositphotos)
Využití dešťové vody je možné jak na zahradě, tak i v domě

Složení dešťové vody

Dešťová voda není úplně čistá voda, dostává se do kontaktu se střešní krytinou i odpadními rourami, takže v ní mohou být choroboplodné zárodky. Toto znečištění je ale nepatrné a při správném zacházení vám nic nehrozí. Dešťová voda neobsahuje chlor ani soli. Její pH se pohybuje mezi 5,6 až 6. Čistá destilovaná voda má pH 7.

Chemický vzorec
i (Zdroj: Depositphotos)
Složení dešťové vody se blíží k destilované vodě

Jak skladovat dešťovou vodu

Rozhodli jste se dešťovou vodu využívat? Tak to se neobejdete bez skladovacích nádrží. Jen správné skladování vám zajistí kvalitní čistou vodu. Ideální nádrž pro záchyt dešťové vody je umístěna pod zemí, kde není vystavena slunečnímu záření a panuje zde poměrně stabilní teplota. Z hygienických důvodů se zde voda nesmí skladovat příliš dlouho. Nutné je vodu s pomocí pískového filtru zbavit hrubých nečistot.

Plastová nádrž
i (Zdroj: Depositphotos)
Dešťovou vodu můžete skladovat v nádržích

Dříve než se pustíte do budování záchytného systému dešťové vody

Dříve než se pustíte do budování akumulační nádrže, zvažte, jak velká by asi měla být. Jaké plány máte s dešťovkou? Máte velkou zahradu? Zužitkujete ji na zalévání nebo s ní budete také splachovat a prát? Pokud ji budete užívat i v domácnosti, je nutné počítat i s rozvody. Nádrž pak také musí být umístěna nedaleko domu. Vybrat si můžete podzemní nebo nadzemní nádrž. K zalévání zahrady postačí nadzemní plastový sud. Vhodným řešením jsou i IBC kontejnery, které mohou mít objem 600 až 1000 litrů. Jejich výhodou je spodní výpustný ventil, jejich nevýhodou je vzhled. Podzemní nádrže mohou být z betonu, plastu a může jít i o monolitické samonosné nádrže. V podzemních nádržích nedochází k množení bakterií. Využívat je můžete celoročně. Celý systém se pak vedle nádrže neobejde bez nátoku s filtračními prvky pro zachytávání nečistot, čerpadlo a rozvod užitkové vody.

Nádrže na vodu
i (Zdroj: Depositphotos)
Velmi praktické je skladování dešťové vody pod zemí

Na zřízení všeho potřebného můžete využít dotace

I v roce 2020 je stále možné zažádat o dotace z programu Dešťovka, která vám pomůže realizovat výstavbu nádrže na sběr dešťové vody. Program poskytuje dotace až do 50 % z ceny, tedy zhruba 48 290 korun. Pro podání žádosti potřebujete odborný posudek, žádost musíte podat na SFŽP a do 12 měsíců předložit vyúčtování (u novostaveb pak do 24 měsíců).

Publikováno: 18. 4. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová