reklama

Jak připravit zahradu na teplé dny

Jaro konečně zaklepalo na vrátka a tak nám nastal správný čas na to, abychom dali svou zahradu pěkně do pořádku. Během zimních měsíců dostala opravdu hodně zabrat, jelikož chlad a nánosy bílého sněhu pro ni byly obrovskou zátěží. Přinášíme proto několik rad, jak zahradu opět přivést k životu a především jak ji zvelebit tak, aby nám během několika příštích teplých měsíců dělala jen samou radost.

Jak připravit zahradu na teplé dny

Pořádně pohnojte trávník

Jakmile při prvních teplých dnech půda vyschne, začne na ní opět růst tráva. Trávník však potřebuje na samotném začátku mnohem více živin, než během celého roku. Kvalitní hnojivo pomůže trávě dostatečně zesílit, a především pěkně zezelenat. Hnojení se doporučuje v období mezi březnem a dubnem. Zhruba v polovině dubna je nutné pomocí vertikutátoru nebo vertikutačních hrábí odstranit odumřelé rostliny a celkově provzdušnit trávníkové plochy.

Pořádně pohnojte trávník
Pořádně pohnojte trávník

Sečení trávníku

Jakmile je půda dostatečně oživená a provzdušněná, nastává potřeba pravidelného sečení, díky kterému trávník po čase pěkně zhoustne. Optimální výška při sečení je zhruba 3,5 až 5 cm. Pokud budete sekat dříve, než doroste do těchto rozměrů, travnatá plocha nehezky prořídne. V závislosti na stavu trávníku, počasí a dalších faktorech se seče zhruba od poloviny dubna do konce října, a to nejlépe každý týden.

Sečení trávníku
Sečení trávníku

Jak připravit sekačku

Důležitá je především kontrola nože, který je potřeba nechat pořádně nabrousit. Musíte dbát také o svou bezpečnost, a proto pečlivě zkontrolujte přívodní kabel, zda nedošlo během zimy k jeho narušení. U benzínových sekaček je potřeba zjistit, zda je v motoru dostatek oleje a zda je stále kvalitní. Nejlepším řešením před sezonou je však olej zcela vyměnit. Vyzkoušet můžete například olej z řady Mogul ALFA, který je vhodný pro benzinové motory s mimořádnými požadavky na užitné vlastnosti oleje. Použít jej můžete nejen do sekaček, ale také například do motorových pil a křovinořezů. Dále do sekačky dolijte nový kvalitní benzín. Podstatným krokem je kontrola vzduchového filtru. Sekačku celou pečlivě očistěte, především její podvozek.

Jak připravit sekačku
Jak připravit sekačku

Výsadba stromků a keřů

Na řadu při přípravě zahrady přichází vysazování ovocných stromů. Jarní březnový termín je pro většinu z nich přímo ideální. V dubnu je vhodná doba pro výsadbu bříz a jehličnanů. Dále si v dubnu můžete vysadit keře, které jsou citlivé na velký chlad, jako například třezalky. Ovocné keře, jako je maliník nebo jahodník, by měly být v dubnu již vysazené. Pokud chcete svou zahradu zvelebit pěkným živým plotem, je také nyní váš čas. Jak keře, tak i stromy nezapomeňte seříznout, podpoříte tak jejich rychlejší růst. K tomu, aby měly stromy dostatečnou sílu, je třeba jim dopřát dávku dobře uleželého hnoje či kompostu.

Výsadba stromků a keřů
Výsadba stromků a keřů

Květinové záhony

Při přípravě zahrady půdu v záhonku pomocí motyčky pořádně prokypřete. S teplými dny se také začíná objevovat první plevel, poctivě a včas jej vyplejte, aby se nestihl rozmnožit. Půdu hezky uhlaďte a můžete začít sázet. Vysévejte především trvalky a letničky, které zvládnou trochu ranního mrazu. Pokud je již venku opravdu teplo, zasadit můžete také růže.

Květinové záhony
Květinové záhony
Květinové záhony
Květinové záhony

Pravý čas na zeleninu

S chutí se můžete vrhnout i na sázení zeleniny. Během března se doporučuje sázet vše do pařníků, aby zelenina nepromrzla. Například okurky, rajčata i papriky by se měly nejdřív zasadit doma do květináče či truhlíků. Ven je přesadíme, až povyrostou. Jednotlivé sazeničky sázejte do země s dostatečnou vzdáleností. Poté nezapomeňte opět na přihnojení.

Pravý čas na zeleninu
Pravý čas na zeleninu
Pravý čas na zeleninu
Pravý čas na zeleninu

Hurá na bylinky!

Co může být lepšího, než si připravit domácí mátové mojito nebo kuře na voňavém tymiánu? Ano, jaro je vyhrazeno také pro zasetí bylinek. Můžete je pěstovat téměř kdekoli na zahradě, nebo dokonce i doma v květináči. Pěstování jakýchkoliv bylinek je nenáročné, dopřejte jim pouze dostatek slunce a pravidelně přiměřeně zalévejte.

Hurá na bylinky!
Hurá na bylinky!

Posezení na připravené zahradě

Konečně je tu i méně náročnější a hlavně příjemnější stránka příprav na teplé dny. Je na čase vyndat z kůlny zazimované posezení, vyprat polštářky pod zadek a dát čistý obrus. Samozřejmostí při přípravě zahrady je vyčištění grilu a nástrojů, které budete potřebovat na přípravu nejrůznějších grilovaných dobrot.

Dejte se do práce, sezóna pomalu klepe na dveře. A až bude vše zaseto, uklizeno, připraveno, zkrátka v plném proudu, přejeme vám prima posezení u kafíčka na zahradě!

Posezení na připravené zahradě
Posezení na připravené zahradě

Publikováno: 24. 5. 2015, Autor: Paramo (text a foto), Pavla (foto), Pavel (foto), Standa (foto), Profil autora: Redakce