reklama

Jak funguje robotická sekačka a jak ji vybírat?

Patříte mezi milovníky dokonalého trávníku, ale každoročně vás s prvními rašícími stébly začíná ničit představa každotýdenního běhání po zahradě se sekačkou? Možná je ten správný čas na koupi robotické sekačky, která všechnu práci udělá sama, a na vás následně čeká už jen zábava. Protože není jednoduché se v široké nabídce zorientovat, přinášíme vám několik cenných rad, které vám výběr usnadní.

Jak funguje robotická sekačka a jak ji vybírat?

Při výběru robotické sekačky na míru vašim potřebám hrají roli zejména velikost pozemku, tvar travnatých ploch, případná kopcovitost terénu a možné překážky, jako například plot. Pokud je terén svažitý, některé robotické sekačky s ním mohou mít problém, vyplatí se proto investovat do takového stroje, který má dostatečně silný výkon, aby si s takovým terénem poradil.

Velikost plochy robotické sekačky je stěžejní

Hlavním měřítkem při výběru robotické sekačky by tedy měla být velikost sečené plochy. Nejjednodušší způsob, jak vypočítat velikost sekané plochy, je spočítat celkovou plochu vašeho pozemku a od ní odečíst jednotlivé nesekatelné plochy, jako jsou půdorys domu, příjezdová cesta, květinové záhony, bazén a podobně.

Velikost plochy robotické sekačky je stěžejní
Velikost plochy robotické sekačky je stěžejní

Vodící smyčka sekačku zkrotí

Neobvyklý tvar pozemku by kvalitní robotické sekačce neměl činit žádný problém, výjimkou je však extrémně členitý terén. Nevhodným terénem pro robotickou sekačku je trávník dělený mnoha malými cestičkami, stejně jako plocha plná stromů. Pozor byste měli dát i na to, pokud na zahradě máte příliš mnoho vystouplých kořenů. Pokud však na vaší zahradě takovou plochou máte, můžete sekačce vytyčit pouze určitou část zahrady, o kterou má pečovat. Záhonky či jiné květinové ostrůvky snadno ohraničíte vodící smyčkou, díky které sekačka bezpečně ví, kde sekat má a kde naopak nesmí. Přestože si robotická sekačka s většinou zahrad umí poradit naprosto bez problémů, neváhejte se při složitějším členění vašeho pozemku obrátit na odborníky.

Výhodou jsou sekačky vybavené GPS systémem. Díky němu si vytvářejí mapu zahrady, včetně umístění ohraničujících a naváděcích vodičů. Sekačka následně umí rozpoznat, které části zahrady již sekala, a podle toho upravuje svůj pohyb při sečení. Tím zajistí optimální pokrytí celé travnaté plochy a excelentní výsledek sečení.

Vodící smyčka sekačku zkrotí
Vodící smyčka sekačku zkrotí
Vodící smyčka sekačku zkrotí
Vodící smyčka sekačku zkrotí

Mezi přední modely vybavené navigačním systémem patří Husqvarna Automower® 420. Tato sekačka je vhodná pro travnaté plochy s rozlohou do 2200 m². Sečení a nabíjení je prováděno automaticky. Jakmile sekačka potřebuje dobít baterie, vrátí se sama do nabíjecí stanice, k čemuž využívá několika naváděcích systémů. Nabije se a pokračuje dále v sečení. Pomocí klávesnice na displeji lze sekačku naprogramovat tak, aby odvedla prvotřídní práci i na travnatých plochách, které mají komplikovaný tvar nebo sklon až 45 %.

Vylepšený design, mechanická robustnost, elektrické nastavení výšky sečení, časovač dle počasí a automatické přizpůsobení průjezdu úzkými částmi zahrady, dělají z tohoto modelu perfektního pomocníka.

Aby byl trávník co nejhezčí, Automower® se po něm pohybuje a seká v nepravidelných vzorech. Pokud narazí na překážku, zastaví se a vydá se jiným směrem. Nemusíte také řešit, kam s posekanou trávou – malé odřezky trávy se nehrabou, nechávají se na trávníku, kde se rychle rozloží a působí jako hnojivo. Automower® je velmi tichý a odolný vůči rozmarům přírody, může tedy pracovat neustále, za deště nebo v noci, zatímco vy klidně spíte. Proti krádeži je chráněn alarmem a osobním PIN kódem, bez kterého nemůže být spuštěn. Husqvarna samozřejmě myslí i na bezpečnost, v případě, že se Automower® převrátí nebo zvedne ze země, sekací břit se automaticky zastaví.

Tlačítko “Park“ na nabíjecí stanici je zde pro případ, kdy chcete přivolat sekačku zpět na základnu, ať je v dohledu či nikoliv. Provedení v polární bílé barvě a světlomety jsou k dispozici jako volitelné příslušenství.

Vodící smyčka sekačku zkrotí
Vodící smyčka sekačku zkrotí

Porovnejte výdrž baterie

Dalším důležitým parametrem při výběru sekačky je také výdrž baterie. Při porovnávání jednotlivých modelů si vždy odpovězte na tři základní otázky: jakým typem baterie je sekačka vybavena, za jak dlouho se plně dobije a jak dlouho nabitá baterie vydrží? Další věcí, na kterou se musíte při výběru zaměřit, je systém sekacího zařízení a bezpečnost při jeho provozu. Nejvhodnější jsou volně otočné břity podobné žiletkám, které jsou nejen zcela bezpečné, ale zaručí i dokonalý střih trávníku. Zároveň si vždy zjistěte, jakou životnost mají ostří a po jak dlouhé době tedy bude nutné je vyměnit za nová.

Porovnejte výdrž baterie
Porovnejte výdrž baterie

Zprovoznění je hračka

Pokud jste si ideální model pro svou zahradu vybrali, uvedení robotické sekačky do provozu je velmi jednoduché. Na začátku musíte pomocí speciálních ohraničujících vodičů vymezit prostor, ve kterém se bude sekačka pohybovat a sekat. Vodiče sekačku navigují, kdy a kde se má otočit. Není je přitom třeba ukládat pod povrch, stačí je položit na zem a zajistit skobami. Po několika týdnech zarostou a nebudou vidět.

Vždy byste také měli mít na paměti, že robotická sekačka je určena pro úpravu trávy, která není příliš vysoká. Obecně platí, že před prvním umístěním sekačky do akce je potřeba trávník posekat na vámi požadovanou výšku, kterou pak bude Automower® dále udržovat. Poté se o pravidelnou péči již bude starat robotická sekačka zcela sama a vy si můžete užívat perfektních výsledků naprosto bez práce.

Více informací na www.husqvarna.cz.

Publikováno: 10. 6. 2016, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce