reklama

Udělejte si náskok před zimou

Kvalitní nářadí usnadní práci v lese i na zahradě. Řezání a štípání palivového dřeva tak nemusí být dřinou, ale může jít snadno a rychle. Udělejte si před zimou náskok a připravte si bez velké námahy dostatek dřeva na topení. Odborníci z Hornbachu si připravili praktické tipy, jak na palivové dřevo.

Udělejte si náskok před zimou

„Výsledek musí být rychlý a cesta k němu jednoduchá. Právě to zařídí zahradní nářadí a přístroje vhodné pro zpracování dřeva. V dnešní době přední výrobci kladou důraz na kvalitu, uživatelskou přívětivost a cenovou dostupnost svých přístrojů, aby byly dostupné nejen profesionálům, ale i pro běžného uživatele,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Fascinující svět řetězových pil

Řetězová pila je skvělým pomocníkem jak při menších úpravách na zahradě, tak při zpracování velkého stromu. Používá se například při kácení stromů, řezání dřeva na táborák, pořezu dřeva na zimu do kamen či krbu. V podstatě se vyrábějí tři typy řetězových pil – elektrické, akumulátorové a benzínové.

Fascinující svět řetězových pil
Fascinující svět řetězových pil

Elektrické řetězové pily jsou praktické, málo hlučné a ekologické. Snadno se ovládají, proto se hodí zejména pro zahradníky, truhláře a kutily. Benzínové pily jsou vhodné pro práci v lese, nevyžadují elektrické napájení ani dobíjení baterií. Jsou ale hlučné, při provozu vydávají zplodiny a jsou náročné na údržbu. Akumulátorové pily jsou ideální pro denní či občasnou práci. Mají nízkou hmotnost, snadné a bezdrátové ovládání s nízkou hlučností. „Baterii je nutné nabíjet, ale u některých typů lze používat akumulátor z jiných zahradní přístrojů stejné značky. Výkonem se většinou nemohou srovnávat s pilami s benzínovým motorem, výjimkou je například aku pila for_q, která má výkon srovnatelný s benzínovými pilami, ale nevydává žádné zplodiny,“ doporučuje David Benda.

Fascinující svět řetězových pil
Fascinující svět řetězových pil

Štípač dřeva – ušetří čas i peníze

Pokud vám na práci se sekerou už nestačí síly nebo čas, pomůže štípač dřeva. Snadno se obsluhuje s minimální fyzickou náročností, šetří záda a při použití vzniká minimální riziko poranění. Může štípat jak suché, tak i vlhké nebo mokré dřevo.

Štípače dřeva se mezi sebou liší v mnoha vlastnostech – výkonem, druhem pohonu, štípáním v horizontální nebo vertikální poloze, jak silné kmeny dokážou štípat a jak velká jsou naštípaná polena.

Štípač dřeva – ušetří čas i peníze
Štípač dřeva – ušetří čas i peníze

Vertikální nebo horizontální modely

Vertikální štípač je vhodný spíše pro majitele krbových kamen, který občas spálí pár polínek. Dřevo štípe klín, který jezdí ve štípacím kanálu shora dolů. Polena zůstávají po naštípání blízko nebo dokonce ve štípacím kanálu. To výrazně usnadňuje štípání dřeva na několik kusů.

Horizontální štípač je vhodný pro majitele kamen, kteří chtějí topit dřevem celou zimu, nebo pro profesionály. „U těchto štípaček se posouvá dřevo tlakovou deskou proti ostří a rozděluje se. Poté se vysouvá ze štípacího kanálu. Tím lze produkovat již hotové dřevo do kamen,“ říká David Benda z Hornbachu. Horizontální štípače mají velkou výhodu, bez velké námahy lze do nich nasunout těžká polena přímo ze země. Navíc lze přístroj zvýšit pomocí vhodného podkladu (např. pracovní lavice) do příjemné pracovní výšky.

Vertikální nebo horizontální modely
Vertikální nebo horizontální modely

Délka štípání a štípací síla

Štípací délka a síla jsou dva důležité výkonnostní parametry. „Délka udává rozměr, který je štípačka schopna realizovat. U standardních přístrojů se tento rozměr pohybuje mezi 55 a 110 cm. V lesnictví se používají štípací nástroje, pomocí kterých lze řezat kmeny o průměru až 32 cm a následně štípat na polena o délce od 25 do 50 cm,“ vysvětluje odborník z Hornbachu.

Délka štípání a štípací síla
Délka štípání a štípací síla

Dalším z důležitých parametrů je štípací síla. Ta je považována za sílu stroje a uvádí se běžně v tunách. Výkonnostní stupně přístrojů se liší od 4 tun pro přípravu krbového dřeva až po profesionální štípače o síle 40 tun. Kolik síly potřebuje přístroj, záleží na druhu, délce, vysušení dřeva a průměru kmenů. „Pro soukromé uživatele obecně platí, že pro zpracování měkkého smrkového a borovicového dřeva, stačí štípače o síle pěti až šesti tun. Kdo musí štípat bukové a smrkové dřevo, měl by si raději vybrat přístroj s vyšším výkonnostním stupněm – 7,5 až 9 tun,“ radí David Benda z Hornbachu. Naštípané palivové dřevo skladujte v suchu.

Více informací na: www.hornbach.cz

Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

Publikováno: 21. 9. 2018, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce