reklama

Přihnojení trávníku

Máte vyhrabaný, vyčesaný a provzdušněný trávník? Tak s námi pojďte udělat druhý krok, neméně důležitý pro jeho kvalitu a krásu. Jde o doplnění důležitých živin v podobě hnojiva. Trávník jako živý organismus čerpá své živiny hlavně z půdy. Pro jeho správný vývoj je tudíž nezbytné doplňovat zpět do půdy živiny. Jen tak z něj bude sytě zelený a hustý koberec, jako ten na našem obrázku.

Přihnojení trávníku

Můžete je dodat v podobě granulovaného hnojiva i jako organický substrát, nebo jako postřik přímo na listy trávy. Přísun dusíku (N) podporuje růst a odnožování trav (což ovlivňuje vyšší hustotu trávníku). Fosfor (P) pozitivně působí na klíčivost semen po zásevu, na přenos energie v rostlině. Draslík (K) podporuje fotosyntézu, zvyšuje odolnost trav vůči stresovým situacím v podobě sucha, mrazu, chorob… Dalšími doplňujícími prvky jsou železo (Fe), které blahodárně působí na chlorofyl – tmavá barva listů, vápník (Ca) – ten podporuje růst buněk a rozvoj kořenového systému, hořčík (Mg) zase příznivě ovlivňuje fotosyntézu, síra (S) zajišťuje odolnost proti chorobám a další.

Základem je provzdušnění. Jen tak se mohou živiny dostat až ke kořínkům trávy.
Základem je provzdušnění. Jen tak se mohou živiny dostat až ke kořínkům trávy.

K aplikaci granulovaného hnojiva (pod názvem NPK – travní hnojivo lze zakoupit v zahradních centrech) používáme ruční rozmetadlo, které zajistí rovnoměrné rozložení granulí na trávníku. Po přihnojení granulovaným hnojivem lze organickým substrátem nejen doplnit další živiny, ale také upravit terén.

Zajistěte si proto dostatečné množství travního substrátu a celou plochu trávníku rovnoměrně pokryjte vrstvou substrátu o výšce 1–2 cm v závislosti na podmínkách. Poté je vhodné celý trávník smykovat sítí, aby byla hmota rovnoměrně rozprostřena a zarovnala všechny nerovnosti, tím minimalizujete především nerovnosti mezi drny. Do takto upravené vrstvy je vhodné provést dosev. Pro úspěšný dosev je nutné vybrat správnou a kvalitní travní směs. Ale o této problematice si více povíme příště.

Trávník nestačí jen sekat. Bez řádné péče a živin vám radost neudělá.
Trávník nestačí jen sekat. Bez řádné péče a živin vám radost neudělá.

Připraveno ve spolupráci s firmou ATCO – vřetenové sekačky.

Publikováno: 12. 5. 2017, Autor: Elena a Atco (text), Atco (foto), Profil autora: Redakce