reklama

Okrasné dřeviny a jejich příprava na zimu

Celé jaro jsme se jistě věnovali péči o zahradu, v létě jsme si hojně užívali nejen vodní radovánky, ale i rostlinné přírůstky. Zvláště stromy nás každý rok těší svým vývojem od květu přes plody, až po opadávání listí. A právě dřevinám bychom měli věnovat zvláštní péči i na podzim. Podzimní období bychom měli využít k jejich přípravě na mrazy a sněhovou nadílku. Tak ať nejsme zaskočeni.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Okrasné dřeviny připravíme na zimu správným hnojením (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

S končícím létem v žádném případě neskončíme s hnojením

Od konce srpna budeme hnojit jinak. V okrasné zahradě již vynecháme hnojiva s vysokým obsahem dusíku. Pouze by podporovala rychlé přírůstky, ale ty by nám záhy sežehl první mráz, protože tato mladá pletiva jsou řídká a plná vody. My však nyní potřebujeme, aby pletiva maximálně vyzrála, zpevnily se dřevní části a vnitřní procesy v rostlině se utlumovaly a postupně ji připravovaly na zimu.

A k tomu nám pomohou hnojiva s vysokým obsahem draslíku. Draslík nejen zpevňuje buněčnou strukturu, ale také přispívá ke krásnému podzimnímu vybarvení listnatých dřevin. Obsah hořčíku působí preventivně proti rzivosti a opadávání jehlic. Vyvážený poměr mikroprvků zlepšuje celkovou vitalitu rostlin a zvyšuje jejich odolnost vůči nemocem.

Draslík nejen zpevňuje buněčnou strukturu, ale také přispívá ke krásnému podzimnímu vybarvení listnatých dřevin
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Draslík nejen zpevňuje buněčnou strukturu, ale také přispívá ke krásnému podzimnímu vybarvení listnatých dřevin

Hnojiv je na trhu velká spousta, poznáme na první pohled ta podzimní?

Dobré hnojivo už slovo podzim nese v názvu. Pokud vás zajímají detaily, pak si vždy na etiketě můžete přečíst i složení a právě vyšší podíl zastoupení draslíku na úkor dusíku je dobrým vodítkem.

Takovými hnojivy jsou například AGRO podzimní hnojivo pro jehličnany ve formě granulované nebo Kapalné hnojivo Podzim anebo Cererit Hobby podzim. Můžeme také použít Kristalon Podzim, který rozpustíme ve vodě a připravíme tak až 250 l výživné zálivky. Důležité je, že všechny přípravky se vyznačují vysokým obsahem draslíku a nízkým nebo žádným obsahem dusíku.

Jak máme správně provést aplikaci, aby byl účinek hnojiv co nejvyšší?

Aplikace těchto hnojiv je snadná. Granulovaná hnojiva sypeme přímo ke kmeni rostlin a keřů. U solitérních stromů je to snadné. U živého plotu pak sypeme hnojivo z obou stran a dbáme, aby se dostalo opravdu až k samotné patě keřů. Pokud máme pod keři například mulčovací textilii, musíme volit hnojiva kapalná. Hnojiva kapalná nebo vodorozpustná pak aplikujeme zálivkou ke kořenům.

Granulovaná hnojiva sypeme přímo ke kmeni rostlin a keřů
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Granulovaná hnojiva sypeme přímo ke kmeni rostlin a keřů

Dodržujeme vždy ředění uvedená na obalu. Kromě klasické zálivky máme ještě možnost dodat živiny rostlině aplikací přímo na listy, kde se živiny přijímají mnohem rychleji než přes kořeny. Musíme však připravit nižší koncentraci roztoku. Používáme menší nebo větší postřikovač, podle velikosti plochy a co nejvíce smáčíme listovou plochu. Samozřejmě aplikujeme ráno nebo podvečer, aby slunce z kapiček nevytvořilo malé optické čočky a nespálilo listy!

Co okrasné dřeviny v nádobách? Platí stejná pravidla?

Ano, platí. Dokonce je třeba říct, že hnojivá zálivka je mnohem důležitější u rostlin v nádobách, které jsou vystaveny ještě náročnějšímu přezimování, než rostliny ve volné půdě. Jednak mají k dispozici mnohem méně zeminy a tím méně chráněné kořeny vůči chladu, a pak také mnohem rychleji vyčerpají živiny. Mezi rostliny velmi citlivé na výživu i mráz patří i růže, zde rozhodně nesmíme zapomínat na výživu.

U rostlin v nádobách je hnojivá zálivka mnohem důležitější
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
U rostlin v nádobách je hnojivá zálivka mnohem důležitější

Je třeba před zimou ještě provést nějaký zásah?

Jednou z činností je zastřižení živých plotů do požadovaného tvaru. Jde o tvarovací řez. Tady jen připomeneme, že u živých plotů, které mají být pravidelné, sestříháme boky kónicky, tedy směrem k zemi se tvar mírně rozšiřuje. Na výšku zastříháváme plot teprve tehdy, když i nejnižší výhon doroste tak vysoko, kde chceme mít celý plot. Tedy pokud se tak nestalo během léta, pak klidně nechejme plot přes zimu na výšku bez stříhání. Geometrické a odvážné tvary pak zastřiháváme tak, abychom tvar udrželi v podobě, která se nám zdá optimální, odstranili přebytečné větvičky.

Je třeba před zimou ještě provést nějaký zásah?
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Je třeba před zimou ještě provést nějaký zásah?

Můžeme připravit okrasné dřeviny na příchod mrazu?

Přímo musíme. Kořeny je nutné ochránit proti vymrznutí nejlépe přihrnutím zeminy nebo doplněním mulčovací kůry. Připomeňme si, že mulčovací kůra ve spojení s tkanou či netkanou textilií výrazně omezuje růst plevelů během vegetace. Současně zabraňuje výparu a udržuje v zemi dostatek vláhy. Doplnění kůry je nyní na podzim více než vhodné.

Na výběr máme klasickou mulčovací kůru, která je směsí drcené kůry různých jehličnanů. Má hnědý přírodní odstín. Pokud chceme kůru kvalitnější, pak je tu dekorační kůra z nařezané kůry modřínů a borovic. Zde je cyklus obnovy až 4 roky! Zvláštní skupinou jsou kůry borové neboli piniové.

Nadrcené dřevo pod dřevinami

Jde o dřevní štěpku, která se může i barvit, aby byla dekorativnější. Vyrábí se z odkorněného dřeva jehličnanů, které je barveno čistě přírodními pigmenty a nijak nezatěžuje přírodu.

Můžete použít i dekorativní štěpku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Můžete použít i dekorativní štěpku

O takto ošetřenou zahradu se přes zimu nemusíme vůbec bát a již nyní se můžeme těšit na jaro, kdy nás jistě rostliny za naši péči odmění.

Zdroj informací: AGRO CS a.s.

Publikováno: 7. 9. 2022, Autor: Agro (text a foto), Pavla (foto), Profil autora: Redakce