reklama

Stříhání keřů si správně načasujte

Okrasné keře mají pro svůj sestřih jiné podmínky než stromy. Avšak ne všechny keře. Abychom se v tom lépe vyznali, měli bychom znát několik základních pouček, kdy a jak keře stříhat. A také není od věci připomenout si, jaké nástroje jsou na stříhání keřů ty nejvhodnější a nejšetrnější.

i (Zdroj: Depositphotos)
Stříhání keřů si správně načasujte (Zdroj: Kärcher)

Kdy stříhat okrasné keře

Než se do stříhání okrasných keřů pustíme, měli bychom vědět, zda je ten správný čas. Špatně zvolená doba na sestřih se nám totiž může docela pěkně vymstít. Okrasné keře mohou na nevhodný sestřih reagovat tak, že napříště nasadí málo květů nebo se vůbec nedočkáme úrody. Podívejte se, kdy se správně stříhají nejběžnější druhy keřů, které rostou na našich zahradách:

  • Zlatice - časně kvetoucí zlatici je vhodné ostříhat po odkvětu, druhy, které kvetou až v létě, stříháme na podzim.
  • Šeříky - ideální je po odkvětu olámat nebo ostříhat suchá květenství. Celoročně lze keře upravovat tak, aby rostly stejnoměrně, snesou i radikální řez.
  • Vajgélie - kvetou v létě, proto sestřih provedeme až na podzim.
  • Muchovníky - snesou prořezání husté koruny, pokud na ně zapomeneme, nestane se téměř nic.
Ruční nůžky
i (Zdroj: Depositphotos)
Na občasný sestřih využijete klasické zahradnické nůžky

Naopak jsou tu keře, které náš zásah nůžkami vůbec nevyžadují. Jsou to:

  • rododendrony
  • vilíny
  • asijské javory
  • azalky

Jak stříhat okrasné keře

Rychlerostoucí keře snesou i hrubší zásah, ale ani zde to neplatí o všech keřích. Platí, že dřeviny s barevnými větvemi (např. svídy nebo komule) potřebují každoroční sestřih, jinak bude jejich dřevo postupně tmavnout a stárnout. Provádíme razantní zkrácení všech větví, ponecháme pouze větve kosterní.  

U zapomenutých keřů můžeme provést postupný zmlazovací řez, který se rozkládá do několika období. Zde se zaměřujeme nejen na obvodové větve, ale především na středové, které je potřeba vystříhat. Tento zákrok provádíme v rozmezí 2-4 let a týká se třeba tavolů nebo odolných zlatic.

Sestřih
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud chcete sem tam zakrátit přečnívající větvičku, použijte zahradnické nůžky

U vybraných druhů, jako je např. tavolník, se provádí úplný zmlazovací řez, a to každoročně. Ačkoliv se nám tento způsob může zdát příliš násilný, je nutný, aby keř dobře obrazil novými výhony. Podpoříme tím bujné kvetení. Při tomto řezu úplně odstraníme větve keřů a celou rostlinu seřízneme na nízký pařez.

Občasný řez je citlivý a používá se u ibišků, muchovníků nebo hortenzií. Stříháme především křížící se větve, špatně rostoucí nebo namrzlé části. Zásadně nezasahujeme do kosterní části keře a zachováváme původní tvar rostliny.

Teleskopická rukojeť
i (Zdroj: Depositphotos)
Na vyšší keře a živé ploty oceníte nůžky s teleskopickou rukojetí

Čím stříhat okrasné keře

Máme na výběr z mnoha nástrojů. Od klasických ručních nůžek, které využijeme zejména při občasném řezu. Na keře, které mají již větve silně narostlé v průměru použijeme ruční pilku nebo zubatý zahradnický nůž. Vysoké keře můžeme sestříhnout nůžkami na teleskopické násadě. A na keře, které tvoří živé ploty nebo souvislé solitéry se nejlépe hodí elektrické nůžky na živý plot, případně akumulátorové s vyměnitelnou a nabíjecí baterií. Také je možno vsadit na benzínové s vysokým výkonem. Kromě zmíněného pohonu se tyto plotostřihy liší i délkou lišty a rozestupem stříhacích nožů.

Nuzky_na_zivy_plot_Karcher_HGE _18-45 _BATTERY
i (Zdroj: Kärcher)
Nůžky na živý plot s kratší lištou se hodí na prořez a zakracování přerostlých větví

Elektrické nůžky jsou oproti benzínovým znatelně lehčí a tišší. Také cena je rozdílná, benzínové nůžky jsou dražší. Elektrické však mají mnohdy nižší výkon a hodí se tak na prořez slabších a měkčích větví. Elektrické nůžky také rozlišujeme podle výkonu, maximální je 600 kW. Délka lišty se pohybuje od 400 do 700 mm. 

Velmi podobné ve výkonu jsou nůžky akumulátorové s výkonnou baterií Li-Ion. Díky ní se ale nemusíme na zahradě zlobit s přívodním kabelem a máme neomezený pohyb. Cena je o něco vyšší než u nůžek elektrických. Při nákupu si všímáme především napětí akumulátorů, které se pohybuje od 3,6 do 40 V. Kapacita akumulátoru je od 1,5 do 5 Ah. Zajímavá je pak délka lišty, která se u nejkratších nůžek pohybuje okolo 8 mm, největší mají lištu 610 mm dlouhou. I zde platí, že akumulátorové nůžky jsou vhodnější na slabší a měkčí větve.

Nuzky_na_zivy_plot_Karcher_HGE _36-60 _BATTERY
i (Zdroj: Kärcher)
Akumulátorové nůžky s dlouhou lištou použijte na souvislý sestřih živých plotů

Elektrické i akumulátorové nůžky na plot pak můžeme pořídit s teleskopickou, otočnou nebo pevnou rukojetí. V dalším příslušenství objevíme např. přídavnou lištu na trávu. Ideální je zakoupit akumulátorové nůžky s druhou dobíjecí baterií, abyste nemuseli přerušovat výkon na zahradě, pokud se jedna z baterií vybije.

Nářadí na stříhání keřů můžete pořídit na www.karcher.cz.

Publikováno: 29. 4. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová