reklama

Řízkování a množení balkonových rostlin

Pěstební sezóna na zahradě a kolem domu se blíží velmi rychle. Pokud máte rádi muškáty na parapetech oken či v závěsných květináčích, není nic jednoduššího, než si je podomácku namnožit řízkováním. V rámci balkonových rostlin jsou pelargonie úplně nejsnáze rozmnožitelné rostliny. Co by nám k provedení řízkování nemělo chybět a co nesmíme opomenout?

i (Zdroj: Depositphotos)
Řízkování a množení balkonových rostlin (Zdroj: Depositphotos)

Množení balkonových rostlin je nejsnazší, alespoň u pelargonií, chcete-li muškátů, provádět pomocí řízkování, které spočívá v odebrání silných vzorků pro budoucí mladé rostliny. Samozřejmě, nejrychlejší je po řízkování ponořit budoucí sazenice do nádoby s vodou, kde za pár týdnů zakoření. Ale aby byla naše práce opravdu úspěšná, můžeme využít práškový stimulátor a sázet rovnou do hlíny nebo využít rašelinové Jiffy.

Stimulátor
i (Zdroj: Depositphotos)
Nařízkované rostlinky podpoříme stimulačním práškem

Výběr vhodných rostlin

U muškátů je volba vhodných rostlin zcela jednoduchá. Vždy vybíráme mateční rostliny, které mají silné a sytě zabarvené listy, krásné květenství a celkově zdravý vzhled. Vzhledem k tomu, že nyní rostliny procitají ze zimního odpočinku, měli bychom si exempláře označit již k podzimu, kdy je ukládáme na přezimovací místo. K odběru řízků ze stonků přistupujeme teprve tehdy, když je olistění v již dobrém stavu. Nejlepší je řízkování tedy provést na konci dubna, kdy jsou muškáty již připravené k umístění do venkovního prostředí.

Řízky je možné odebrat také z právě zakoupených rostlin s řádně vyvinutými stonky. Základem je stejně tak jako u našich vlastních rostlin, které přezimujeme, dobrý zdravotní stav. Bohaté květenství a pěkný vzhled je zárukou toho, že i odebrané budoucí rostlinky budou velmi kvalitní.

Mladé rostliny
i (Zdroj: Depositphotos)
Mladé rostliny s prvním květenstvím

Pomůcky a materiál pro řízkování pelargonií

  • Ostrý nůž nebo malé zahradnické nůžky;
  • živočišné uhlí;
  • jiffy bal, substrát nebo kvalitní zahradní hlínu;
  • růstový stimulátor;
  • vhodné nádoby pro vysazení mladých nových rostlin.

Vlastní řízkování

Odběr řízků provádíme zásadně vždy a jenom velmi ostrým nástrojem, který zajistí kvalitní provedení řezu. Pro jistotu bezprostředně po provedení odběru rány dezinfikujeme živočišným uhlím, což minimalizuje riziko napadení exemplářů houbovými chorobami nebo hnilobnými procesy. Následně potřeme spodní část stonku růstovým stimulátorem, který podpoří vývoj kořenového systému. Pak můžeme sázet přímo do rašelinových Jiffů, do řádně propařeného substrátu nebo zahradní hlíny s vyšším obsahem živin. Nezapomeneme na zálivku, ale v prvních dnech po vysazení řízků musíme zalévat opravdu s rozvahou. Nařízkované nové rostlinky velmi dobře vytvoří kořeny, pokud je vložíme do sklenice s vodou. Podmínkou je dostatek slunečního záření a stálá teplota. V půlce května potom můžeme již vyvinuté rostlinky sázet do truhlíků nebo jiných nádob.

Muškáty
i (Zdroj: Depositphotos)
Mateční rostliny nelikvidujte, vyjměte je z původních nádob a dopřejte jim novou zeminu, znovu vykvetou

Znáte hřížení?

Hřížení se hojně používalo v dobách dřívějších, avšak dnes je jednodušším řízkováním téměř zcela zastíněno. Jde o velmi účinnou metodu rozmnožování muškátů, a to především převislých typů. Spočívá ve fixaci stonku k substrátu a jeho částečným zasypáním hlínou, což má podpořit vývoj kořenového systému. Následně je možné zakořeněný kus odstřihnout od původní, mateční rostliny. Takto lze množit muškáty v poměrně velkém množství, ale základem je použití velkých nádob, které  umožní provedení množení. Při hřížení je stimulace růstu kořenů taktéž žádoucí.

Publikováno: 18. 4. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček