reklama

I ve městě můžete mít svou vlastní zahrádku. Znáte trendy městských zahrad?

Kdo nikdy nesnil o malé zahradní oáze ve městě? Zahrady ve městě mají mnoho předností, například nejsou příliš velké a díky tomu jsou snazší na ošetřování. Díky zvláštním podmínkám ve městě vyvstávají při vytváření a osazování zahrad rostlinami výzvy, které je potřeba zvládnout. Jak? To vám ukážeme zde.

i (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Městské zahrádky jsou malé oázy klidu (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.

Hraniční zdi můžete ozdobit mřížkami na rostliny a popínavé rostliny. Proti zvědavým pohledům shora vás může chránit pergola, kterou necháte porůst popínavými rostlinami. Trávníkům se ve stinných a chladných vnitřních dvorech příliš nedaří. Lépe je použít dlažbu či cihlové obklady. Tam, kde nemohou vzrůst stromy či růst keře, pěstujte rostliny ve velkých květináčích či kbelících.

Pěstujte rostliny i v nádobách
i (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Pěstujte rostliny i v nádobách

Městská zahrada nabízí geniální možnost pro rozšíření bytu či domu. Můžete ji využívat od jara do podzimu jako další obývací pokoj či jídelnu, hřiště nebo kuchyni - s celou rodinou, příbuznými, sousedy a přáteli. Usaďte se a užívejte si zahrady plnými doušky!

Zahrada jako obývací prostor

Zahrada je zcela vaším osobním specifickým místem, kde se můžete ukrýt a utéci od starostí všedního dne. Pohodlný sedací umělohmotný proutěný nábytek odolný proti povětrnostním vlivům a měkké polštářky přímo nabízejí k posezení. Před cizími pohledy vás ochrání hustá výsadba, která zabrání tomu, aby vám sousedé mohli nakukovat do soukromí.

Pohodlný venkovní nábytek je odolný proti povětrnostním vlivům
i (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Pohodlný venkovní nábytek je odolný proti povětrnostním vlivům
Tip: Existují polštářky na sezení odolné proti povětrnostním vlivům, které mohou zůstat po celé léto venku.

Optimální využití místa

Není-li v zahradě dostatek místa, musí se najít speciální řešení. Zkombinujte například sedací lavičku s vyvýšeným záhonem. Omezení na menší množství materiálů a barev zajistí navíc klid – a propůjčí prostoru větší dojem. Pro pevné prvky jako podlahy, obklady a sedací nábytek jsou vhodné spíše zastřené, přírodní barvy. V záhonku zase postačí bílá a růžová, které se postarají mezi zelenými tóny o barevnou dekoraci.

Lavičku skvěle doplňují vyvýšené záhony
Lavičku skvěle doplňují vyvýšené záhony (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Pro použité materiály platí, že méně je někdy více
Pro použité materiály platí, že méně je někdy více (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Tip: Polštářky a deky můžete mít uloženy ve speciální truhle. Ta může sloužit současně jako nízký odkládací stolek či stolička. Dbejte na kvalitu. Jen kvalitní truhly jsou skutečně nepropustné a chrání polštářky a další textilie před vlhkostí.

Odvaha k barevnosti

Do různých odstínů zelené můžeme klidně vkládat různé další barevné akcenty. V této oblasti jsou nejflexibilnější dekorační objekty nebo polštářky, protože tyto mají variabilní použití.

Zahradu oživí barevné akcenty dekorací či rostlin
i (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Zahradu oživí barevné akcenty dekorací či rostlin
Tip: Nepoužívejte ve své zahradě „umělou zeleň“. Přírodní hnědé či šedé tóny působí mnohem přírodněji a mizí obklopeny rostlinami mnohem rychleji, než natřete prkna či konstrukce rostlin zelenou barvou.

Rostliny s mnoha talenty

Volba rostlin je obzvláště důležitá v malých zahradách. Nedostatek místa ovšem neexistuje nikdy! Pro každou zahradu a pro každé místo existuje ta správná rostlina. V městských zahradách se pohled upírá většinou neustále na stejné rostliny, proto je potřeba, aby byly po celý rok atraktivní – i při pohledu z bytu či domu do zahrady.

Ideálními jsou věčně zelené keře jako bambus, zimostráz nebo rododendrony a dřeviny, které se ozdobí květy, pěkným listím a atraktivním vzrůstem, jako ozdobné javory, magnólie či svídy. I mezi trvalkami najdeme celoroční atraktivní zástupce.

Zahradu naplánujte, ušetříte si tím zbytečnou práci
Zahradu naplánujte, ušetříte si tím zbytečnou práci (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Vybírejte nenáročné rostliny
Vybírejte nenáročné rostliny (Zdroj: OBI Česká republika s.r.o.)
Tip: Při nákupu dávejte pozor na druhy rostlin, které nejsou příliš velké nebo nejsou vhodné do malých zahrad. Ušetří vám to později stříhání, anebo dokonce i kompletní odstranění ze zahrady, pokud by strom vyrostl příliš vysoko.

Zdroj informací: OBI Česká republika s.r.o.

Publikováno: 28. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce