reklama

Kameny v zahradě mají okrasnou i praktickou funkci

Kámen je ideální volbou pro každou zahradu. Působí přirozeně a využít ho můžete prakticky i esteticky. Důležité je správně zvolit materiál a příliš to nepřehánět. Kameny vám skvěle poslouží pro stavbu zídky, vydláždění terasy nebo jako přírodní okrasný prvek. Při budování skalky vám poslouží i malé kamínky, které si snadno nasbíráte při procházkách v okolí.

i (Zdroj: Depositphotos)
Kameny v zahradě mají okrasnou i praktickou funkci (Zdroj: Depositphotos)

Kámen je nedílnou součástí přírody, proto vám krásně doplní i vaši zahradu. Podle typu zahrady můžete volit materiál, který se nachází v okolní krajině a zahrada tak bude vypadat přirozeně. Kámen bude působit, že tam byl ještě dříve než samotná zahrada a váš dům. Pokud chcete mít kámen jako výrazný estetický prvek, zvolte tvarovaný solitér, například tesané pítko pro ptáčky nebo zajímavou sochu. Pevný a odolný kámen vám navíc může posloužit i jako stavební materiál pro stavbu schodů, chodníku či terasy. Kameny na zahradu rozhodně patří. 

Kamenná dlažba
i (Zdroj: Depositphotos)
Kameny na zahradu určitě využijete pro vybudování chodníku

Jak kameny na zahrady vybírat

Pro výběr kamene do zahrady je důležité, jakému účelu bude sloužit. Pro vybudování skalky určitě vyberete jiný typ kamene než pro vytvoření terasy. Nabídka je opravdu široká, můžete si pořídit různé tvary i barvy. Kombinujte raději jenom dvě různé barvy nebo hodně podobné odstíny, zahrada bude působit klidněji. Velmi důležitá je odolnost vůči povětrnostním vlivům. Dejte proto pozor, ať vybíráte materiál, který časem nezvětrává. Ten je možné využit maximálně pro skalku nebo jako okrasnou drť. Počítejte ale pak s tím, že časem budeme muset dané místo obnovit.

Drobné kamínky
i (Zdroj: Depositphotos)
Kamínky vypadají v zahradě přirozeně

Volte tedy raději odolné kameny a nechte si poradit. Počítejte také s tím, že kámen je těžký a je proto při práci nutná určitá fyzická zdatnost, a také je na místě vyřešit dopravu. V zahradnictvích a stavebninách často nabízí i dovoz a pomoc s vykládkou. Při velkých kusech jako jsou neopracované solitéry, sochy a fontány je vhodné domluvit profesionální dovoz se speciální technikou pro bezpečné umístění. 

Kamenné schody
i (Zdroj: Depositphotos)
Kámen stačí na místě ukotvit přímo v hlíně

Jednoduchá kamenná mísa s fontánkou krásně doplní každou zahradu. Působí přirozeně a zároveň může posloužit i jako pítko pro ptáky. Jemný zvuk padající vody a osvěžení v horkém dni bude příjemné určitě i nám.

Jak ještě kámen v zahradě využít:

  1. schody, zídky, terasy, chodníčky
  2. skalky, kamenné zahrady
  3. předěl mezi zahradou a chodníkem
  4. drobné kamínky pro vysypání chodníku
  5. sochy, fontány, pítka pro ptáky
  6. obložení zdí domu
  7. kamenné květináče
  8. solitéry a menhiry
  9. gabiony (zídka z menších kamenů v síťce)
  10. stabilní ohniště
Kamenné pítko
i (Zdroj: Depositphotos)
Jednoduchá fontánka zahradu příjemně osvěží

Velkou výhodou kamenů je, že je stačí umístit a ukotvit přímo do hlíny. Nemusíte používat žádný spojovací materiál, ani nijak náročně připravovat podklad. Důležité je jenom pevné ukotvení na daném místě. Lepení spojovacím materiálem je vhodné při vrstvení kamenů na sebe, např. u zídky a schodů.

Jak o kámen pečovat

Péče o kamenné prvky je velmi snadná. Čištění v zásadě probíhá přirozeně díky dešti a slunci. Pokud je potřeba např. pro odstranění mechu, můžete použít hrubý kartáč a špachtli, a poté proud čisté vody. Existují speciální přípravky, které dalšímu růstu mechu a plísní umí zabránit, ale pravidelnému používání saponátů a chemických přípravků se raději vyhýbejte, okolní příroda to rozhodně ocení.

Kameny ve vodě
i (Zdroj: Depositphotos)
Pomocí kamenů můžete vytvořit příjemné zahradní jezírko nebo kaskády v potoce

Publikováno: 26. 4. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná