Zahrada v souladu s přírodou, tzv. přírodní zahrada, má mnoho předností. Není jen pěkná, ale především se snadno udržuje. „Přírodní“ nemá nic společného s „divokou“ ba naopak. I v přírodní zahradě panuje jistý pořádek, avšak bez puntičkářské přísnosti.
Důležitým prvkem je používání robustnějších druhů a divočejších forem a tvarů. Vysoce vyvinuté náchylné druhy by to v přírodní zahradě měly těžké. Nabízejí pouze pěkné květy k obdivu, avšak žádnou potravu pro hmyz a jiná zvířata
Mýlí se ten, kdo si myslí, že rozmanitost a velké množství motýlů, čmeláků, divokých včel a jim podobných znamená také to, že se poté do zahrady nastěhuje větší množství obtížného hmyzu a havěti. V přírodních zahradách bývá méně škůdců a nemocí, než v klasických „čistých“ okrasných či užitkových zahradách.
Zahrada (nejen) pro zvířata
V zahradě blízké přírodě nesmí chybět zvířata a přicházejí do ní zcela sama. Ptáci, ještěrky, ježci a přirozeně houfy všemožných druhů hmyzu – motýli, divoké včely, čmeláci, brouci a další – jsou přitahováni rozmanitostí rostlin. Můžete je hodiny pozorovat při sbírání pylu, svým bzučením a bručením zajišťují napínavou hlukovou kulisu specifického druhu.

Tip:
Z mnoha známých zahradních květin existují původní druhy a formy s jednoduchými květními lůžky, které jsou stejně tak pěkné, avšak mají připraveno velké množství nektaru a pylu pro motýly, včely a ostatní hmyz.
Stabilní prvky: cesty, vrata a ploty v přírodní zahradě
Cesty, vrata a ploty musí být začleněny do zahrady, nutností u nich je použití přírodních materiálů. Jednoduchý plot může být spleten i z vrbových proutků (které vyraší na jaře a vytvoří zde živý plot, jak ukazuje obrázek OBI), i laťkové ploty z kaštanového dřeva jsou velmi pěkné a dlouho vydrží. K obkladu cest a cestiček se ideálně hodí nevázané (vodopropustné) povrchy.

Tip:
Jako vhodný obklad cest a cestiček v zahradě můžete použít písek, drobné kamenivo nebo štěrk. Cestičky, po kterých se nechodí tak často, lze obložit i mulčovací kůrou nebo dřevěnými štěpkami.
Nádherné rostliny: Trvalky a filigránové traviny
Traviny a trvalky mohou kvést v obloukových záhonech, avšak i prorůstat jeden druh přes druhý. Pouze pokud se jeden z nich příliš rozšíří a začne utlačovat své sousedy, lze regulovaně zasáhnout. Tímto způsobem se vyvíjí napínavá dynamika a zahrada vypadá každým rokem trošičku jinak, což pro nás může být milým překvapením. Ve hmyzím hotelu mohou divoké včely a jiné hmyzí druhy odchovat své larvy. Představují důležité opylovače a užitková zvířata, jež pomáhají k přirozenému odstraňování mnoha nevítaných škůdců.

Tip:
Stříhejte odumřelé stvoly a výhonky trvalek a travin nejdříve v březnu, protože slouží mnoha zvířátkům jako přezimovací obydlí.
Ani voda nesmí chybět
Voda v zahradě náleží k nejkrásnějším tvořivým prvkům a právě v přírodních zahradách nesmí chybět. Nespočtu rostlin a zvěře nabízí životní prostor a jemné plácnutí vody o kámen či vřídlo zajistí uvolňující a klidovou atmosféru v zahradě.

Tip:
Pulce, larvy vodních vážek a jiná zvířata můžete nejlépe pozorovat z cestičky či můstku.
Zdroj informací: OBI
Publikováno: 29. 8. 2022, Autor: OBI (text a foto), Profil autora: Redakce