reklama

Krása barevného podzimu

Okrasná zahrada má stále co nabídnout, i když kvetoucí trvalky a dřeviny ubývají. Nahrazují to letničky svými stále ještě bohatými květy. Zahradu zdobí hvězdnice, rozchodníkovec, fyzostégie, hořce nebo ozdobná kapusta. Stále ještě kvetou některé růže, plaménky, ibišky, hortenzie, mochna, tavolník nebo třezalka.

Krása barevného podzimu

Výsadba

Září je především obdobím výsadby okrasných dřevin - zejména jehličnanů a stálezelených listnáčů. Je vhodné období pro založení živých plotů. Vysazené jehličnany vyžadují vydatnou zálivku až ke kořenům.Je také správný čas pro výsadbu některých druhů trvalek a dvouletek. Na počátku měsíce vysazujeme dvouletky a od poloviny září trvalky, které pokvetou od jara do začátku léta.

Výsadba
Výsadba

Až do října můžeme provádět výsadbu na jaře kvetoucích cibulovin, jako jsou například tulipány, ladoňky a talovíny. Ještě nesázejte narcisy, ty přijdou na řadu až v říjnu, kdy je teplota menší než 12 °C. Kromě cibulovin vysazujeme hlíznaté rostliny, např. všechny druhy lilií.Na konci září nemrazuvzdorné hlíznaté rostliny uklízíme - očištěné od půdy a usušené je uložíme na chladné, suché a tmavé místo bez mrazu (jde o hlízy jiřinek, mečíků, tygřic, montbrécií, šťavelů a dosen)Na záhon vysazujeme růže zkrácené podzimním řezem - tedy velkokvěté a mnohokvěté růže zkrácené nakrátko; pnoucí a sadové růže s až 50 cm vysokou korunkou.

Výsadba
Výsadba
Výsadba
Výsadba

Další důležité práce

Přihnojujeme okrasné dřeviny, které jsou citlivější na mrazy, aby nenamrzly - použijme AGRO Podzimní hnojivo pro jehličnany či některé z hnojiv pro okrasné dřeviny.Dělíme a přesazujeme skoro všechny trvalky kromě na podzim kvetoucích druhů. Ošetříme volnou půdu a záhony, aby byly připraveny na jarní výsadbu - tedy provedeme zrytí a vyhnojení.Sbíráme semena odkvetlých letniček, abychom je mohli vysít v příštím roce - sbíráme je suchá nebo je později dosušíme.

Další důležité práce
Další důležité práce

Dozrávají ozdobné druhy tykví a je ideální čas ke sklizni.Jehličnanům dopřejeme vydatnou zálivku, aby se zásobami vody v pořádku přečkaly zimu. Pokud chceme na podzim vysázet opadavé listnaté stromy, připravíme pro ně jámy. Pokud máme skalku, nyní je dobrý čas pro její rozšíření či úplně novou realizaci.Letněné pokojové květiny vracíme domů.Trávník je vhodné ošetřit proti plísni sněžné - např. Agro Ortiva nebo Agro Rovral jsou velmi účinné prostředky.

Další důležité práce
Další důležité práce
Další důležité práce
Další důležité práce

Publikováno: 7. 9. 2018, Autor: Agro CS (text a foto), Pavla (foto), Profil autora: Redakce