reklama

I ve městě můžete mít svou vlastní zahrádku. Znáte trendy městských zahrad?

Kdo nikdy nesnil o malé zahradní oáze ve městě? Zahrady ve městě mají mnoho předností, například nejsou příliš velké a díky tomu jsou snazší na ošetřování. Díky zvláštním podmínkám ve městě vyvstávají při vytváření a osazování zahrad rostlinami výzvy, které je potřeba zvládnout. Jak? To vám ukážeme zde.

Městské zahrádky jsou malé oázy klidu (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.

Hraniční zdi můžete ozdobit mřížkami na rostliny a popínavé rostliny. Proti zvědavým pohledům shora vás může chránit pergola, kterou necháte porůst popínavými rostlinami. Trávníkům se ve stinných a chladných vnitřních dvorech příliš nedaří. Lépe je použít dlažbu či cihlové obklady. Tam, kde nemohou vzrůst stromy či růst keře, pěstujte rostliny ve velkých květináčích či kbelících.

Pěstujte rostliny i v nádobách
Pěstujte rostliny i v nádobách (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)

Městská zahrada nabízí geniální možnost pro rozšíření bytu či domu. Můžete ji využívat od jara do podzimu jako další obývací pokoj či jídelnu, hřiště nebo kuchyni - s celou rodinou, příbuznými, sousedy a přáteli. Usaďte se a užívejte si zahrady plnými doušky!

Zahrada jako obývací prostor

Zahrada je zcela vaším osobním specifickým místem, kde se můžete ukrýt a utéci od starostí všedního dne. Pohodlný sedací umělohmotný proutěný nábytek odolný proti povětrnostním vlivům a měkké polštářky přímo nabízejí k posezení. Před cizími pohledy vás ochrání hustá výsadba, která zabrání tomu, aby vám sousedé mohli nakukovat do soukromí.

Pohodlný venkovní nábytek je odolný proti povětrnostním vlivům
Pohodlný venkovní nábytek je odolný proti povětrnostním vlivům (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Tip: Existují polštářky na sezení odolné proti povětrnostním vlivům, které mohou zůstat po celé léto venku.

Optimální využití místa

Není-li v zahradě dostatek místa, musí se najít speciální řešení. Zkombinujte například sedací lavičku s vyvýšeným záhonem. Omezení na menší množství materiálů a barev zajistí navíc klid – a propůjčí prostoru větší dojem. Pro pevné prvky jako podlahy, obklady a sedací nábytek jsou vhodné spíše zastřené, přírodní barvy. V záhonku zase postačí bílá a růžová, které se postarají mezi zelenými tóny o barevnou dekoraci.

Lavičku skvěle doplňují vyvýšené záhony
Lavičku skvěle doplňují vyvýšené záhony (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Pro použité materiály platí, že méně je někdy více
Pro použité materiály platí, že méně je někdy více (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Tip: Polštářky a deky můžete mít uloženy ve speciální truhle. Ta může sloužit současně jako nízký odkládací stolek či stolička. Dbejte na kvalitu. Jen kvalitní truhly jsou skutečně nepropustné a chrání polštářky a další textilie před vlhkostí.

Odvaha k barevnosti

Do různých odstínů zelené můžeme klidně vkládat různé další barevné akcenty. V této oblasti jsou nejflexibilnější dekorační objekty nebo polštářky, protože tyto mají variabilní použití.

Zahradu oživí barevné akcenty dekorací či rostlin
Zahradu oživí barevné akcenty dekorací či rostlin (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Tip: Nepoužívejte ve své zahradě „umělou zeleň“. Přírodní hnědé či šedé tóny působí mnohem přírodněji a mizí obklopeny rostlinami mnohem rychleji, než natřete prkna či konstrukce rostlin zelenou barvou.

Rostliny s mnoha talenty

Volba rostlin je obzvláště důležitá v malých zahradách. Nedostatek místa ovšem neexistuje nikdy! Pro každou zahradu a pro každé místo existuje ta správná rostlina. V městských zahradách se pohled upírá většinou neustále na stejné rostliny, proto je potřeba, aby byly po celý rok atraktivní – i při pohledu z bytu či domu do zahrady.

Ideálními jsou věčně zelené keře jako bambus, zimostráz nebo rododendrony a dřeviny, které se ozdobí květy, pěkným listím a atraktivním vzrůstem, jako ozdobné javory, magnólie či svídy. I mezi trvalkami najdeme celoroční atraktivní zástupce.

Zahradu naplánujte, ušetříte si tím zbytečnou práci
Zahradu naplánujte, ušetříte si tím zbytečnou práci (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Vybírejte nenáročné rostliny
Vybírejte nenáročné rostliny (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Tip: Při nákupu dávejte pozor na druhy rostlin, které nejsou příliš velké nebo nejsou vhodné do malých zahrad. Ušetří vám to později stříhání, anebo dokonce i kompletní odstranění ze zahrady, pokud by strom vyrostl příliš vysoko.

Zdroj informací: OBI Česká republika s.r.o.

Publikováno: 28. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce