Sekání trávníku je příjemná činnost. Je to sice práce, ale na čerstvém vzduchu a na vlastní zahrádce a to mám ráda. Jediné, s čím se u sekačky vždy trápím, je startování. Když sekačka déle stojí, musí mi pomoct manžel nebo soused. Jak je zahřátá, už to zvládám. I proto jsem zajásala nad novinkou - sekačkou Riwal s elektrostartem.
Riwall sekačka s elektrostartem, co není rival, ale pomocník


Tu chci, tu si musím vyzkoušet, ta je určená pro mě. Ne teda jenom pro mne, ale pro ženy, které jsou ženami a nemají svaly jak kulturista. A pak samozřejmě pro lidi, kteří ze zdravotních důvodů škubnout rukou nemohou nebo pro kohokoliv, kdo nemá sílu nebo chuť na praní se se startovací šnůrou. Nám ženám ale život umí zpříjemnit nejvíce. Dokonce nemusím ani namačkávat benzín a počítat do tří. Za stejný čas, co bych třikrát zmáčkla benzínovou pumpičku, mám nastartováno. To potvrzuje i charakteristika systému.
Nejmodernější systém elektrického startování na světě


Riwall sekačka s elektrostartem? V současné době jde o vzhledově i funkčně nejvyspělejší systém elektrického startování u travních benzinových sekaček. Jediné, co je třeba před nastartováním udělat je otočit klíčkem – jako u auta. Automatický sytič a silná lithiová baterie se postarají o hladké nastartování stroje. Odpadá tak jakákoliv manipulace s nastřikovačem paliva, sytičem nebo startovací šňůrou.
Ani nalakované nehty nevadí
Nejsnadnější nastartování motorové sekačky na světě zní možná nadneseně, ale po týdenním testování to mohu potvrdit. Startování je tak jednoduché, že ani nově nalakované nehty nepřijdou k úrazu a rameno ani neví, že už je nastartováno. Sekání trávy je hezké. Je to sice práce, ale taková viditelná a taky voňavá. Tráva voní a sekáme na zahradě. Člověk je sice trochu zelený, ale to nevadí. Ráda se koukám na posekanou trávu. Vím, že jsou na trhu robotické sekačky, které vyjedou každý den a vše posekají. Nic se neodváží, neuklízí - jenže taková sekačka by mi vzala radost ze sekání. Na sekání se těším, mám ráda tu změnu, jak je tráva neučesaná a rozčepýřená a pak, když posekám, je najednou jako nová. Nevadí mi ani trochu delší tráva, jen mi nesmí udusit sekačku. To se ale u Riwalky se silným čtyřtaktním motorem nestane.
Silný pojezd pomáhá


Riwall sekačka s elektrostartem je určená nejen pro srdce ženy, ale samozřejmě i pro muže. Sekačka má silný pojezd. Ten je možné regulovat sílou přítlaku rukojeti. Na začátek mě překvapilo jak je pojezd silný a hned mi chtěl trhat sekačku z ruky, za chvíli mě ale poslouchal. Naše zahrada je trochu kopcovitá a tam mi pomoc pojezdu přijde vhod dvojnásob. Se sekačkou jsem zajela i na svou bylinkovou zahrádku, kde jsem, musím říct popravdě, nebyla od podzimu. Drny a suché listí spolu s přerostlou trávou mě vítaly. Dala jsem výšku sekání na maximum a nadvakrát, tedy jednou na vysoko a pak už na druhou polohu, posekala načisto i tu svoji bylinkovou džungli.
Kouzlo s klíčkem
Sekala jsem o víkendu, kdy se stavila kamarádka s manželem. Ukázala jsem jí malé kouzlo se startováním dvěma prsty a ona nedonesla kafe k ústům, prý: „Ukaž, já taky“, a hned si to zkusila. Líbilo se jí to, ale sekačku mají novou asi 4 roky. Podle toho, jak koukala na manžela, tak nevím, jestli brzo nenastane změna.


Jezdím si kolem záhonků a nikdo a nic mě nerozčiluje. Ze starého kočárku a bedýnky na zeleninu jsem si spolu s dětmi vytvořila takovou vyvážecí soupravu na trávu. Spodní bedýnka je napevno a dvě se na ni ještě dají postavit, nemusím tak běhat na kompost s každým košem. Někdy je manžel na služebce, soused má hnutá záda a na druhé straně bydlí hubená výtvarnice. Ta by mne s taháním šňůry startéru také nezachránila, takže bych musela čekat, až manžel přijede z práce nebo služebky. Jenže pak už je tma a padne rosa nebo prší. Teď už se obejdu bez jakékoliv pomoci.
Unisex sekačka


Sekačka to ale samozřejmě není jen pro ženy, ale i naše muže. Je pevná a robustní, pohání ji čtyřtaktní motor s objemem 139 ccm. Okraje šasí jsou ohnuté a zpevněné. Silný motor s ostrými noži dokáže velký koš nacpat až po okraj. K tomu pomáhají i zvětšené plastové výdechy v jeho horní části a celkově dobře prodyšný materiál koše s objemem 60 litrů.
Snadné sklopení rukojeti


Pro snadné naložení například do auta nebo poponesení o pár schůdků má sekačka v přední části velkou rukojeť. Co se mi líbí, jsou velké jednoduché úchyty pro rychlé sklopení rukojetí. Pak už se nám sekačka pohodlně vejde nejenom do auta, ale i do kouta dílny nebo garáže, až bude konec sekací sezony. Dobré je také příslušenství. Sekačka je systém 4 v 1. To znamená, že může nejen sekat, ale díky mulčovací ucpávce a bočnímu výhozu i mulčovat nebo sekat bez koše a vyhazovat trávu do strany. To je výhodné například při vyšší trávě a nutnosti rychle posekat větší plochu.


Baterka jako v autě
Se sekačkou Riwal jsem si zkoušela sekat i loni, takže pro mne to zas taková novinka nebyla. Její sílu i výkon znám. Největším lákadlem pro mne byl právě zmíněný elektrostart. I proto jsme si ji od dovozce, firmy Garland, zapůjčili. Na můj klasický dotaz, jak baterka vydrží dlouho a jak ji pak nabiju, jsem se u prodejce dozvěděla docela potěšující informaci a tu jsem také řekla nedůvěřivému manželovi kamarádky.
Na trhu jsou v současné době dva tipy elektrostartů sekaček. Vždy jde o pomocnou baterku. Jedna se ale musí po pár nastartováních nabíjet jako u klasické akuvrtačky. To znamená vyndat, nabíjet a čekat. To nemám ráda. Systém u naší „Riwalky“ je jiný. Také jde o baterku a pomocný startér, ale baterka se při sekání dobíjí jako baterka v autě, takže by měla vydržet celou sezonu. Na to už neřekl kamarádky manžel ani popel.


O tom, jak je nabitá, nás informují zelené diody přímo na baterce. Stačí zmáčkout tlačítko a vím, jak je nabito. Kdyby se přece jen vybila nebo dlouho stála a nastal pokles nabití, stačí vzít dobíječku jako od mobilu, vyndat z boku baterky malou zátku a nabíječku zapojit. Než uvařím a vypiju kafe nebo uvařím oběd, je baterka oživená a já můžu zase pokračovat. A to bez toho, že bych baterku musela vyndávat.
Výška sekání pro anglický trávník i mírný zástřih


Sekáte na nizoučko nebo raději necháváte trávu delší, aby trávník moc nevysychal? Není problém, výšku sekání si můžeme nastavit od 25 do 75 mm.


I nastavení výšky sekání je pohodlné a páka je umístěna tak, že je v zákrytu nad kolečkem, takže se vám nestane to, že byste ji u obrubníku ohnuli a poškodili (já už takhle u předešlých sekaček upravila dvě).
Podrobnější technická data si můžete přečíst i zde, to nejdůležitější má sekačka napsané přímo na těle.
Motor OHV s objemem 139ccmNezapomeňte na olejMěrka ukáže hladinu olejeSekání velkých ploch není s Riwallem problémKoš s objemem 60 litrů spolkne spoustu trávyPrůduchy v těle koše
Publikováno: 9. 5. 2015, Autor: Petra (text), Pavel (foto), Profil autora: Redakce