Plynový vařič patří nejen do kuchyně, o tom se přesvědčil nejeden výletník, táborník i zapřísáhlý zastánce opravdových ohníčků. Ptáte se, jak to můžeme tvrdit? Jednoduše, vydali jsme se s partou kamarádů a dětí na vodu a praktičnost vařičů, konkrétně plynového Fokusu od Mevy, jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži, tedy spíš na vlastní večeři. Prázdniny a dovolené ještě neskončily a pokud plánujete pobyt v přírodě, přibalte i malý šikovný vařič.
K létu patří výlety s tábořením, ohníčky s opékanými buřty i s kytarou, vzduch navoněný kouřem z táboráku. Ale určitě jste už zažili i tuto situaci: Máte postavit stan, nakrmit hladovou rodinu a do toho se vám těsně před přistáním povedlo otočit loď i s posádkou a samozřejmě plnou bagáží. Promočená posádka úpí, kdy bude čaj, vy nemáte kousek dřeva na podpal a hospodu nevidět. Nebo veškeré dřevo vhodné na oheň zmoklo a nezapálí ho ani váš ohnivý pohled, natož aby se na něm rychle uvařila alespoň polévka. V takovou chvíli sáhnete raději po plynovém Meva vařiči, na kterém voda zabublá za chvilku.
Camping set piezo, který obsahuje lampu Dedra, vařič Fokus a tři kartuše, jsme naložili i do barelu na loď letos hlavně kvůli vyzkoušení a focení. Musím přiznat, že po zkušenosti s večerní bouřkou, kdy nám moklo krásně nachystané ohniště, na které jsme sbírali dříví půlku plavby, příště povezeme přinejmenším vařič anebo rovnou obojí. Při rozměrech původního balení 30 x 22 x 11 cm a váze 0,5 kg se vejde i do batohu na záda.
Snídaně bude za chvíli, ohníčkáři hledají dříví, nám už se vaří voda na čaj.
Obzvlášť v plné sezóně bývají v okolí kempů a tábořišť lesíky pročesané a o dřevo na oheň je nouze. Ano, někde si můžete koupit úhledně nařezaná polínka na oheň, ovšem nesmí vám vadit, že byste za jejich cenu koupili rovnou večeři. Zkrátka, když kolem Vás stojí horda dětí a ptá se, kdy už ta večeře bude, stačí zmáčknout a otočit a může se chystat. A děti zatím můžou najít pár větviček na ohýnek, aby večerní posezení mělo i ten správný kouřový šmak.
Pokud zachováte pravidla bezpečnosti, uvaříte na malém vařiči i v předsíni stanu, když venku zrovna prší.
Plynový vařič od Mevy s výměnnou kartuší je malý a skladný, náhradní náplň se do batohu taky vejde a ještě si k němu můžete pořídit i lampičku. Vařič i lampička mají stejný princip nasazování na kartuši. Kartuše se vloží do stojánku, poté se do závitu našroubuje buď vařič nebo lampička. Trn s ventilem propíchne kartuši a pustí plyn k hořáku, dotažením závitu se kartuše utěsní a můžeme vařič nebo lampu používat.
Lampička má skleněné stínítko, kovové ucho na zavěšení, takže ji můžete nejen postavit, ale i pověsit třeba na větev nebo na háček pod stříškou. Kamarád rybář ji s sebou vozí na ryby.
Lampička si v intenzitě světla nezadá ani s lampou zahradního osvětlení, jak je vidět na fotografii.
I u zahradního grilu si někdy rádi přisvítíte, abyste viděli, jestli se dobroty už nepřipalují.
Propichovací náhradní kartuše se dají dokoupit samostatně a jejich cena je skoro srandovní. Lampa a vařič Meva v setu mají samozřejmě výhodnější cenu, než kdybyste je kupovali samostatně.
Na vlastní triko:
Pokud už uvažujete o zakoupení sady nebo vařiče, přimlouvám se za piezo, protože promáčené sirky a ztracený zapalovač právě v té nejnevhodnější chvíli člověka opravdu naštvou.
Stínítko lampičky v batohu před rozbitím ochránila ponožka (tedy podotýkám, že čistá) a čepice z papírové krabičky.
Více o Meva vařičích a kartušovém programu Mevy se dozvíte zde.
Publikováno: 5. 7. 2020, Autor: Pavel Zeman, Petra, HobbyPRstudio (text a foto), Profil autora: Redakce