reklama

Travní plíseň dokáže potrápit

Nejčastější a nejvážnější onemocnění trávníků, které způsobuje tzv. vyzimováná trávníku (zežloutlá suchá místa), je plíseň sněžná. Nejvíce se projevuje brzo na jaře po sejití sněhu. Typickým příznakem je výskyt bílého až narůžovělého vatovitého povrchu, nadzemní hmota je zahnědlá, uschlá a většinou zcela odumřelá. Takto napadený trávník špatně regeneruje a ve většině případů pak musíme na napadených místech provést nový výsev.

i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Po zimě potřebuje trávník důkladnou péči (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Proti této plísni musíme začít bojovat už na podzim, protože jarní ošetření nemají potřebný efekt. Rozšíření plísně napomáhá rosa, zastíněné polohy a dlouho ležící a hlavně pomalu tající sněhová pokrývka. Tyto faktory můžeme jen těžko ovlivnit, ale existuje i řada faktorů, které ovlivnit můžeme a tím zabránit plísni sněžné v destrukci našeho trávníku.

Travní plíseň dokáže pěkně potrápit
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Travní plíseň dokáže pěkně potrápit

Z tohoto důvodu bychom měli trávník před zimou řádně vyhrabat a odstranit z něj všechny organické zbytky, tzn. hlavně zbytky posečené trávy a spadaného listí z okolních stromů. Dále bychom na podzim již neměli používat dusíkatá hnojiva, která podporují růst, ale naopak přihnojit trávník draselným hnojivem, které zesiluje buněčné stěny a trávník je poté odolnější. Můžeme použít klasický síran draselný nebo některé speciální hnojivo určené pro podzimní hnojení trávníků.

Třetím důležitým faktorem je provést preventivní postřik proti plísni sněžné vhodným fungicidem. Ideální termín je po poslední seči, ještě před napadnutím sněhu, kdy teplota vzduchu při aplikaci by neměla být nižší než 10 °C. Pokud nám to počasí dovolí, je možné postřik po 14 dnech provést podruhé.

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Publikováno: 28. 2. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce