reklama

Mít muškáty jako ze žurnálu? Není nic jednoduššího!

Bohaté vodopády muškátových květů jsou letní chloubou každého pěstitele. Pokud dodržíte základní pravidla pro jejich pěstování a dopřejete jim tu odpovídající výživu, vyhrajete každoroční sousedský souboj o nejrozkvetlejší okno, terasu či balkon. A to za to stojí!

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování muškátů je každoroční radost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dejte muškátům, po čem touží, a ony se vám odmění bohatou záplavou zářících květů! Vypěstovat si vlastní muškáty není nikterak složité – pelargonie, lidově nazývané muškáty, jsou nenáročné rostliny s vysokou odolností vůči chorobám a škůdcům! Tajemství úspěchu pěstování tkví v komplexní péči o rostlinu, od kořenů až po listy. Neexistuje žádný zázračný elixír, který by tuto komplexní péči nahradil.

Výsadba jako dobrý základ

Muškáty vysazujte jako předpěstované sazenice. Pokud nemáte zkušenosti s přezimováním muškátů, pak je to cesta určitě i lacinější. Sazenice musí být zdravá, silná, s temně zelenými listy a hlavně s bohatým kořenovým systémem. Výsadbu proveďte do dostatečně hluboké nádoby; měla by mít odtokové otvory pro přebytečnou vláhu – v mokrém substrátu by muškáty zahnívaly. V současné době jsou trendem samozavlažovací nádoby.

Jednotlivé sazenice sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe (60 cm truhlík asi pro 3 rostliny), do speciální zeminy se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu. Rostliny ihned po výsadbě zalijte. Nádobu umístěte na své venkovní stanoviště až po 15. květnu. Stanoviště by mělo být světlé a slunné, nejvhodnější je jižní strana.

Dbejte na zdravou sadbu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dbejte na zdravou sadbu

Tip:

Truhlíky s muškáty nezapomeňte zabezpečit proti pádu. Montáž zvládne bez vrtání i technicky méně zdatný pěstitel.

Ošetřování muškátů během růstu, kvalitní výživa

Pro pěstování muškátů je důležitá zálivka. Vždy ji přizpůsobte okolní teplotě a intenzitě slunečního svitu. Substrát by měl být stále vlhký, ne však přemočený nebo vyschlý. Krátkodobé vyschnutí není na závadu. Zalévejte ráno nebo navečer, a to přímo ke kořenům, ne na list! Nezapomínejte na pravidelnou výživu – aplikujte 1x za 14 dní hnojivou zálivkou Kristalon s nejvyšším obsahem živin a mikroprvků.

Ty působí v rostlině jako vitamíny na člověka. Na počátku růstu zelené hmoty přihnojujte Kristalonem Start; jakmile se začnou objevovat první květy, přejděte na Kristalon Muškát s aktivátorem kvetení. Násadu květů podpoříte i pravidelným odstraňováním odkvetlých květů.

Bohaté kvetení pelargonií je závislé na kvalitní výsadbě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bohaté kvetení pelargonií je závislé na kvalitní výsadbě

Udržování rostlin ve vitálním růstu

Aby zůstaly muškáty stále vitální, byly odolnější vůči stresům a měly maximálně možnou násadu květů, střídejte hnojivou zálivku Kristalonu s aplikací Vitality Komplexu. Obsahuje jedinečné složky, které každá rostlina potřebuje pro svůj zdravý růst a vývoj. Jsou to přírodní enzymy ze zažívacího traktu kalifornských žížal pro urychlení všech procesů v rostlině a živiny důležité pro základní výživu rostlin. Jedna aplikace Vitality Komplexu plnohodnotně nahradí jedno běžné hnojení! Zálivka Vitality Komplexem působí na rostlinky jako živá voda!

Hnojit můžete i banánovými slupkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hnojit můžete i banánovými slupkami

Likvidace chorob a škůdců

Během růstu muškátů nezapomeňte na prevenci proti chorobám a škůdcům; základem je výživa – ideálně střídání hnojivé zálivky Kristalonu a Vitality Komplexu. Proti savým škůdcům (mšice, molice) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Nezapomeňte postřik aplikovat i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují! Z nejčastějších chorob se na muškátech vyskytuje „muškátová plíseň šedá“.

Napadené části porostou šedobílým povlakem, později se vytváří drobná tvrdá černá tělíska. Napadené rostliny je třeba ihned vyčistit, snížit vlhkost (zálivku) a postříkat měďnatými přípravky. Na listech muškátů se také může objevit „korkovitost“ – jde o fyziologickou chorobu způsobenou nejčastěji zálivkou studenou vodou nebo při nadbytku vody v půdě. Ochrana spočívá v prevenci, kterou je pravidelná zálivka nejlépe odstátou vodou a zamezení přemokření substrátu.

Na co si dát pozor?

  • Chybí odtokový otvor v truhlíku – přebytečná voda může způsobit uhnívání, rostliny méně kvetou a trpí chorobami
  • Umístění rostlin ve stínu – rostliny málo kvetou
  • Nepravidelná zálivka, přelití – způsobí podmínky pro vznik korkovitosti, padlí, rzi apod.

Věděli jste, že:

  • muškáty pochází z jižní Afriky
  • název Pelargonium použil Johannes Burman v roce 1738, z řečtiny pelargós, čáp, protože část květiny vypadá jako čapí zobák
  • rod Pelargonium zahrnuje na 230 druhů stálezelených trvalek, sukulentů, polokeřů a keřů
  • listy některých muškátů voní po citronu, růžích, mátě nebo koření

Zdroj informací: Agro CS

Podívejte se, jak řízkovat muškáty:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce