reklama

Zahrada v prudkém svahu není problém

Na východě Čech manželský pár zralého věku dokončil novostavbu rodinného domu a pro realizaci své zahrady hledal odborníky na svažitý terén. Podívejte se s námi, jak vznikala zahrada pro relaxaci i potěšení podle jejich přání.

i (Zdroj: Zahrady snů)
Zahrada v prudkém svahu je výhra, i když se to na první pohled nezdá (Zdroj: Zahrady snů)

Jihovýchodní svah byl odebrán pro stavbu rodinného domu a po skrývce a vyrovnání části pozemku zbyla velká hromada přebytečné zeminy. Okolní krajinu tvoří jehličnaté lesy a nad pozemkem je listnatý větrolam.

Na první pohled krásnou zahradu nic nepřipomíná
i (Zdroj: Zahrady snů)
Na první pohled krásnou zahradu nic nepřipomíná

Romantické duše se v obou investorech nezapřely. Jejich touha po slunečných paprscích ať při výhodu slunce nebo jeho západu, vnímání vůní z květinové louky, ze záhonu levandulí nebo bylinkové zahrádky přivedla zahradního architekta Daniela Purgerta na nápad, jak vstřebat všechny tyto emoce do prostor jejich zahrady v prudkém svahu.

Majitelé si přáli i oplocení před domem, příjezd do garáže, vstup do domu a zahradní domek na nářadí. K dalším požadavkům patřilo umístění vířivé vany, sauny, zahradní sprchy a sušáku na prádlo. I tato přání byla vyslyšena.

Ke všem požadavkům byl dodán ještě altán, jako emoční pilíř, který se stal ústřední myšlenkou při tvorbě zahrady v prudkém svahu. Okolní členitá krajina se stala inspirací a jehličnatý les a louky byly díky modelacím přeneseny do prostor samotné zahrady.

Zahradní domek na nářadí umístil architekt do spodní části zahrady v prudkém svahu tak, aby veškeré nářadí bylo v pohodlném dosahu. Prudký svah vedle zahradního domku rozčlenili kameny a osadili bylinkami.

Založení zahrady musíte řádně naplánovat
i (Zdroj: Zahrady snů)
Založení zahrady musíte řádně naplánovat

Z obou stran této bylinkové zahrádky vytvořili přírodní schody z odkůrovaných větví borovic, které slouží jako zkratka k nejvýše položené stavbě – a to altánku s ohništěm. Z altánu a od ohniště je možno přehlédnout a vnímat všemi smysly vznikající dílo a užívat si postupný zrod zahrady. Jemná modelace terénu a osadba včetně rozmístění kamenů podtrhuje přírodně krajinářský charakter a nabízí tak úžasné průhledy, které působí jako živý obraz.

Vysoká vířivá vana umístěná na terase je částečně zastíněna květináčem se střední výškou travin pro zachování soukromí a navození atmosféry jako bychom byli na břehu rybníka. Na boku domu byly do tvaru U zhotoveny přírodní paravány a do vytyčeného prostoru byla umístěna sprcha, sauna a sušák na prádlo. Z terasy vystupuje molo vybízející k procházce jakoby do neznáma

Zahrada má mnohá zákoutí
i (Zdroj: Zahrady snů)
Zahrada má mnohá zákoutí

Za zmínku stojí osadba levandulemi pod opěrnou zídkou zakrytou proutěnými paravány, použitými i jako neprůhledné oplocení naproti jídelnímu koutu a terase. Podél domu vede cesta přetnutá imaginárním mostem. Jako scenérie tekoucí řeky působí skladba kamenů a jemného štěrku ve svahu před okny jídelny.

Naturel investora je nejvíce patrný v přední části zahrady v prudkém svahu a to ve vstupu a parkovací zóně. V našich luzích a hájích se zřídka kdy setkáme s otevřenou částí vlastního pozemku, neboť nás svazují předsudky o kolemjdoucích a psech sousedních obyvatel. Je zde patrná harmonická linie všech pochozích povrchů jakoby obtékaly všechny osadby a vyzývaly vás vstoupit.

V zahradě nechybí kamenné prvky
i (Zdroj: Zahrady snů)
V zahradě nechybí kamenné prvky

Umístění stojanu na kola vedle vjezdu do garáže je jen promyšlenou tečkou za rozvržením přístupových ploch. Co říci na závěr? Majitelé jsou nadmíru spokojeni a bez nadsázky tvrdí, že zahrada snů se povedla na jedničku.

Zdroj informací: Zahrady snů

Publikováno: 8. 2. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce