reklama

Nadzemní bazény

„Mami, mně je vedro! Pojeďme někam k vodě,“ jak častá touha dětí, ale i dospělých, když venkovní teploty v létě dosahují 30°C. S chutí byste vyrazili k rybníku, ale z rozličných důvodů nemůžete a pustit děti samotné k rybníku nebo na koupaliště nepřipadá v úvahu. Řešením je koupání, které máte doslova pod nosem. BAZÉN. A nemáme na mysli drahé a na údržbu nákladné zapuštěné bazény. Radost a chladivé osvěžení za mnohem menších nákladů a starostí nabídnou nadzemní bazény.

Nadzemní bazény

Pro bazén je třeba vybrat vhodné, rovné místo na zahradě, terase či u chalupy. Dále pak záleží na typu bazénu, který vyberete, na velikosti bazénu a důležité je i nezbytné příslušenství pro udržení kvality vody. Přicházíme vám na pomoc s praktickými radami, které vám dopomohou k zahradnímu koupání.

Nadzemní bazény: užitečné informace
Nadzemní bazény: užitečné informace

Kritéria výběru bazénu

První, nad čím bychom se při výběru bazénu měli zamyslet, je způsob, jakým bude využíván. Na základě toho zvolíme tvar bazénu, rozměry bazénu a nakonec vhodný typ/materiál, ze kterého je vyroben. Potřebujete-li bazén pouze pro ochlazení a řádění dětí, bohatě vám postačí bazény o průměru 2,5 metru s hloubkou 80 cm. Pro početnější rodinu, sousedovy děti a přátele užívající si vodní radovánky jsou vhodnější bazény s průměrem přesahujícím 3,5 m a výšku 1 m. Pro ty, kteří si chtějí v bazénu zaplavat, jsou již vhodnější zapuštěné bazény s oválným či obdélníkovým půdorysem a protiproudem.

Kritéria výběru bazénu
Kritéria výběru bazénu
Kritéria výběru bazénu
Kritéria výběru bazénu

Výběr místa pro bazén

Pro bazén bychom měli najít patřičně velký prostor, kam se vejde nejen samotný bazén, ale případně i deka či zahradní posezení. Vodní plocha bazénu zastíněná domem či stromy nebude působit tak lákavě, jako když bude stát hezky na slunci. Pokud možno se vyvarujte také těsné blízkosti stromů, ze kterých by navíc do vody padalo listí, jehličí či pyl. Jižní případně jihovýchodní část zahrady se jeví jako ideální pro letní koupání z důvodu ohřevu vody a dalšího využití slunečních paprsků.

Podklad pro bazén musí být vždy vodorovný, zpevněný, stabilní a zbavený všech ostrých předmětů. Z toho důvodu zeminu na budoucí místo pro bazén nikdy nepřidávejte, pouze ubírejte (zahlubujte, resp. spíše rovnejte). Není vhodné pokládat bazén přímo na hlínu. Travní podklad není problém, pokud vám nevadí zničený trávník. Ujistěte se ale, aby v trávě nebyly žádné kamínky či jiné ostré předměty. Ideální je však použít geotextilii, která zamezí poškození bazénu. Osvědčená je rovněž tenká vrstva (max. 2 až 3 cm) udusaného písku.

Výběr místa pro bazén
Výběr místa pro bazén

Typy a ceny nadzemních bazénů

Nejvíce rozšířené jsou nafukovací bazény menších rozměrů. Jejich název je poněkud matoucí. Jsou zpravidla tvořeny stěnami z třívrstvého PVC a pevným vinylovým dnem a nafukovacím límcem nahoře. U takovýchto bazénů se nemusíte bát, že se vaše děti zraní o ostré hrany nebo že by bazén hned něčím propíchly. Uvedení bazénu do provozu je velmi snadné a rychlé - například u bazénů typu Tampa stačí nafouknout horní límec. Stoupající sloupec vody následně při napouštění bazén sám postaví. V jeden den tak můžete bazén pořídit a v ten samý den se koupat.

Druhou variantou jsou bazény typu Hawai se stabilním kovovým rámem a konstrukcí z PVC. Setkáte se většinou s kruhovým či oválným tvarem, kdy se výška stěny pohybuje mezi 80 a 120 cm a průměr od 3 do 4,5 metru. Celkový objem se tak liší od 4,5 do 17 m3.

Typy a ceny nadzemních bazénů
Typy a ceny nadzemních bazénů
Typy a ceny nadzemních bazénů
Typy a ceny nadzemních bazénů

Další rozšířenou variantou jsou bazény typu Orlando se stěnami vyrobenými z ocelového plechu s antikorozní úpravou a vnitřní PVC fólií. Jejich výhodou je možné ponechání na zahradě po celý rok - před zimou avšak odpojte filtraci a vodu ošetřete přípravky na přezimování bazénu + umístěte do vody prázdné PET lahve, aby mrznoucí voda neroztrhla bazén.

Typy a ceny nadzemních bazénů
Typy a ceny nadzemních bazénů

Vlastnit bazén na své zahradě již dávno není známkou luxusu. Nadzemní PVC varianty si dnes může dovolit opravdu každý. Vyznačují se totiž nízkou pořizovací cenou – nejlevnější se dají pořídit už od dvou tisíc korun, přičemž kvalita dosahuje vysokých standardů. Provozní náklady jsou ve srovnání s velkými zapuštěnými bazény naprosto minimální. Například napuštění nadzemního bazénu o průměru 3,5 m, výšce 1 m a objemu kolem 7 m3 vás při současných cenách vody vyjde přibližně na 500 Kč. Při použití filtrace a základní údržbě bazénovou chemií pak náklady na bazén v sezoně nemusí překročit 2 000 Kč.

Typy a ceny nadzemních bazénů
Typy a ceny nadzemních bazénů

Nepostradatelnost filtrace

Máte-li bazén úspěšně postavený, je na čase napustit ho vodou. Zahradní hadice, voda z vodovodu nebo ze studny a už se bazén pomalu plní. Vodu bychom však neměli nechávat dlouho v jejím původním, přírodním stavu. Stejně jako ve veřejných bazénech, i voda v zahradních bazénech vyžaduje mechanické a chemické ošetření.

Tepajícím srdcem každého bazénu je filtrace. V podstatě ale plní funkci ledvin – čistí bazénovou tekutinu. U nadzemních bazénů se můžeme setkat buď s kartušovou anebo pískovou filtrací. Jednoduché pravidlo praví, že na bazény do objemu 8 m3 vystačí filtrace kartušová.

Nepostradatelnost filtrace
Nepostradatelnost filtrace
Nepostradatelnost filtrace
Nepostradatelnost filtrace

Připraveno ve spolupráci s odborníky z OBI. Na stránkách www.obi.cz/navody naleznete spoustu dalších zajímavých rad a návodů.

Publikováno: 24. 5. 2019, Autor: OBI (text a foto), Profil autora: Redakce