reklama

Zahradní houpačka po zimě opět v provozu

Zahradní houpačka, stejně jako ostatní venkovní nábytek vyžaduje pravidelnou údržbu, aby dlouho vydržela a byla stále vzhledná. Houpačky ze dřeva potřebují péči v podobě nátěru, který je ochrání proti povětrnostním vlivům. A také kontrolu dílů, které jsou důležité pro její bezpečné používání.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní houpačka po zimě opět v provozu (Zdroj: Depositphotos)

Materiál zahradní houpačky

Zahradní houpačka ze dřeva bude nejspíš pro mnohé tou první volbou a je to pochopitelné – dřevo nabízí mnoho výhod, i když mu budete muset věnovat zvýšenou péči.

 • Kov – nábytek z kovu je těžký a může u něj být problém s umístěním. Právě kvůli hmotnosti se vše vyrábí tenčí, subtilnější a nohy se pak snadno propadnou či zatlačí do země.
 • Plast – oproti kovu je plast lehký, takže za větru vám může cestovat po zahradě, při vystavení slunci mění barvu a může také křehnout a praskat.
 • Dřevo – jeví se jako nejlepší volba, před povětrnostními vlivy ho ochráníte kvalitním nátěrem a vydrží tak dlouho krásné.
Dřevěná houpačka
i (Zdroj: Depositphotos)
U mnoha typů zahradních houpaček budete muset kvůli jejich váze řešit podložení, aby se nebořily do země

Kontrola funkčních prvků

Je dobré u zahradní houpačky zkontrolovat spoje, aby během další sezóny jejího používání nedošlo k většímu poškození a úrazu osob.

 • Lepené spoje zkontrolujte – kde nedrží, odstraňte staré, uschlé lepidlo a spoje znovu slepte vhodným lepidlem.
 • Poškozené spojovací kolíky bude třeba nahradit novými. Ty zlámané odstraňte, možná bude třeba je z otvorů odvrtat pomocí vrtačky – použijte vrták o stejném průměru, jaký mají kolíky. Následně vlepte kolíky nové.
 • Všechny další spoje pevně dotáhněte.

Stejně tak by vaší kontrolou měl projít i další spojovací materiál a kování – oka závěsných řetězů, karabiny či další prvky, které by mohly být poškozeny – vyměňte je, pokud je to zapotřebí.

Kovová houpačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Kovová zahradní houpačka může být na údržbu jednodušší

Ošetření povrchu

Údržba povrchu dřevěné zahradní houpačky nemusí být náročná. Použít můžete tenkovrstvé lazury či laky, které jsou vhodné pro ošetřování nábytku, který je z jednoho kusu dřeva a může ještě pracovat a praskat – tenkovrstvé nátěry jsou vhodnější, protože v takovém případě nepopraskají a nezačnou se loupat. Lazura je pružná a prodyšná, navíc zvýrazní přirozenou kresbu dřeva.

 • Houpačku zbavte nečistot a prachu – omeťte smetáčkem, zbavte ji také mastnoty.
 • Pokud je na povrchu starý lak či jiný nátěr než tenkovrstvá lazura, je třeba ho odstranit bruskou, chemickým odstraňovačem nebo ocelovým kartáčem či smirkovým papírem.
 • Byla-li již na povrchu lazura, brusnou houbičkou lehce povrch zdrsněte.
 • Naneste tenkovrstvý nátěr. Pokud dřevo ošetřujete poprvé, je vhodné použít dvě až tři vrstvy. Mezi nátěry dodržte časový odstup stanovený výrobcem. Obnovovací nátěr stačí nanést pouze jednou.
 • Použijte štětec, kterým přípravek rovnoměrně rozetřete, kapky či šmouhy odsajte hadříkem z materiálu, který nepouští chlupy.
Dětská houpačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Povrch dřevěných zahradních houpaček je třeba pravidelně udržovat, aby bylo jejich používání příjemné

K ošetření povrchu dřevěných zahradních houpaček jsou vhodné i oleje. Obecně jsou vhodnější pro tvrdé a exotické dřeviny, stejně tak je vhodnější použít oleje tónované, které ochraňují také před UV zářením.

 • Stejně jako při použití lazury musí být povrch čistý a odmaštěný, zbavený starých nátěrů.
 • Olej můžete nanášet štětcem, válečkem nebo rozprašovačem.
 • Přebytečný olej z povrchu odsajte hadříkem.
 • Je vhodné nanést minimálně dvě vrstvy.

Publikováno: 23. 4. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová