Vhodným doplňkem a někdy i celou alternativou ke klasické sekačce je vyžínač. Ten se hodí všude tam, kam se sekačka nedostane, ale poslouží i v podmínkách, na které sebevýkonnější sekačka nestačí.
Kam se hodí vyžínač


Obecně lze popsat několik situací, kde vyžínač na dočištění bude vhodným nástrojem k použití. Dámy jistě ocení práci s lehčím a elegantnějším nástrojem, pánové na druhou stranu rádi cítí v rukou větší výkon a většinou se jich více týká mnohahodinová hrubá práce na větších pozemcích.
Dočištění zahrady po posekání sekačkou
V řadě zahrad jsou terénní zlomy, ostré rohy či špatně dostupná místa např. u vysazených rostlin, kam se se sekačkou nepodaří dostat či by pro rostliny bylo zacházení s ní příliš nebezpečné. Na tato místa se dobře hodí vyžínač na dočištění.


Pro dočišťovací práce není důležitý velký výkon ale přesnost, se kterou se do problematických míst dostanete. Při začišťování míst na okrajích trávníku se také většinou nesetkáte se silnějšími větvičkami, zdřevěnělými stonky a rostlinami, na něž by bylo potřeba použít velmi výkonný nástroj. Pro tyto dočišťovací práce na zahradách se tedy nejvíce hodí malý strunový vyžínač na dočištění, který má požadovaný výkon, ale zároveň je lehký a dá se s ním velmi obratně manipulovat.
Podle velikosti zahrady je možné zvolit vyžínač např. elektrický, který vás však bude z části limitovat přívodním kabelem, nebo akumulátorový. Akumulátorové přístroje dnes zažívají doslova „boom“ v zahradní technice a je pro to také důvod. Jsou většinou méně robustní, lehčí, jejich dlouhodobý provoz je výrazně levnější než u nástrojů benzinových a jsou výrazně méně hlučné (což hodně uživatelů ocení). Díky tomu jejich majitelé nemusí při práci používat ochranu sluchu a tyto přístroje jsou „přátelštější“ i vůči sousedským vztahům. Při přechodu na celý akumulátorový systém navíc může uživatel mít například dva akumulátory, které používá v několika různých přístrojích, což šetří i peněženku.
Vzrostlá tráva, dřeviny i špatně přístupné terény


Většími nástroji ze segmentu farmářské techniky lze vyřešit problémy hrubšího rázu než jen dočištění zahrádky. Velké benzinové vyžínače se vyznačují výkonným motorem, většími rozměry (a tedy i větším záběrem) a celkovou robustností celého nástroje. Pomohou vám zejména v odlehlých místech velkých zahrad, kam není pohodlné tahat elektrické kabely a na zarostlých pozemcích, kde se vyskytuje vzrostlá tráva i dřevnatější stonky vyžadující „hrubší“ zacházení. Na rozdíl od malých vyžínačů je možné u těch z farmářského segmentu vyměňovat řezné nástroje na konci hřídele dle náročnosti sečení.
Který řezný nástroj zvolit?


Ty jsou vhodné pro dokončovací práce okolo překážek, jako jsou zdi, schodiště nebo obruby záhonů.


Jsou vhodné pro sečení silné, suché trávy, silného plevelu, rákosí nebo kopřiv. Mohou mít 2, 4 nebo i 8 břitů.


Jsou řezné nástroje na křoviny, houští a plazivé keře vyrobené zejména z kvalitní oceli. Tyto agresivní nástroje jsou opatřeny řeznými břity pro nasazení na neudržovaných pozemcích.


Ty se používají zejména na zdřevnatělé porosty, náletové dřeviny, probírku při práci v lese a dalších oblastech péče o zeleň.
Kdy si pořídit výkonný a opravdu silný vyžínač
U výkonných vyžínačů na dočištění je vhodné si při jejich výběru uvědomit, na jaký typ úkonů budou využívány. Pokud by se jednalo pouze o začišťovací práce na větších plochách (např. v sadech), není nutné si pořizovat nejvýkonnější stroj a k němu několik řezných nástrojů. Postačí jen jeden, vhodně zvolený, který vaše potřeby spolehlivě pokryje. V tomto doporučujeme poradit se s proškoleným specializovaným prodejcem zahradní techniky (ne brigádnicí v hobby marketu), který vám rozhodování ulehčí.

Zrovna tak je zbytečné si pořizovat zbytečně těžký a výkonný stroj, pokud jeho výkonnostní potenciál nevyužijete. Při hrubší práci s křovinořezem na větších pozemcích je nutné pamatovat i na fyzickou náročnost práce. Po celodenní práci na velkých zahradách cítí uživatel vyžínače na konci dne rozdíl každého kilogramu ve váze. Podívejte se na některé typy strojů, které jsou na trhu.
Vyžínač STIHL FS 240


Mnohostranně využitelný benzínový 1,7kW křovinořez o váze 6,9 kg je ideální pro vyžínání porostů na zemědělských a větších zahradních plochách. S délkou 180 cm a výkonem 8 500 otáček za minutu spolehlivě žne, co mu přijde do cesty. Je možné jej vybavit jak žací hlavou (se strunami), žacím listem, tak i trojramenným vyžínacím nožem, který je ideální k prosvětlování a odstraňování tuhé, spletené trávy a nízkých křovin.
Akumulátorový vyžínač STIHL FSA 56


Akumulátorový vyžínač FSA 56 pracuje s vysokým výkonem a přesností. Svých výsledků dosahuje díky nízké hmotnosti, ale i vyžínací hlavě o průměru 280 mm, měkké nastavitelné rukojeti a automatickému nastavování struny. FSA 56 je zaměřen na výkon s nízkou hlučností, při které není potřeba ochrany sluchu. Je vhodný zejména na dočišťovací zahradní práce.
Pokud si pořídíte celou sadu - akumulátorový vyžínač FSA 56 + nabíječka AL 101 + akumulátor AK10, dostanete ji za zvýhodněnou cenu.
Elektrický vyžínač STIHL FSE 81


Výkonný elektrický vyžínač na dočištění s vyžínací hlavou AutoCut C. Disponuje ochranou motoru, měkkou rukojetí s tlumením vibrací a elektronickou regulací otáček. Ideální k vyžínání menších trávníků a neudržovaných ploch, k zarovnávání okrajů a pro dokončovací práce okolo stromů, cest a schodišť.
Publikováno: 7. 5. 2017, Autor: Stihl (text a foto), Profil autora: Redakce