Máte rádi jahody a na dlouhý záhon nemáte místo? Tak si je zasaďte do patra. Poradíme vám, jak si vyrobit záhon, do kterého se špatně poleze slimákům, který pojme tolik sazenic jako dlouhý záhon a ještě si při sázení a při sbírání jahod nebudete muset ohýbat záda.
Pyramida na jahody, která hodně vydrží
Vysoké záhony nejsou na našich zahrádkách žádnou novinkou, ale co takhle záhon stupňovitý? A ještě takový, který vydrží dlouho, nebudeme jej muset natírat a ještě si do něj nasadíme několik odrůd jahod? Tak to je vám asi jasné, kam míříme.
S materiálem Traplast od Transformu jsme se setkali již několikrát a na ohraničení záhonů, vysoké záhony nebo právě stupňovité záhony je takřka ideální. Je pevný, dá se opracovávat jako dřevo, tedy řezat, brousit, vrtat do něj. Je vyroben z recyklovaných plastů a nepotřebuje povrchovou úpravu.

Záhon na jahody si tedy můžeme připravit přesně na míru místu, na jaké se nám vejde. Ne každý má dlouhý záhon na sluníčku, takže čtvercový stupňovitý záhon, kam budeme mít pohodlný přístup na plení, zalévání a sklizeň, se určitě hodí.
Na trhu existují už připravené skládačky, které si zakoupíte jako komplet, ale pokud se vám nabízené rozměry nehodí, stačí zakoupit desky z Traplastu a vyrobit si pyramidu vaší zahradě na míru.
Na opracování si připravíme kotoučovou pilu, ruční pilku, rašpli, akuvrtačku a šroubovák, palici na zatlučení.

Rozmyslíme si celkové rozměry pyramidy a z desky uřízneme pruhy na první stupeň.

Aby záhon pevně držel v zemi a boky se neprohýbaly pod tíhou zeminy, bude zatlučený a zpevněný pomocí nožek z hranolků. Hranolky také spojí desky v rozích. Hranolky si uřízneme pomocí ruční pilky, musí mít takový rozměr, aby spojily boky a přitom byly dostatečně zapíchnuté v zemi.

Stejně jako u opracování dřeva si řezy začistíme pilníkem a brusnou houbičkou od otřepů.

Hranolky přivrtáme pomocí vrutů do dřeva do strany desky, volíme vruty v nereznoucí úpravě, aby nekorodovaly a spojení se nám nerozpadlo.

Přes rohový hranolek pak budeme připevňovat další stranu, spojení si ale provedeme až na určeném místě, abychom nemuseli přenášet těžkou konstrukci.

Takto si připravíme čtyři boky spodního stupně, podpůrné nožky přivrtáme ještě na jednom až dvou místech uprostřed, dle celkové délky boku, aby se bok při zatížení zeminou neboulil. Pak na vybraném místě spojíme přes rohové hranolky díly záhonu.

Pomocí železné trubky nebo vrtáku (máme-li jej) si připravíme díry do země a první patro spojeného záhonu zatlučeme.

Záhon vyplníme zeminou, uhrabeme ji do rovna a pak posadíme přímo na zeminu doprostřed prvního druhé patro, které vyrobíme stejně jako první. Vždy další a další patro má cca o 20 cm kratší boky, pater je pět. Postupně plníme zeminou a pokládáme další patra, boční hranolky jsou zapíchnuté do zeminy ve spodním patře.

Náš záhon má v základu rozměr 2x2 metry, výška boků je cca 20 cm. S pěti patry pojme cca 1,8 m kubických zeminy a vydá za 20 m dlouhý záhon.

Hotovo a můžeme osadit jahodami, na každé patro můžeme zvolit klidně jiný druh třeba tak, aby dozrávaly postupně… a pak už se jen staráme o zálivku a těšíme na úrodu. Pyramidu můžete osázet také bylinkami a získá tak další praktické využití.














Publikováno: 18. 4. 2021, Autor: Pavel, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman