reklama

Do boje se slimáky!

Moluscidy jsou přípravky, které mají hubit slimáky a další měkkýše. Speciálně slimáci psychicky každý rok hubí mne. Ožerou jahody, ředkvičky, kedlubny i salát, slepicím ani kachnám nechutnají a všelijakým postřikům a práškům se polovina z nich vysměje.

i (Zdroj: Petra Marková)
Jak se zbavit slimáků, kteří dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu? Buďte trpěliví a důslední (Zdroj: Petra Marková)

Slimáci jsou měkkýši patřící do třídy Gastropoda, která zahrnuje více než 60 000 druhů. Některé druhy slimáků můžete často najít i ve vaší zahradě. Jsou to noční tvorové, kteří se často skrývají před slunečním světlem a vysokými teplotami. Pokud však máte večerní nebo ranní procházky zahradou, pravděpodobně jste je už zahlédli.

Jak se zbavit slimáků?

Slimex, Vanish, Biolit, Bros, Bioplantella, Ferramol – všechna ta jména zní jako zaklínadla a jedná se o různé přípravky na slimáky. V zoufalství nad opakovaně poničenou úrodou člověk vyzkouší všechno. Určitě je dobré po sezonách přípravky střídat, aby si ty potvory nezvykly, ale co když to chcete zkusit bez chemie?

Se slimáky bojujte vytrvale, nastražte jim pastičky
i (Zdroj: Petra Marková)
Se slimáky bojujte vytrvale, nastražte jim pastičky

A jak na to šly naše babičky?

  • Sbírejte je stejně jako mandelinky. Pak je prý nejlepší slimáky uvařitbrrrr, ale co s nimi, když ani kachny je nechtějí.
  • Polévejte okraj záhona kávou – logrem z turka, a pokud ho nepijete, uvařte silný kávový vývar a nalijte jej okolo záhonu
  • Nasypejte okolo trsů jahod nebo jednotlivých hlávek salátu sůl – ovšem pozor, nepřesolte si celý záhon
  • Okolo záhonu je také možné udělat lemy z velmi jemně mletého štěrku nebo spíš hrubého písku – ten se na slimáky nalepí a oni pak nemohou lézt
  • Místo písku je možné použít drcené skořápky, prý jsou ještě účinnější
  • Pokud to daná plodina snese, je možné okolo záhonu nasypat i pálené vápno
  • Zakopejte na okraj záhonu nebo na slimáčí cestu misku a do ní nalijte pivo – prý na něj jdou raději než na zeleninu

Pokud máte slimáky v zahradě a chtěli byste se s nimi vypořádat, existují i další různé metody ekologického omezování jejich početnosti. Například můžete zvýšit počet ještěrek, ptáků nebo žab ve vaší zahradě, protože tito predátoři slimákům brání v nekontrolovaném množení. Další možností je použít přírodní repelenty, jako je mletý křemen nebo kobylka pestrá, které mohou slimáky odradit od vašich rostlin.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 29. 7. 2023, Autor: Petra Marková, Profil autora: Petra Marková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.