reklama

Dominanta zahrady – okrasná studna

Mnoho okrasných zahrádek by nebylo kompletních, pokud by v nich nestála studna sloužící jako dekorace. Může to být již stará nepoužívaná studna i studna stále funkční. Co ale dělat v případě, že žádnou takovou nemáte? Prostě si ji postavte.

i (Zdroj: Depositphotos)
Dominanta zahrady – okrasná studna (Zdroj: Depositphotos)

Jednoduché stavebnice repliky studny

Nejjednodušší je zapátrat na internetu a pořídit si již kompletní repliku studny. Na vás bude jen smontování jednotlivých dílů podle návodu. Pokud ani to vám není blízké, nechte si postavit již kompletní dekorativní studnu podle vašich představ a do zahrady ji pouze usadíte.

Selský styl
i (Zdroj: Depositphotos)
Studna s doškovou střechou bude okrasou zahrady

Různé styly

Okrasná studna v zahradě může mít mnoho podob. Do skruží již nepoužívané studny můžete vysázet rostliny, můžete ji také vyplnit vodou a pěstovat zde vodní rostliny, může být také malým lesem se zakrslými druhy jehličnatých stromů či zahradou po vzoru zenovém. Nebo jí jednoduše stačí přidat dřevěnou nebo doškovou střechu s vědrem a vaši zahradu bude zdobit pohádková studna.

Postavit si ovšem studnu (nebo obložit betonovou skruž) můžete také úplně sami, pak už bude jen na vás, jaký materiál zvolíte – může to být kámen, dřevo či jejich kombinace. Použít se dají také dlaždice či jejich úlomky. Na střechu můžete kromě dřeva či došků použít i moderní asfaltové šindele.

Studna může také stát buď přímo v trávě nebo ji můžete postavit na vyvýšené místo – ať už přírodní či uměle vytvořené. Pak k ní můžete postavit ještě jeden dva schody a dominanta zahrady je na světě.

Kamenná studna
i (Zdroj: Depositphotos)
Skruže klasické studny lze obložit kamenem či dřevem

Hranatá studna ze dřeva

Okrasná studna ze dřeva může zdobit i vaši zahradu. Bude vám k tomu stačit nářadí, která máte většinou běžně doma a materiál v podobě dřevěných hranolů, střešní krytiny dle vašeho výběru, vruty, nátěr k ošetření povrchu a vědro, provaz, háček a dřevěné kolo, kterými dodáte studně starobylý venkovský ráz.

  • Na papír si vytvořte nákres – vaši představu o tvaru a velikosti studny. Půdorys může být různý – čtvercový, obdélníkový, případně ve tvaru mnohoúhelníku. Z trámů, které budete pokládat naležato, kruhovou studnu nepostavíte.
  • Trámky nařežte na potřebnou délku. Je možné je spojit za pomocí vrutů nebo je zasazovat do sebe do vyfrézovaných otvorů.
  • Když máte trámky postavené do požadované výšky, připevněte na ně prkna, která budou tvořit okraj.
  • Na ně je třeba potom připevnit dva dlouhé trámy, na kterých bude upevněna střecha a také vědro na kulatině, která bude uchycena mezi svislými trámy. Kulatinu můžete přidělat napevno nebo ji připevnit tak, aby se s ní dalo klikou otáčet. Místo kliky můžete použít dřevěné kolo, které dodá studně zase jiný rozměr.
  • Na střechu položte střešní krytinu, na kulatinu namotejte provaz a na háček zavěste vědro.
  • Následně je třeba na celou konstrukci nanést nátěr, který ochrání dřevo proti povětrnostním vlivům.
Imitace studny
i (Zdroj: Depositphotos)
Studna nemusí být funkční, může sloužit jen jako dekorace

Kulatá studna ze dřeva

Pokud toužíte po kulaté studni ze dřeva, bude třeba kruhovou konstrukci obložit latěmi, palubkami. Ideální je mít kruhovou konstrukci, ke které latě připevníte. Může to být skruž staré studny, použít se dá třeba i velká dřevěná cívka od vodičů.

  • Do desky cívky vyřízněte dva otvory, do kterých připevníte svislé sloupky, které budou držet střechu.
  • Po obvodu cívky přišroubujte laťky.
  • Vytvořte konstrukci pro stříšku a také ji pobijte latěmi. Může tak zůstat, nebo ji můžete pokrýt asfaltovými šindeli či došky.
  • Mezi svislé trámy upevněte kulatinu tak, aby bylo možné s ní otáčet -  z jedné strany bude klika.
  • Nyní nezbývá než celou dřevěnou konstrukci opatřit nátěrem, který ji ochrání před sluncem a deštěm a dozdobit ji.
Dřevěná studna
i (Zdroj: Depositphotos)
Při stavbě studny si vystačíte i pouze se dřevem – bude ale nutné ho pravidelně ošetřovat nátěry, které ho ochrání před nepřízní počasí

Publikováno: 25. 4. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová