reklama

Na co si dát pozor při výběru zahradního krbu, grilu?

Jaro se začíná rozbíhat na plné obrátky a s ním i grilovací sezóna. Vzduch se čím dál častěji, kromě vůně květin, začíná plnit i vůní hořícího dřeva a pečeného masa. Zvláště majitele zahradních krbů lákají teplé večery k přípravě večeře právě na grilu. Láká i vás ozdobit si pozemek nějakým stavebnicovým krbem? Pak byste při výběru měli myslet na několik věcí.

Na co si dát pozor při výběru zahradního krbu, grilu?

Kam s ním?

Hlavním kritériem vašeho výběru by mělo být, kam vlastně zahradní krb chcete umístit. Škála nabízených krbů je neuvěřitelně široká, můžete si proto vybrat, jestli chcete krb postavit do prostoru, na roh terasy nebo třeba ke zdi a podle toho zvolit toho pravého kandidáta. Každá zahrada je samozřejmě jiná a proto se může stát, že například budete potřebovat dostat kouř z krbu nad pergolu nebo zídku. I to byste měli při výběru zohlednit. Ne každý model krbu možnost dodatečného zvýšení nabízí.

Kam s ním?
Kam s ním?

Někdy bude také nutné upravit naopak vaši zahradu. Zvláště byste měli věnovat pozornost podloží v místě, kam chcete krb umístit. Pokud není plocha vydlážděná, je vhodné ji nějakým způsobem zpevnit. U travnatých podkladů v případě většiny zahradních stavebnicových krbů stačí odstranit vrchní vrstvu zeminy a vysypat podloží krbu deseti až patnácti centimetrovou vrstvou upěchovaného štěrku. Pokud umisťujete krb na dlažbu, neměli byste mít větší problémy – únosnost většiny dlážděných povrchů by měla být dostatečná. Přesto venkovní krby mívají v příslušenství i základovou desku. Ta pomáhá rozložit tlak způsobený vahou krbu na podloží. Na tvrdých površích se ale kvůli stabilitě a eliminaci nerovností styčných ploch doporučuje pod ni ještě umístit například geotextilii.

Záleží také na tom, jak nároční uživatelé jste. Koupit si můžete základní variantu zahradního krbu, která splní veškeré požadavky při grilování, zároveň ale nezabere polovinu vaší zahrady. Oproti tomu se nabízí také (nejen rohové) sestavy, které jistě potěší velkým množstvím odkládacích ploch nebo úložných prostor na dřevo. Neměli byste ale zapomínat ani na své sousedy. Kouř z krbu i hlučná zábava u plápolajícího ohně mohou poškodit jinak velmi dobré sousedské vztahy.

Vesuv
Vesuv
Novera
Novera

Co všechno od krbu očekávám?

Základním způsobem úpravy masa a jiných pochutin na grilu je grilování na vodorovném roštu. I u zahradních krbů lze dokoupit velké množství doplňků, které vám umožní vaše jídlo připravit jinak – a často i lépe. Třeba kuřata nebo špízy můžete péct na grilovací jehle poháněné elektromotorkem. Odpadne tak nutnost otáčet maso ručně. Stejně tak si můžete zahrát na správné trampy a i ve svém krbu si připravit klasický kotlíkový guláš. Doplňky se prodávají i na tento způsob vaření. Nabídka věcí, které si můžete dokoupit, uspokojí i ty z vás, kteří sice rádi připravují maso na čerstvém vzduchu, vadí jim ale odkapávání přepalovaného tuku do ohně. K tomu poslouží desky z přírodního kamene, většinou žuly nebo mastku.

Pro náročnější a hravější uživatele tu pak jsou zahradní krby s takzvanou douzovací střechou. Neočekávejte parametry klasické udírny, i tak vám tyto krby umožní využít tepla i v komínové části, k douzování nebo ohřívání masa na háčcích. Můžete tak pokrmy grilovat takzvaně nepřímo, tedy bez možnosti jejich spálení. Správnou teplotu za vás ohlídá vestavěný teploměr.

Douzování
Douzování
Pečení
Pečení

Kolik chci zaplatit?

Kvalitní zahradní krb je možné pořídit už zhruba za sedm tisíc korun. Pokud pro vás ale cena nehraje roli, můžete se dostat i na stovky tisíc za velký zahradní krb (resp. zahradní kuchyni) stavěný na zakázku. Nejjednodušší variantou je zřejmě zajet do nějakého hobbymarketu – tam budou jednoduché zahradní krby často i výrazně levnější. Pokud ale nemáte zcela jasno ve všech parametrech nákupu, je možná lepší vybrat si některého ze specializovaných prodejců nebo navštívit přímo výrobce. Neriskujete tak, že si koupíte krb, který nakonec nebude plnit vaše požadavky – ať už jde třeba o to, aby si poradil i s dřevem. Někdy je zkrátka lepší se zeptat u odborníků.

Sestava Avanta exkluziv
Sestava Avanta exkluziv
Rohová sestava Atlas
Rohová sestava Atlas

Publikováno: 6. 5. 2015, Autor: Vojtěch Koval (text), NORMAN (foto), Profil autora: Redakce