reklama

Zahrada v listopadu

Vaše zahrada je už pomalu připravená na chladné a mrazivé zimní dny. Myslíte si, že už není potřeba nic dělat? To je omyl! Listopad je totiž měsícem, kdy je potřeba na zahradě pořádně uklidit a připravit zahradu na zimní spánek. Ti, kteří to ještě nestihli, mají poslední příležitost zasadit cibuloviny (lilie, hyacinty, tulipány) nebo přesadit dřeviny.

Zahrada v listopadu

V listopadu je nutné shrabat spadané listí, které je vhodné uložit do kompostu. Ten pak prohodíme vápnem a zasypeme vrstvou zeminy. S příchodem jara jej dobře využijeme jako hnojivo.

Náročné období má za sebou také trávník. Náročný je pro něj zejména podzim. Spadané listí, navátý zahradní odpad i odumřelé součásti trávníku je nutné zlikvidovat. Na trhu je široká nabídka prořezávacích hrábí i motorizovaných vertikutátorů, díky nimž zajistíme trávníku dostatek kyslíku i u kořenů.

Zahrada v listopadu
Zahrada v listopadu
Zahrada v listopadu
Zahrada v listopadu

Nesmíme zapomenout také na náš skleník, který nám pomáhá prodloužit vegetační období rostlin a sklizeň zeleniny do listopadu. Nyní je čas na to, aby si zemina ve skleníku odpočinula. Je potřeba ji řádně zrýt a odstranit zbytky. Přidat kompost nebo hnůj. Klidně můžete také zeminu kompletně vyměnit.

Pokud jste již odplevelili záhony, můžete na ně vysadit ozimé letničky, jejichž semena potřebují přemrznutí. A samozřejmě až do konce listopadu lze zasadit cibuloviny. Dá-li se půda snadno zpracovat, můžete je vysazovat i v období prvních nočních mrazíků. Skutečně platí, že čím dříve cibulky zasadíte, tím dříve vykvetou.

Zahrada v listopadu
Zahrada v listopadu

Dokud nepřijdou mrazy, vysazujeme ještě opadavé keře a listnaté stromy. Nové výsadby můžeme ochránit přes zimu vzdušným obalem z bílé netkané textilie. Ta stromky stíní a ochrání je také proti mrazovým trhlinám na kůře. Pokud máte nějaké starší živé ploty, zastřihněte je. To jim pomůže k zhoustnutí. Odstřihnuté větve pak krásně použijeme na podzimní dekorace, např. na dušičky. Velmi dekorativní je i nepopulární spadané listí, které můžeme použít jak do venkovních nádob, tak i dovnitř.

Zahrada v listopadu
Zahrada v listopadu

Skalky nebo vřesoviště je dobré pokrýt. A aby pod přikrývkou neplesnivěli, doporučujeme použít smrkové nebo jedlové chvojí, které je vzdušné. Dejte však pozor, abyste nepoužili chvojí z jalovců! Pro některé rostliny je jalovec jedovatý.

Zahrada v listopadu
Zahrada v listopadu

Nezapomeňte také na krmení ptáčků, nezbytných aktérů ve vaší zahradě. Dopřejte jim zimu bez hladovění. Budou vděční za semínka slunečnic, proso, šípky nebo větvičky ptačího zobu.

Pro letošní rok se pomalu loučíme se zahradou. Ale nezapomeňte na ní úplně. I zimní zasněžená zahrada má svoje kouzlo…

Publikováno: 14. 11. 2016, Autor: Bakker (text a foto), Profil autora: Redakce