reklama

Jaro na zahradě

Tolik očekávané jaro je konečně tady! Stromy, rostliny, květiny, keře se pomalu ale jistě probouzejí. Vaše zahrada bude potřebovat péči a proto je nutné ji podpořit a řádně ji připravit. Pojďme se společně podívat na to, co bude dobré udělat.

Jaro na zahradě

Jaro na zahradě začíná ve chvíli, kdy sleze sníh a teploty se trvale drží nad deset stupňů. Během dubna už by měly být práce v plném proudu v okrasné i užitkové zahradě. Správný zahradník se věnuje setí, výsadbě a přesazování. Zahrada je již barevná díky cibulovinám, petrklíčům a některým druhům dvouletek. Nesmíme opomenout výsadbu trvalek, hlíznatých a otužilých letniček. Kromě toho je potřeba věnovat intenzivní péči i trávníku, aby se opět po zimě pěkně zazelenal.

Jaro na zahradě přivítají omamně voňavé květy hyacintů
Jaro na zahradě přivítají omamně voňavé květy hyacintů

Rostliny a dřeviny

Období, než vypukne jaro v plném proudu, je typické tím, že se právě v něm vysazuje naplno. Vhodné je určitě vysazovat stromky a keře, které jsou v kořenovém balu. Odstraňte kořenové výrůstky a podpořte je hnojivy. Doporučujeme důkladně prořezat nejen okrasné živé ploty, ale stejně tak i okrasné trávy, třezalky a podobné keře. Je potřeba dokončit zimní řezy stromů, pokud jsme je již neprovedli v předcházejících měsících. Na ošetření můžeme použít stromový balzám, latex nebo štěpařský vosk. Sledujte dostatečnou zálivku a nezapomeňte zalévat i dřeviny v nádobách. Rozhodně nesmíme opomíjet také květiny. Maceška a petrklíč začnou vykukovat hned, jak se trochu oteplí. Druhů květinek na zahradu je velké množství, mezi nejoblíbenější patří jiřinky, kopretiny, chryzantémy a jiné.

Pod vyšší keře lze vysázet nízké květiny
Pod vyšší keře lze vysázet nízké květiny
Tulipány mají širokou škálu barev i tvarů květů
Tulipány mají širokou škálu barev i tvarů květů

Z hlíznatých květin se brzy objeví například žlutokvětý talovín. Pokračujme s vysazováním nových rostlinek ve skleníku nebo na jiných místech, které jsou chráněné dle návodu. Návody na pěstování najdete většinou na obalech od dodavatelů rostlin. Dřívější výsevy můžeme již koncem měsíce začít propichovat. Tento čas je také vhodný na přesazování pokojových rostlin v bytech a zimních zahradách!

Trávník a půda

Vstup do jarního teplejšího období většinou začínáme se startovacími hnojivy, která probudí vymrzlou půdu. Trávník musíme kompletně vyčistit od zimního nepořádku. Nejdůležitější věc pro váš trávník po zimě je provzdušnění (za pomoci speciálních provzdušňovacích nástrojů). Vzniklé důlky v zemi vysypejte pískem, který odstraní přebytečnou zamrzlou vodu v půdě. Lysá místa důkladně vysypte travním semenem.

Kolečko a dobré náčiní se při úklidu zahrady bude hodit
Kolečko a dobré náčiní se při úklidu zahrady bude hodit

Zahradní nábytek

Zahradní nábytek, který je vyrobený ze dřeva, musí být ošetřen nátěrem, jež zvýší jeho odolnost a ochrání jej proti UV paprskům a vlhkému prostředí. U kovaných nebo plastových materiálů stačí nábytek omýt vodou se saponátem. Pokud mají kvalitní povrchový nátěr odolný proti UV záření i vůči vlhku, neměly by být poškozeny. Jestli vám zbude čas mezi všemi jarními pracemi a přípravami, doporučujeme také nezapomenout na zahradní nářadí, které bude po zimě asi malý servis také potřebovat. V tomto období rovněž provádíme zimní postřik proti škůdcům.

Zahradní jezírka

Jezírka na jaře ožívají velmi brzy. Až zmizí sníh, je potřeba zkontrolovat, jestli na jezírku jsou nějaké škody ze zimy. Z hladiny jezírka odstraňte případné nečistoty, pečlivě projděte a zkontrolujte bariéru vzlínání, prohlédněte okolí jezírka. Nutností je také přezkoušení kvality vody v jezírku. Potůček vyčistěte a před spuštěním zkontrolujte a ošetřete veškerou technologii jezírka. Zvláštní pozornost věnujte stavu filtrace jezírka a filtračním materiálům. Záhy začněte s péčí o rostliny a ryby. Pokud jste některé obyvatele jezírka ukryli před zimou do tepla, přemístěte je zpět. Sestříhejte a odstraňte odumřelé části rostlin, případně zredukujte jejich stav.

Zahradní jezírka
Zahradní jezírka

Publikováno: 25. 3. 2019, Autor: Bakker (text a foto), Profil autora: Redakce