reklama

Jak správně zalévat rajčata pro bohatou úrodu

Správné zalévání je pro úspěšné pěstování rajčat nezbytné. Dodržováním jednoduchých zásad a tipů zajistíte, že vaše rajčata budou zdravá a poskytnou vám bohatou úrodu. Nezapomeňte sledovat potřeby rostlin a přizpůsobit zálivku aktuálním podmínkám, aby vaše zahrada vzkvétala.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rajčata potřebují pravidelnou zálivku, která pomůže velké úrodě

Rajčata potřebují pravidelnou a rovnoměrnou zálivku. Nepravidelné zalévání může vést k problémům, jako je praskání plodů nebo nedostatečný růst. Nejlepší je zalévat ráno nebo večer, kdy je nižší teplota a voda se tak rychle neodpařuje. Rajčata by měla být zalévána přímo ke kořenům. Vyhýbejte se zalévání listů, protože to může podpořit růst plísní a jiných chorob. Použití kapkové závlahy nebo zahradní hadice s jemným proudem vody je ideální.

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda rajčata potřebují zalít, je testování vlhkosti půdy. Zasuňte prst do půdy u kořenů rajčat. Pokud je půda suchá do hloubky asi 2–3 cm, je čas na zálivku. 

Rajčata zalévejte pod list!
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rajčata zalévejte pod list!

Pokud pěstujete rajčata v nádobách, budou potřebovat častější zálivku než rajčata v zahradě – nádoby rychleji vysychají.

Množství vody závisí na růstové fázi rajčat a klimatických podmínkách. V době květu a nasazování plodů potřebují rajčata více vody. Obecně platí, že je lepší zalévat méně často, ale vydatně. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů.

Aby se vám nešířil plevel a záhony se nevysušovaly, můžete využít mulč nebo netkanou textilii
i (Zdroj: Petra)
Aby se vám nešířil plevel a záhony se nevysušovaly, můžete využít mulč nebo netkanou textilii

V horkém a suchém počasí budou rajčata potřebovat více vody. Naopak v chladnějším a deštivém období můžete zálivku omezit. Důležité je sledovat předpověď počasí a přizpůsobit zálivku aktuálním podmínkám.

Tip:

Vyzkoušejte dát ke každému rajčeti uříznutou plastovou lahev hrdlem dolů a zalévat do ní. Takovou zálivku ocení nejenom rajčata, ale i okurky.

Vyzkoušejte fígl s plastovou lahví
i (Zdroj: Petra)
Vyzkoušejte fígl s plastovou lahví

Zdroj informací: Gabriela Svobodová Rezková, Petra

Publikováno: 17. 5. 2024, Autor: Petra (text a foto), Profil autora: Redakce