reklama

Jak si vytvořit zahrádku na balkóně

Zpestřete si dobu strávenou doma a proměňte svůj balkón v malou zahrádku. Mnoha druhům bylinek, zeleniny či ovoce se zde bude dařit i bez velkého záhonu. Postačí vám pěstební truhlíky nebo pěstební nádoby, kbelíky na květiny či květináče.

i (Zdroj: Hornbach)
Jak si vytvořit zahrádku na balkóně (Zdroj: Hornbach)

Malebnou zahrádku plnou bylinek, zeleniny i ovoce je možné vytvořit i na docela malém místě, pro pěstování zdánlivě nevhodném. S trochou fantazie, využitím správných plodin a pěstebních nádob si vytvoříte zahrádku i na balkóně.

Pro malý prostor, jako je balkón, je ideální tzv. vertikální pěstování. Vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte květináče směrem do výšky. Využijte závěsné systémy nebo si záhon vyrobte z europalet. Jsou levné, lehké a dostupné. Stačí je jen obrousit a nalakovat, případně si rovnou kupte hotovou paletu Buildify v řetězci Hornbach.

záhon z palet
Pomocí palet dokážete sestavit a vyrobit i větší záhony využitelné třeba na terase (Zdroj: Hornbach)
vertikální záhon z palet
Pro opravdu malé prostory je ideální vyrobit vertikální záhon - třeba z palet (Zdroj: Hornbach)

Už máte paletu, jak tedy na to?

Vyrazte kladivem nepotřebná středová prkna a schovejte si je na zakrytí boků. Do dvou vzniklých “záhonků” vložte netkanou textilii a připevněte ji sponkovačkou. K vytvoření vertikálního záhonku opět vyrazte nepotřebná středová prkna, ale tentokrát je přibijete na paletu tak, aby po vztyčení europalety vznikly truhlíky. A můžete začít sázet!

Co pěstovat na balkóně – bylinky, zelenina i ovoce

K pěstování na balkóně se skvěle hodí bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kerblík, kopr, libeček, dále středomořské bylinky, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, estragon, máta, levandule či meduňka lékařská. Bylinky se dají obecně rozdělit na jednoleté – např. bazalka, kopr, lichořeřišnice – a dvouleté nebo víceleté mrazuvzdorné bylinky – např. potočnice lékařská, pažitka, tymián, máta peprná. Pokud si chcete vaší balkonové bylinkové zahrádky dlouho užívat, měli byste se rozhodnout pro druhou kategorii.

pěstujeme bylinky
i (Zdroj: Hornbach)
Pro pěstování na balkóně se hodí prakticky všechny druhy bylinek

Ze zeleniny jsou pro pěstování na balkóně ideální rajčata, ředkvičky, fazole, různé odrůdy salátu, paprika, lilek nebo chilli papričky. Co se týká ovoce, i na malém prostoru můžete hravě vypěstovat jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, kiwi či sloupovitou jabloň.

Na co nezapomenout

Kvůli dostatku slunečního svitu jsou vhodným místem pro vaši malou zahrádku jižní balkóny. Mějte však na paměti, že tmavé květináče přitahují sluneční paprsky, nádoba se tak zahřívá rychleji, což může rostlině uškodit. Vhodnější jsou nádoby světlé barvy nebo z hlíny. Pokud se váš balkón nachází na severní straně, měli byste si vybrat porosty, které potřebují málo slunce, jako např. zelí nebo hrách.

Při zařizování balkónové zahrádky také nepodceňte správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování. Je to stejné jako u bot, v případě pochybností je lepší zvolit o jedno číslo větší než menší. U pěstebních nádob rozhodně nezapomeňte na otvory pro odvod vody. Dbejte na to, aby kořeny rostliny měly vody vždy dostatek. Zvláště ovoce a zelenina potřebují každodenní zavlažování, které musí být nejintenzivnější v horkých letních měsících. Dobře mohou posloužit i samozavlažovací květináče či truhlíky.

angrešt
i (Zdroj: Hornbach)
Na balkóně můžete pěstovat nejen bylinky, ale třeba i rajčata nebo chutný angrešt

S pěstováním začněte až v ten okamžik, kdy se již nebude očekávat žádná zima. Chlad a přírodní mráz mohou mladým rostlinkám uškodit. Vhodnou dobou na pěstování bývá zpravidla květen. Tak tedy vzhůru do toho, v létě domácí sklizeň jistě oceníte.

Více informací najdete na www.hornbach.cz.

Pěstování zeleniny na balkónech a terasách

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 4. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce