reklama

Zimní krása zahrady

Zima nám ukazuje jednou svou vlídnou tvář, jindy zas tu méně přívětivou, na zahradě buď leží sněhová peřina nebo mokrá nevzhledná půda, nám nezbývá, než založit ruce do klína a čekat alespoň do března. Nebo tomu je jinak? Sníh zajistí ochranu před mrazem, při pozdějším tání zas dostatek vláhy. Na zahradě se můžeme těšit hlavně ze stálezelených listnáčů a jehličnatých stromů.

Zimní krása zahrady

A i když počasí za oknem k práci na zahradě vůbec neláká, můžeme již nyní vysévat semena některých trvalek do venkovních truhlíků, aby mohla přes zimu projít mrazem, což potřebují k vyklíčení. Použijte AGRO Substrát pro výsev a množení s aktivátorem zakořeňování. Ten zajišťuje výborné podmínky pro rovnoměrné vzcházení semen, zakořeňování řízků a dobrý růst mladých sazeniček. Substrát udržuje kyprost a vzdušnost výsevní plochy a má speciální jemnou strukturu podporující zdravý růst křehkých výhonků. Ideální pro předpěstování sadby květin, zeleniny a k vegetativnímu množení rostlin.Některé trvalky mohou mít přes zimu v našich klimatických podmínkách problémy s nadměrným vlhkem způsobeným častými oblevami v teplejších oblastech, měli bychom se tedy postarat o to, aby se v jejich blízkosti voda nezadržovala.

Zimní krása zahrady
Zimní krása zahrady

Bohatá sněhová nadílka vede často k polámání větví ozdobných jehličnanů, musíme tedy z větví sníh oklepávat nebo koruny předem svázat. Menší či choulostivější keře a stromky zabalíme před zimou krycí netkanou textilií. Využijete jí také pro urychlení a ochranu sadby. Skalničky jsou na sněhovou pokrývku, která je chrání před sluncem, ze svých přirozených stanovišť zvyklé, nemohou-li být pokryty sněhem, měli bychom rostlinky přikrýt chvojím.Ze zahradních chodníčků odklizený sníh nahrňte ke stromům, kde poslouží jako zdroj závlahy. Není-li sněhu dostatek, ozdobné stromy a keře musíme zalévat.

Zimní krása zahrady
Zimní krása zahrady
Zimní krása zahrady
Zimní krása zahrady

Odklízení sněhu, ochrana před náledím

Pro zimní údržbu chodníků a k rozpuštění sněhu, námraz a ledu můžete použít posypovou sůl. Působí do teploty až -7° C. K posypu cestiček mezi záhony či na zahradě přeci jen není vhodná, proto po důkladném odhrnutí sněhu z potřebného místa můžete použít AGRO Písek - je vhodný jako bezpečný posypový materiál na zledovatělé a zasněžené plochy. Splňuje normy o zdravotní nezávadnosti.

Odklízení sněhu, ochrana před náledím
Odklízení sněhu, ochrana před náledím
Odklízení sněhu, ochrana před náledím
Odklízení sněhu, ochrana před náledím

NEZAPOMEŇTE:

 • choulostivé květiny na záhonech přikryjte chvojím, abyste je ochránili proti mrazům
 • při oblevě pokrývku proti chladu odstraňte, aby se rostliny nezapařily a vráťte ji až po opadnutí vyšších teplot
 • venkovní rostliny, uschované doma, mírně zalévejte
 • předpěstovávejte si sazenice dlouho se vyvíjejících letniček - již nyní je vysévejte do misek
 • dobře zakořeněné cibulnaté rostliny v květináčích přemístěte do tepla, urychlíte jejich kvetení
 • zkontrolujte stav uskladněných cibulí a hlíz okrasných rostlin
 • začněte prořezávat okrasné stromy a keře kromě těch, které pokvetou již brzy na jaře
 • ostříhejte výhony okrasných dřevin, abyste je mohli roubovat
 • v teplejších oblastech a nejsou-li příliš velké mrazy, sestřiháváme živé ploty
 • v okrasném jezírku vytvářejte díry v ledu - ryby potřebují kyslík a netvoří se toxické plyny
 • nevcházejte na zmrzlý trávník, poškodil by se stopami obuvi
NEZAPOMEŇTE:
NEZAPOMEŇTE:

Publikováno: 6. 1. 2021, Autor: Pavla (text a foto), Agro CS (text a foto), Profil autora: Redakce