reklama

Péče o trávník na podzim se vyplatí, na jaře budete mít o starost méně

V září a říjnu je ideální čas připravit trávník na zimu. Při mírném a teplém podzimu náš trávník i v tomto období intenzivně roste, takže musíme i nadále pravidelně sekat a v žádném případě nesmíme trávník nechat před zimou přerostlý.

i (Zdroj: Lovela)
Péče o trávník na podzim (Zdroj: Lovela)

Pozor na choroby!

V rámci péče o trávník na podzim je velmi důležité vyhrabat napadené listí, protože na pokoseném trávníku bez listí je menší nebezpečí napadení chorobami. Po poslední seči je vhodné proti chorobám provést i postřik přípravkem Ortiva v dávce 10 ml na 5 l vody. Teplota v době postřiku by neměla být nižší než 10 °C.

Pozor na choroby!
i (Zdroj: Lovela)
Po poslední seči je vhodné proti chorobám provést postřik

Dýchat musí i trávník

Podzimní období je také vhodné pro provzdušnění trávníku a odstranění tzv. travní plsti, která vzniká ze zbytků posečené trávy a z odumřelých rostlin. Vytvoří se nepropustná vrstva, která zamezuje trávníku dýchat a pohlcovat vodu.

Aby trávník dobře přezimoval, je také nutné ukončit hnojení trávníku klasickými trávníkovými hnojivy s vysokým obsahem dusíku (N) nejpozději v srpnu, a na podzim přihnojit hnojivy určenými pro podzimní hnojení, které mají nízký obsah dusíku a naopak vysoký obsah draslíku (K). Tím přestaneme podporovat růst. Navíc draslík způsobí, že pletiva rostlin před zimou vyzrají a zesílí.

Dychat musí i trávník
i (Zdroj: Lovela)
Na podzim trávník provzdušněte a odstraňte travní plsť, předejdete tak vzniku plísně sněžné

Všechna tato opatření jsou nezbytná proto, abychom se na jaře vyhnuli holým místům v trávníku, tzv. vyzimování trávníků, které může být způsobeno celou řadou chorob, z nichž nejčastější a nejznámější je plíseň sněžná (Microdochium nivale).

Veškeré další informace a rady získáte na www.lovela.cz.

Publikováno: 8. 9. 2020, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce