reklama

Zahradní houpačka po zimě opět v provozu

Zahradní houpačka, stejně jako ostatní venkovní nábytek vyžaduje pravidelnou údržbu, aby dlouho vydržela a byla stále vzhledná. Houpačky ze dřeva potřebují péči v podobě nátěru, který je ochrání proti povětrnostním vlivům. A také kontrolu dílů, které jsou důležité pro její bezpečné používání.

Zahradní houpačka po zimě opět v provozu (Zdroj: Depositphotos)

Materiál zahradní houpačky

Zahradní houpačka ze dřeva bude nejspíš pro mnohé tou první volbou a je to pochopitelné – dřevo nabízí mnoho výhod, i když mu budete muset věnovat zvýšenou péči.

  • Kov – nábytek z kovu je těžký a může u něj být problém s umístěním. Právě kvůli hmotnosti se vše vyrábí tenčí, subtilnější a nohy se pak snadno propadnou či zatlačí do země.
  • Plast – oproti kovu je plast lehký, takže za větru vám může cestovat po zahradě, při vystavení slunci mění barvu a může také křehnout a praskat.
  • Dřevo – jeví se jako nejlepší volba, před povětrnostními vlivy ho ochráníte kvalitním nátěrem a vydrží tak dlouho krásné.
Dřevěná houpačka
U mnoha typů zahradních houpaček budete muset kvůli jejich váze řešit podložení, aby se nebořily do země (Zdroj: Depositphotos)

Kontrola funkčních prvků

Je dobré u zahradní houpačky zkontrolovat spoje, aby během další sezóny jejího používání nedošlo k většímu poškození a úrazu osob.

  • Lepené spoje zkontrolujte – kde nedrží, odstraňte staré, uschlé lepidlo a spoje znovu slepte vhodným lepidlem.
  • Poškozené spojovací kolíky bude třeba nahradit novými. Ty zlámané odstraňte, možná bude třeba je z otvorů odvrtat pomocí vrtačky – použijte vrták o stejném průměru, jaký mají kolíky. Následně vlepte kolíky nové.
  • Všechny další spoje pevně dotáhněte.

Stejně tak by vaší kontrolou měl projít i další spojovací materiál a kování – oka závěsných řetězů, karabiny či další prvky, které by mohly být poškozeny – vyměňte je, pokud je to zapotřebí.

Kovová houpačka
Kovová zahradní houpačka může být na údržbu jednodušší (Zdroj: Depositphotos)

Ošetření povrchu

Údržba povrchu dřevěné zahradní houpačky nemusí být náročná. Použít můžete tenkovrstvé lazury či laky, které jsou vhodné pro ošetřování nábytku, který je z jednoho kusu dřeva a může ještě pracovat a praskat – tenkovrstvé nátěry jsou vhodnější, protože v takovém případě nepopraskají a nezačnou se loupat. Lazura je pružná a prodyšná, navíc zvýrazní přirozenou kresbu dřeva.

  • Houpačku zbavte nečistot a prachu – omeťte smetáčkem, zbavte ji také mastnoty.
  • Pokud je na povrchu starý lak či jiný nátěr než tenkovrstvá lazura, je třeba ho odstranit bruskou, chemickým odstraňovačem nebo ocelovým kartáčem či smirkovým papírem.
  • Byla-li již na povrchu lazura, brusnou houbičkou lehce povrch zdrsněte.
  • Naneste tenkovrstvý nátěr. Pokud dřevo ošetřujete poprvé, je vhodné použít dvě až tři vrstvy. Mezi nátěry dodržte časový odstup stanovený výrobcem. Obnovovací nátěr stačí nanést pouze jednou.
  • Použijte štětec, kterým přípravek rovnoměrně rozetřete, kapky či šmouhy odsajte hadříkem z materiálu, který nepouští chlupy.
Dětská houpačka
Povrch dřevěných zahradních houpaček je třeba pravidelně udržovat, aby bylo jejich používání příjemné (Zdroj: Depositphotos)

K ošetření povrchu dřevěných zahradních houpaček jsou vhodné i oleje. Obecně jsou vhodnější pro tvrdé a exotické dřeviny, stejně tak je vhodnější použít oleje tónované, které ochraňují také před UV zářením.

  • Stejně jako při použití lazury musí být povrch čistý a odmaštěný, zbavený starých nátěrů.
  • Olej můžete nanášet štětcem, válečkem nebo rozprašovačem.
  • Přebytečný olej z povrchu odsajte hadříkem.
  • Je vhodné nanést minimálně dvě vrstvy.

Publikováno: 23. 4. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová